ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 11:59

"Türkiye'de golcü oyuncu yetişmiyor"

"Türkiyede golcü oyuncu yetişmiyor"


Galatasaray'ın eski futbolcularından Mustafa Kocatepe, Türkiye'de sadece golcü yetiştiren bir kulübün olmadığını ve Türkiye'nin bunun zararlarını çektiğini söyledi.

Galatasaray'ın alt yapısından yetişen ve 1992 - 1993 sezonunda dönemin teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp tarafından A takıma alınan Mustafa Kocatepe, Cihan Haber Ajansı'na liglerde atmış olduğu 296 golü nasıl attığını ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sarı - kırmızılı takımda forma giydiği dönem Fransızların ünlü golcüsü olan Jean - Pierre Papin'e benzetildiği için Papen Mustafa lakabını alan Mustafa Kocatepe, 300. golü bulmadan futbolu bırakmayacağını ifade etti. Şuan Bölgesel Amatör Lig'de mücadele eden Sultangazispor'da forma giyen oyuncu Kocatepe, "Şuan 296 golüm var ve son dört gölümü ise halen hazırda oynadığım Sultangazi Takımı'nda attım. Bu sene yine Amatör Ligi'nde başladım ve şuan çok iyi gidiyoruz son dört maçımızı kazanıp güzel bir seri yakaladık. Tek hedefimiz var oda şampiyon olmak. Bu gol sıralamasında en son Hakan Şükür'ün 247'de kaldığını biliyorum. Ben kendime de söz verdim 300 gol yapıp futbolu öyle bırakmak istiyorum. Son dört golüm kaldı. İçimdeki istek ve arzu devam ettiği sürece bu rekoru kıracağım. Hocalık diplomam var bıraktıktan sonra teknik direktör olmak istiyorum." diye konuştu.

    "Metin Oktay seni varisi olarak nitelendirmişti ve Galatasaray'da ilk forma giydiğinde Roma'ya karşı oynamıştın ve 2 gol atmıştın. Galatasaray şuan Avrupa şampiyonasında son on altıya kaldı bu sene. O zamanın Galatasaray'ı ile şuan ki Galatasaray arasında bir fark var mı?" sorusuna Papen Mustafa, "O zaman ki ekimizin başında Feldkamp vardı ve onun sayesinde iki sene arka arkaya şampiyon olduk. O seneki kadro müthiş bir kadroydu. O sene her türlü kupayı neredeyse almıştık. O ekip ile bu ekibi zaten kıyaslamak olmaz. Geçen seneki Galatasaray ile bu seneki Galatasaray bile farklı. Galatasaray, maddi imkanlar daha fazla ve rüya takımı olarak adlandırılıyor. Rüya takımına yakışır bir şey oldu Şampiyonlar Ligi'ne kalması. Galatasaray'ın ilk dörde kalacağını düşünüyorum. Galatasaray bu sene hem ligde hem kupada hem de Şampiyonlar Ligi'ni çok rahat götürür diye düşünüyorum." diye cevap verdi.

    Takım içindeki arkadaşlık dostluk olduğu sürece takım uyumunun her zaman olacağını ifade eden Kocatepe, oyuncuların birbirini sevmesi gerektiğini kaydetti. 92-93 sezonunda Galatasaray'da oynarken yapılan her şeyin takım olarak beraber yapıldığını da söyleyen Mustafa Kocatepe, " Eğer bir kulüp takım olmak istiyorsa arkadaşlık seviyesini üst düzeye getirmesi gerekir." dedi.
    
    Son zamanlarda Türkiye'den çok önemli oyuncuları çıktığını ama golcü oyuncuların çıkmadığından dert yanan Kocatepe, "Benim oynamadığım lig kalmadı ve hakikaten Türkiye'de golcü yok. Tanju, Serkan, Hakan Şükür, ben gibi golcülerden sonra pek golcü çıkmadı. Son zamanlarda Burak var gol vuruşları için ayaklarını güzel kullanıyor. Golcü sürekli gol atmaya çalışır ama şunun ile karıştırılmaması gerekir. Golcü ballıdır. Hayır golcü ballı falan değildir. Golcü golü atabildiği için golcüdür. Pozisyonu iki üç saniye önceden yaşar ve ona sadece dokunmak kalır. Golcülük özelliğidir önüne düşen topa vurmak. Yoksa sırtına çarpar, ayağına çarpar ballı olan budur." diyerek konuştu.

    Eğer Galatasaray'dan ayrılmasa çok önemli yerlerde şimdi görevde olacağını belirten Kocatepe, gollerinin de çoğunu Avrupa'da da atmış olacağını kaydetti. Golcünün gol atmadığını attırıldığını belirten Papen Mustafa, "Hep takım için oynadım. Takım için oynadığım içinde arkadaşlarım bana yardım etti. Golcü gol atmaz attırılır onun için arkadaşlarım beni sevdiğinden hep golleri attırdılar. " dedi.

    Galatasaray'a onca sene hizmet ettikten sonra sarı - kırmızılı kulüpten ayrılmasının kendisine çok dokunduğunu ve hezimet geçirdiğini kaydeden Kocatepe, Galatasaray'dan oynayamadığı için değil şartların öyle gelişmesinden dolayı ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.                 
    Galatasaray'ın alt yapısından yetişip 6 yıl Galatasaray'a hizmet ettiğini kaydeden Kocatepe konuşmasına şöyle devam etti:

    "Ben 17 yaşında Galatasaray'ın alt yapısına girdim. Sarı - kırmızılı forma için delirirdim ve oynamaya başlayınca sevdiğin bir takım için gol atmak başka oluyor. Ama Galatasaray'dan ayrılmak benim için hezimet oldu. Çünkü ben Galatasaray'ın alt yapısında yetişmişim altı sene emek vermişim ve 20 yaşındasınız Galatasaray'dan ayrılıyorsunuz. Hakikaten tabiri caiz ise insana koyuyor. Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra yaptığım her bir mücadele attığım her gol sadece Galatasaray'a tekrardan geri dönmek içindi. Anadolu takımlarında her sezon neredeyse 30 yada 31 gol attım. Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra hiç düşüş göstermedim. Eğer göstermiş olsaydım futbolu bırakırdım. Her sene takımlarım şampiyon oldu. Çoğu futbolcunun elde edemeyeceği başarıyı elde ettim."

    Son zamanlarda büyük kulüp oyuncularının basın ile sohbet etmemesinin hatırlatılması üzerine Papen Mustafa, oyuncuların bir suçu olmadığını sadece yönetimin almış olduğu kararlara uyduklarını söyledi.

    Kendisin de en çok iz bırakan teknik direktörün Karl Hainz Feldkamp'ın olduğunu ifade eden Kocatepe, sebebinin ise bu tip teknik adamların kimsenin düşünemediklerini düşündüklerini belirtti. Mustafa Kocatepe, "Karl-Heinz Feldkamp kimsenin düşünmediklerini düşünürdü. Zaten kimsenin düşünmediğini düşündüğünüz zaman Feldkamp ya da Mourinho oluyorsunuz. Bir ara Mourinho'ya sordular teknik direktör olmak için futbolcu olmak gerekmez mi diye? Mourinho'da cevap verdi. Jokey olmak için at mı olmak gerekiyor? Yani bunları düşündüklerinden büyük takımı çalıştırıyorlar." şeklinde konuştu.

    Son olarak Mustafa Kocatepe, A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı için, yeni bir sistem oturtmaya çalıştığını belirtti. Avcı'nın genç millilerde de şampiyonluk gördüğünü hatırlatan Kocatepe, "O jenerasyonu yapmaya çalıştırıyor şimdi. Avrupa'dan bir çok oyuncu taranıyor. Gerçi neden taranıyor diye sorarsanız? Çünkü; büyük kulüplerin alt yapısından oyuncu yetişmiyor resmen durdu. Bununda en büyük ceremesini Milli Takım çekiyor." diye konuşmasını tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER