ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 13:32

Türkiye'nin ilk ekolojik stadında tribünler yükseliyor

Türkiyenin ilk ekolojik stadında tribünler yükseliyor

Sivas'ta mayıs ayında temeli atılan, kendi enerjisinin bir bölümünü üretecek, yağmur ve kar sularını depolayacak, ısıtma sistemli ve 25 bin seyirci kapasiteli ekolojik statta, 5 ayda betonarmede


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde Sivas'ta yapımına  başlanan ''ekolojik stadın'' tribünleri yükselmeye başladı. 
 
Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Salim Kılıç, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 18 Haziran 2012'de ihalesi yapılan 25 bin seyirci kapasiteli  Sivas 4 Eylül Stadı'nın temelinin 25 Mayıs'ta atıldığını anımsattı. 
 
Stat inşatının hızla ilerlediğini ve betonarmede yüzde 60  seviyelerinin geçildiğini belirten Kılıç, "Havalar müsait olduğu sürece, stadın  taahhüt edilen günde bitirileceğini ümit ediyorum. İnşaatın süresi, 800 gün ve  2014 yılının kasım ayında bitirilmesi bekleniyor. Çok modern bir spor tesisi  olacak. Stadyum inşaatı çok hızlı bir şekilde ilerliyor" ifadesini kullandı. 
 
Stadın Sivas'ın iklim koşullarına uygun şekilde inşa edildiğini dile  getiren Kılıç, şunları söyledi: 
 
"Alttan ve tribün ısıtması olacak. Stadyumun içi ile dışarı arasında  8-10 derecelik ısı farkı olacak. Güneş panelleri sayesinde elektriğinin bir  kısmını kendisi üretecek. Yağmur ve kar sularını kullanma suyu olarak  depolayacağız. Teknoloji geliştikçe stadyumların standartı da yükseliyor.  Standardı, daha önceki stadyumlardan daha yüksek olacak. Türkiye'deki  stadyumlarda basamak genişlikleri 80 santimetredir ama burada 90 santimetre  olacak ve yükseklik farklı kotlarda olacak. Taraftara güzel bir seyir keyfi  sunacak." 
 
"Eksi 20 derecede maç izlemeye gelen seyirci, o soğuğu  hissetmeyecek" 
 
Salim Kılıç, stadın her türlü sosyal donatısıyla mükemmel olacağını  ifade ederek, "Zeminde ve tribünde radyan ısıtma sistemi olacak, seyirciler  üşümeyecek. Eksi 20 derecede maç izlemeye gelen bir seyirci, o soğuğu  hissetmeyecek" dedi. 
 
Yeni stadın spor kompleksi içerisinde yer alacağını dile getiren  Kılıç, "Stadyumun yanına 4 bin kişilik spor salonu yapılacak. Yüzme havuzu, idare  binası, antrenman sahaları, güreş eğitim merkezi olacak. Gençlik merkezi inşaatı  devam ediyor ve inşallah önümüzdeki ay tamamlanacak. Atletizm pisti tamamlandı ve  hizmete açıldı. Türkiye'nin en güzel spor komplekslerinden birisi olacak ve biz  de bunun heyecanını yaşıyoruz. İnşallah, 2014 yılının sonunda veya 2015 yılının  ortalarında tüm tesisler bitmiş olacak" diye konuştu. 
 
Stadın isminde bir değişiklik düşünülmediğini, düşünülmesinin de  mümkün olmadığını vurgulayan Kılıç, "4 Eylül, Türkiye için anlamlı bir gün,  Cumhuriyet'e giden yol. Bu yüzden isim değişikliğini kimsenin teklif edeceğini  düşünmüyorum. Kamuoyunda daha önce gereksiz tartışmalar oldu. Bakanlığın ve bizim  gündemimizde öyle bir şey yok. 4 Eylül, çok kutlu bir isim" ifadesini kullandı. 
 
Kılıç, Sivasspor'un maçlarını oynadığı mevcut 4 Eylül Stadı'nın  yerinin ise TOKİ'ye devredildiğini sözlerine ekledi. 
 
"Stat, enerji ihtiyacının bir kısmını kendi karşılayacak" 
 
Yüklenici firmanın proje müdürü Fikret Kahraman ise 130 bin metrekare  alan üzerine kurulu komplekste, stadın kapladığı alanın 29 bin metrekare olduğunu  belirtti. 
 
Zemin iyileştirme imalatlarının tamamlandığını dile getiren Kahraman,  "Temel imalatı olarak yüzde 90'dayız. İnşallah, kasım ayı içerisinde temel  imalatı bitecek. Üst yapı olarak da yüzde 50'ye geldik. Çalışmalarımız hızlı bir  şekilde devam ediyor. 54 locamız var, kale arkalarında loca yok. Stat, enerji  ihtiyacının bir kısmını kendi karşılayacak. Diğer statlardan daha iyi olacağı  kanaatindeyiz" diye konuştu. 
 
Stadyumun kaba inşaatını gelecek yıl mayıs veya haziran ayında  bitirmeyi planladıklarını ifade eden Kahraman, "Kış döneminde imalat yapıp, güz  döneminde tribünleri yerleştirmeye başlayacağız" dedi. 
 
Sivas 4 Eylül Stadı'nın temeli, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katıldığı törenle 25 Mayıs 2013'te  atılmıştı. 
 
  
 
   
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER