ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2014 Salı 13:14

Türk takımları başarı için...

Türk takımları başarı için...

Real Madrid'in eski teknik direktörü Juande Ramos'tan önemli açıklamalar...


Juande Ramos, Galatasaray başkan adayı Turgay Kıran'ın kendisiyle sportif direktör ya da futbol genel menajeri olarak çalışmak yönündeki düşüncesinden son derece memnun olduğu dile getirdi ve Türkiye'de çalışmaya sıcak baktığını söyledi.

Sevilla'yı çalıştırdığı dönemde iki kere Avrupa Ligi şampiyonluğu ve bir Avrupa Süper Kupası kazanan İspanyol teknik adam, Türk futbolunun en önemli sorunlarından bir tanesi olan Avrupa'da başarılı olunamamasıyla ilgili olarak "Türk takımları başarı için yeterli bütçeye sahipler. Ama doğru proje ve motivasyon gerekir. Ben önemli bir projeyle Avrupa başarılı olamama sorununu aşacağıma inanıyorum" dedi.

Radyospor'dan Özgür Sancar'ın sorularını yanıtlayan Ramos, Beşiktaşlı Sosa'yı mükemmel bir oyuncu olarak tanımlarken, Fenerbahçeli Diego Ribas için "ilginç bir oyuncu" dedi.

TÜRK LİGİ'Nİ TAKİP EDİYORUM; İSTANBUL'U SEVİYORUM

- İstanbul'u çok seviyorsunuz; Türk Ligi'ni de seviyor musunuz?

İstanbul, İspanya'nın güneyine benzeyen çok önemli bir şehir. Pek çok tarihi yapıyı ve olayı yaşayabileceğiniz bir yer. Ben buradaki yaşam biçimini çok seviyorum ve şehre büyük bir saygım var. Türk Ligi'ni elbette takip ediyorum. Bazı maçları görme imkânım oldu. İnternetten ise pek çok gelişmeyi takip ediyorum. Bence çok yarışmacı ve zor lig. İlk üç sırada Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe var ve aralarında 1'er puan fark var. Bu bana Türk Ligi'nde çekişmeli ve her an her şeyin olabileceği bir yarışma olduğunu gösteriyor. Bence bu üç ekip de birbirine yakın güçte görünüyor. Tabii ki başka dinamikler de devreye giriyor.

-Şu anda teklif aldığınız takımlar var mı?

Şu anda bir kaç tane teklif var. Ukrayna'da Dinopro takımında geçen 4 yıllık çalışma sürecinin ardından, biraz rahatlama, dinlenme zamanı belirledim kendim için. Ama bu gelen teklifleri değerlendirmeyeceğim anlamına gelmiyor. Elbette değerlendireceğim ve tabii ki Türkiye'de çalışmak benim için önemli bir opsiyon.

TÜRKİYE'DE ÇALIŞIRIM. BİR PROFESYONEL OLARAK TEKLİFLERE AÇIĞIM

-Galatasaray başkan adayı Turgay Kıran'ın size sportif direktör olarak düşünmesiyle ilgili ne diyeceksiniz?
Ben bir profesyonel olarak gelen tüm tekliflere açığım. Bun nedenle Türkiye'den gelebilecek önemli bir projeye hayır diyeceğimi sanmıyorum. Olabilir. Ülkem İspanya'dan da çok fazla teklif oluyor. Ama tabii ki yurt dışında çalışma deneyimim yüksek olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de tabii ki çalışırım. Önemli olan önerilecek projenin niteliğidir

Galatasaray başkan adayı Turgay Kıran'ın benim düşüncelerime değer veriyor olması, bir teklif getirme düşüncesinin olması benim için son derece saygın, saygıyla karşılanabilecek bir yaklaşım olur. Beni değerli bir teknik direktör olarak bu organizasyona davet etmiş olmaları ve ödül veriliyor olması da çok önemli. Burada bulunmaktan ve güzel düşüncelerle anılmaktan mutlu oluyorum. Bir kez daha tekrarlıyorum. Biz profesyoneller tekliflere açığızdır. Her zaman konuşuruz ve değerlendiririz.

GALATASARAY'IN ALDIĞI SONUÇLAR BENİ ŞAŞIRTTI

-Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde aldığı sonuçlar için ne diyeceksiniz?
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde aldığı sonuçlar beni şaşırttı. Sadece 1 puanla grup aşamasında elenmelerini beklemiyordum. Bu sonuç taraftarlar için hayal kırıklığı oldu. Beklentiler yüksekti. Ama futbolda bunlar oluyor. Geçen sezon gruptan çıkmayı başarmışlardı. Bu sene Avrupa Ligi'ne gitme hakkı daha kazanılamadı. Elbette ki futbolda buna benzer düşüşler olabilir. Ama önemli olan önlem almak ve iniş çıkışların sürekli ve sert olmasını engellemektir.

-Türk takımları neden Avrupa Kupaları'nda başarılı olamıyor?

Bu çok derin ve pek çok yönüyle analiz edilmesi gereken bir problem. Önemli ve ülke içerisinde milyonlara hitap eden takımlardan bahsediyoruz. Bunların Avrupa'da başarılı olması için, rekabeti sağlayacak bütçelere sahipler. Ancak sürükleyici oyuncular ve sağlam bir mental anlayış gerekir. Sağlam bir motivasyona sahip olmak gerekir. Bütün bunlar üzerinde ciddi bir çalışma yapmaya ihtiyaç var. Bu potansiyelin büyük Türk takımlarda olduğunu görüyorum. Önemli olan bu potansiyeli başarıya dönüştürecek projeleri bulmak ve hayata geçirmektir.

PROJE LAZIM

-Galatasaray'dan gelebilecek olası bir teklife açık mısınız?

Tamamen bu hedefle yola çıkmış bir kulübün sunacağı projeye bağlı. Böyle bir proje içerisinde elbette Avrupa'da çok yarışmacı ve hedefe giden bir ekip kurarım. Ama bunlar hepsi üzerinde uzlaşılacak projeye ve bunun uygulanmasına bağlı. Ben bu proje çerçevesinde elbette Avrupa'da gelmeyen başarıyı getirebileceğimi düşünüyorum. Benim için elbette futbolu yöneten, örneğin İngiltere'de Wenger'in yaptığı gibi takım menajerliği gibi bir misyon kabul edilebilir. Ben bunu görüşmeye hazırım; ama içeriği önemli. Ben böyle bir sorumluluğu Türkiye'de gerçekleştirebilecek kadar kendimi buradaki koşullara hazır hissediyorum. Elbette iyi bir şey olabilir.

SOSA MÜKEMMEL BİR OYUNCU

- Beşiktaş'ın Arjantinli oyuncusu Sosa'yı Ukrayna'dan tanıyorsunuz. Onun için ne diyeceksiniz?

Jose Sosa'yı Ukrayna'daki Metalist'te oynarken de çok kez gözlemleme şansım oldu. Bence harika bir oyuncu. Benim takımıma karşı çok fazla oynama şansı olmadı, değişik sorunlar nedeniyle; ama gerçekten harika yeteneklere sahip bir oyuncu. Beşiktaş, çok iyi bir transfer yaptı, onu alarak. Takımına çok katkı sağlayacak.

DIEGO RIBAS İLGİNÇ BİR OYUNCU

- Diego Ribas için ne diyeceksiniz?

Diego Ribas çok ilginç bir oyuncu. Geçen sezon Atletico'da kiralık olarak oyandı. Düzeyini biliyoruz. Tabii bazı oyuncular gittikleri ülkelerdeki ortama ve teknik koşullara adapte olmakta zorlanabilirler; ama bana göre Ribas ilginç bir oyuncu 

(ajansspor)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER