ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 12:20

Türkiye A Milli Futbol Takımı'na dostluk maçı teklifi


Kosova Futbol Federasyonu Başkanı (FSK) Fadil Vokri, henüz uluslararası karşılaşmalara çıkma hakkı bulunmayan Kosova A Milli Futbol Takımı'nın, ilk dostluk maçını Türkiye ile oynamasını istediklerini söyledi.
     Fenerbahçe'de de 1990-1992 yılları arasında forma giyen Vokri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, futbolun bölge ülkeleri arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti.
     Futbolun, Sırbistanlı ve Kosovalı insanları da barıştırabileceğine işaret eden Vokri, "Sırbistan ile Kosova arasında bir maç yapılması mümkün olabilir. Futbolun bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağladığına eminim" dedi.
     Sırbistan ile ilk maçın en kısa zamanda gerçekleşmesi temennisinde bulunan Vokri, şöyle konuştu:
     "Kosova ile Sırbistan arasındaki siyasi uzlaşma, spordaki etkisini de gösterecektir. FIFA ve UEFA'nın da harekete geçip, A milli takımımıza ve diğer futbol kulüplerimize uluslararası müsabakalara çıkma izni verecektir. Bu anlamda, öncelikli olarak dostluk maçlarıyla yetinebiliriz. Bu çerçevede, Kosova A Milli Futbol Takımı'nın ilk dostluk maçını Türkiye ile oynamasını istiyoruz.''
    
     -"FIFA ve UEFA'ya tam üyelik için ısrarımız sürecek"-
    
     Kosova Futbol Federasyonunun, FIFA ve UEFA'ya tam üye olabilmesi için ısrarlı çalışmalarına devam edeceğini dile getiren Vokri, "Süreç zor ilerliyor. Özellikle UEFA üyeliği süreci. UEFA Yönetim Kurulunda yer alan Rusya, Kıbrıs ve Yunanistan çözümü ve üyeliğimizi bloke ediyor. Öte yandan İspanya gibi Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan bazı UEFA üyesi ülkelerinin varlığı da işi zorlaştırıyor" şeklinde konuştu.
     Vokri, bu duruma karşın, Kosova'da futbolun gelişmesi adına yaptığı katkılardan dolayı FIFA Başkanı Sepp Blatter'e minnettar olduklarını söyledi.
     Blatter'in Kosova sorununa çözüm bulmak adına çaba sarf ettiğini dile getiren Vokri, "Bu nedenle, kendisine minnettarız. Ancak daha önce de belirttiğim gibi sorun, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan UEFA ülkeleri. Bunun da kısa zamanda değişeceği görüşündeyim" ifadelerini kullandı.
    
     -Vokri kimdir--
    
     Profesyonel futbol kariyerinde çıktığı 363 maçta, 121 gol kaydeden Vokri, kariyerinin en başarılı dönemini Priştine'de geçirdi. Eski Yugoslav forvet, burada çıktığı 172 maçta ise 55 gol attı. Daha sonra Belgrad'ın Partizan kulübüne transfer olan Vokri, Partizan formasıyla çıktığı 55 maçta 18 gol kaydetti.
     Vokri, 1990-1992 arasında forma giydiği Fenerbahçe'de ise 43 maçta 13 gol kaydetti. Eski Yugoslavya A Milli Futbol Takımı ile 12 maça çıkan Vokri, milli takım formasıyla rakip takım kalesine 6 gol attı.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER