ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:07

"Turkcell Yüzme Günleri"


Türkiye Yüzme Federasyonu ve Turkcell'in iş birliğiyle hayata geçirilen ve yüzmede 100 bin lisanslı sporcuya ulaşılmasının hedeflendiği projenin ilk çalışması olarak hazırlanan "Turkcell Yüzme Günleri"nin Kayseri etabı yapıldı.

Ülke genelindeki 17 ilde 8-12 yaş arası yüzücü adaylarının taranması amacıyla başlatılan ve ABD'li eski ünlü yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman'ın danışmanlığını yaptığı organizasyonun Kayseri etabı, Atatürk Spor Kompleksi'ndeki olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan sporculara plaket ve çeşitli hediyeler verildi.
Yarışlardan önce AA muhabirine açıklamalarda bulunan Yüzme Federasyonu Genel Sekreteri Hakan Aktaç, federasyon olarak yüzme sporunun Türkiye'nin bütün kentlerine yayılması için projeler hazırladıklarını söyledi.

Olimpiyatlardaki madalya sayısının artırılmasının, genç sporculara yatırım yapılmasından geçtiğini ifade eden Aktaç, şöyle devam etti:
"2020 Tokyo Olimpiyatları'na sporcu yetiştirmek için büyük bir projeye başladık. Türkiye'yi 5 bölgeye ayırdık. Bölgelerden birisi de Kayseri bölgesi. Proje kapsamında bu illerde yüzmeyi tanıtıcı ve teşvik edici etkinlikler düzenliyoruz. Yetenekli oyuncuları keşfederek 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hazırlayacağız. Kayseri'de 150 sporcuyu olimpiyatlara hazırlıyoruz. Sporcuları devamlı takip ediyoruz, sürekli bir gelişim içerisindeler. 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yüzmede olimpiyat madalyamızın Anadolu'dan çıkmasını arzu ediyoruz."

Milli yüzücü Halime Zülal Zeren ise bu tarz etkinliklerin genç sporcuların keşfedilmesinde çok önemli rol oynadığını belirtti.
Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler de projeye büyük önem verdiklerini ifade ederek "Türkiye Yüzme Federasyonu ile yürüttüğümüz projeyle, 2016 ve 2020 Olimpiyat Oyunlarında fark yaratacak bir sıçrama gerçekleşmesini amaçlıyoruz. Binlerce genç sporcunun yer alacağı projemiz ilk planda 17 ili kapsıyor. Bugün 150 Kayserili gencimiz bir anlamda geleceğe kulaç atıyor. Turkcell Yüzme Günleri ile milli takımlarda nesillere yayılacak istikrarlı başarının da ilk adımları gerçekleşiyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER