ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 13:56

Türk maratoncu, Türkiye’ye alınmıyor


Almanya’nın Bremen Şehri’nden 6 Nisan 2013’de ‘dünya barışı ve kimsesiz çocukları için “İstanbul Maraton’una çıkan Türk asıllı Alman vatandaşı Emin da Silva, maratonun son durağı olan Türkiye’ye 4 gündür Türk makamlarınca alınmıyor.

Türk Hava Yolları ile Almanya’da yaşayan bir Türk işadamının sponsorluğunda maratona başlayan ve Üsküdar’da koşusuna son verecek olan Elazığlı Emin da Silva, 4 günden bu yana Türk tarafınca Kapıkule sınır kapısında bekletiliyor. Da Silva’nın söz konusu maratona Antalya’da hazırlandığını anlatan Türkiye’deki yakınları, ancak yarış için yola çıkan sporcunun hangi gerekçeyle Türkiye’ye alınmadığı konusunda kendilerine net bir bilgi verilmediğini ve hala sınırda tutulduğunu söylediler. Yakınları, sporcunun her hangi bir sabıkasının olmadığını fakat çevresindeki bazı insanların yalan, yanlış ihbarda bulunmalarından korkuyor.

Kuzey Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan Elazığ'lı Emin da Silva (40) aylar önce planladığı Bremen-İstanbul koşusuna 6 Nisan’da başladı. Weser Stadyumu'ndan ‘dünya barışı ve çocukları için’ koşusuna start veren Türk maratoncu aralarında Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan’ında yer aldığı ülkelerden geçti. Şuana kadar 2 bin 5 kilometre yol kat eden Türk maratoncu, koşunun 60. gününde Türkiye sınırına takıldı.

Günde 42 kilometre civarında koşan ve 14 Haziran’da maratonu Üsküdar'da noktalayacak olan Türk sporcu, ancak 4 günden bu yana Kapıkule sınır kapısında bekletiliyor. Bulgaristan tarafından geçen fakat Türk makamları tarafından içeriye alınmayan Türk sporcu, 4 günden bu yana Kapıkule sınır kapısında yatıp kalkıyor.

Da Silva, Türkiye’ye giriş yapıp maratonu tamamlamak için sponsorları aracılığıyla Türk makam ve Alman makamlarına başvuruda bulunduğu ve şuanda sonucu beklediği belirtildi. Eğer Türk makamları içeriyi almayı kabul etmezse Türk sporcu Almanya’ya geri dönecek. Türk sporcunun Türkiye makamlarınca projesinin Türkiye tarafından yararlı görülmediği ve gerekçeyle içeriye alınmadığı ileri sürüldü.

Emin da Silva’nın Elazığ’da yaşayan ve esnaflıkla uğraşan abisi Fahrettin Ördek, kardeşinin 4 günden bu yana Kapıkule sınır kapısında bekletilerek Türkiye’ye alınmamasına bir anlam veremediklerini söyledi. Kardeşinin Almanya’ya gittikten sonra bir Brezilyalı bayan ile evlenip onun soy ismini aldığını, akabinde Alman vatandaşı olduğunu kaydeden ağabey Ördek, “Kardeşim yıllardır sporla ve spor malzemeleri satımı ile uğraşıyor. Bu maraton için 6-7 ülkeyi geçip geldi. Buralarda bir sıkıntı yaşamadı.” dedi.

Kardeşinin en son 28 Mart 2013 tarihinde Türkiye’ye geldiğini, maratonun bir bölümünü Antalya’da hazırlandığını anlatan ağabey Ördek, pasaport ve vize gibi resmi evraklarında bir aksaklık olmadığını, her hangi bir sabıkasının da bulunmadığını kaydetti. Kardeşinin ve projesinin her hangi bir illegal veya terör örgütleri ile de ilişkisinin olmadığını dile getiren ördek, şöyle dedi:

“Kardeşim maraton öncesi Türkiye’de ilgili tüm makamlara başvuruda bulundu. Güvenlik güçleri Elazığ’a gelip bizlerle görüştü, gerekli soruşturmalarını yaptı. Kardeşimin sabıkası yok, her hangi bir suça iştiraki de yok. Araştıranlar her hangi bir olumsuz bir şey söylenmedi. Kardeşim Türkiye’deki tüm makamlara 6 Nisan’da böyle bir maraton yapacağını bildirerek, başvuruda bulundu.

Yarışmalara kadar olumlu ve olumsuz bir netice kendisine iletilmeyince, kardeşim, (zaten benim bir suçum, sıkıntım, illegal bir yerlerle bir bağlantım yok) diyerek maratona 6 Nisan’da başladı. Kendisine Türk Hava Yolları ile Almanya’daki önemli bir Türk İşadamı kardeşime bu maraton için sponsor oldu.7 ülke geçti, sıkıntı yaşamadı. Ama Türkiye’ye alınmıyor. Bizlere neden alınmadığı konusunda net bir bilgi verilsin.”

Ancak kardeşinin koşunun 60. gününde son durağı olan Türkiye sınırında hayal kırıklığına düştüğünü aktaran Ördek, “Kardeşim 4 gündür sınırda bekletiliyor. Güvenlik güçleri kendisini Türkiye’ye alamayacaklarını bildirmiş. O da gerekçeyi sormuş. Ama net verilen bir cevap yok. Fakat kendisine yarışmalar başladıktan 10 gün sonra yani 16 Nisan’da bir belge gönderildiğini iletmişler. Bu belgede ise ne olduğunu söylememişler." diyerek, şunları söyledi:

"Sen Alman vatandaşısın git belgede ne yazdığını, ne olduğunu Alman makamlarından öğren demişler. Çok şaşırdık. Kardeşimin bir sabıkası yok, bir terör örgütü veya illegal örgütle de ilişkisi yok. Sponsorlarından birisi Türk Hava Yolları. Böyle bir şey olması da mümkün değil. İnşallah bu işte bir yanlış durum vardır.”

Bu konunun bir an önce neticeye ulaşmasını ve kardeşinin Türkiye'ye alınmamasının altındaki nedenin ne olduğunun bir an önce açıklanmasını isteyen ağabey Ördek, “Konu ne ise bizlere iletilsin, açıksa söylensin. Kardeşim siz, şusunuz, busunuz, sponsorların paraları buraya gidecek, şuraya gidecek diyin. Ya da sizin hakkınızda şöyle, böyle bir ihbar var diyin. Siz sağcısınız, solcusunuz, örgütçüsünüz diyin. Yada kardeşimi çekemeyen birileri hakkında olumsuz ihbarda mı bulundu. Kardeşimi günlerdir orada bekletmeyin.Sebebini net açıklayın. Herkes işini baksın.” diyerek sözlerini tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER