ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 19:51

Türk kökenli Bulgar atlet Naimova dopingli çıktı


Türk kökenli Bulgar atlet Tezcan Naimova, dopingli çıktı.
Bir dönem Beşiktaş'ta da forma giyen kısa mesafe koşucusu Tezcan Naimova'nın doping yaptığı tespit edildi. Bulgaristan Atletizm Federasyonu (BFLA), atletten alınan numunelerin pozitif çıktığını ve bu nedenle ülkede oldukça sevilen Naimova'nın, kariyerinin zarar görmemesi için spora bir süre ara vereceğini açıkladı.
Naimova'nın, bayanlar 60 metrede 7,10'luk derecesiyle altın madalya kazandığı ve Göteborg'da 1-3 Mart tarihlerinde düzenlenen Avrupa Salon Şampiyonası'nda teste tabi tutulduğu ifade edildi. Bulgar atletin her iki numunesinin de pozitif çıktığı ve örneklerinde anabolik stereoid olan "drostanolone" maddesine rastlandığı kaydedildi.
Açıklamada, federasyon yönetim kurulunun dopinge karşı asla taviz kabul etmeyen bir tutum izlediği vurgulandı.
BFLA Başkanı Dobromir Karamarinov, "Olaydan dolayı üzüntü duyduk. Sorunla ilgili Tezcan'dan anlamlı, sağduyulu, mantıklı bir açıklama bekliyoruz" dedi.
Naimova, iki hafta içinde itiraz etmesse altın madalyasını iade etmek zorunda kalacak. Böylece şampiyonada 2. olan Ukraynalı Mariya Ryemyen birinci, 4. sırada yer alan diğer Bulgar atlet İvet Lalova ise üçüncülüğü yükselecek.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER