ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:59

Türkiye'nin ilk kaya tırmanış rehberi kitabı çıktı


Türkiye’nin ilk kısa kaya tırmanış rehber kitabı, milli kaya tırmanışçısı Zorbey Aktuyun tarafından çıkarıldı.

     Bir rehber kitap olan 'Bafa Gölü Bouldering', dünya şampiyonluk dereceleriyle adından söz ettiren milli tırmanışçı Zorbey Aktuyun’un yaklaşık 10 yıldır topladığı tırmanış rotalarının verilerinden oluşan Türkiye’nin ilk boulder (kısa kaya tırmanışı) rehber kitabı olarak dikkat çekiyor.
    
    Tasarım aşaması 3 yıl kadar süren ve kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi olan Bafa Gölü’ndeki tırmanış rotalarını gösteren bir harita niteliğinde olan kitap, 250 kaya üzerinde açılmış toplam 550 rotanın fotoğraflı ve çizgisel ayrıntılarını içeriyor. Bölgenin adeta krokisinin içine sığdırıldığı rehber kitapta tırmanış rotalarının yanında bölgeye ulaşım bilgileri, önemli telefonlar, tırmanış dışında dinlenme günlerinde yapılacaklar, bölgenin tarihi, kaya yapısı ve kitabın yazarı Zorbey Aktuyun’un biyografisi de yer alıyor.

    Bölgedeki kayalar üzerinde ilk defa açtığı rotalarla bu sporun meraklılarına yol gösterici olan milli tırmanışçı, Bafa Gölü için gerçekleştirdiği projesini Türkiye’nin diğer potansiyel bölgeleri için de gerçekleştirmeyi hedefliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER