ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 07:15

Türk gazeteciler 2020'yi İstanbul'un alacağına inanıyor


2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak kentin belirleneceği oylama öncesinde aday kentlerin temsilcilerinin çalışmaları hararetli bir şekilde sürüyor.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 7 Eylül günü yapılacak oylama sonrasında belli olacak şehrin İstanbul olup olmayacağını Cihan mikrofonlarına değerlendiren spor yazarları, İstanbul'un olimpiyatları almaya çok yakın olduğunu söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) eski başkanı ve Habertürk gazetesi yazarı Esat Yılmaer, "İstanbul finale çok yakın." derken, Boenos Aires'te yapılan çalışmaların da büyük bir heyecanla son güne kadar devam edeceğini söyledi.

Arjantin'de yapılan ilk toplantıda İstanbul trafiğinin gündeme getirildiğini ve soruların da bu yönde olduğunu belirten Yılmaer, "İkinci toplantıda ise doping konusunda çok sorular geldi. Burada şu görülüyorki İstanbul daha önceki 4 adaylık sürecine göre burada finale, sonuca daha yakın." diyerek, şunları söyledi:

"Burada gerçekten başa baş bir yarış sürüyor. 3 aday kentinde şansları birbirene çok yakın. Konuştuğum ve görüştüğüm yabancı basının İstanbul’a olan ilgisinden gördüğüm ve çıkardığım İstanbul’un şansının oldukça iyi olduğu. Uluslar arası basının ilgisinin, çok soru sorulmasının İstanbul’un ne kadar güçlü bir adaylığa ve iyi bir projeye sahip olduğunu gösteriyor. Son düzlükte 7 Eylül akşamı buradan ülkemize sevinçli haberler göndereceğiz, bu kez çok yakınız."

Suriye ve Mısır'da yaşananlar ve sürece etkisiyle ilgili bir soruya ise Yılmaer, "Delegeleri de bütün insanları da her şeyi de etkiliyor. Ama olimpiyatlar 7 yıl sonra, o zamana kadar her şey değişir, tersine dönebilir. Suriye ve Mısır’da yaşanan süreç dünya liderlerinin de masaya yatırdığı sorun. İstanbul’un adaylığı ile paralel bir sorun değil. Olimpiyatlar 7 yıl sonra bu kriz 7 yıl sürmez. Şuanki durum tabiî ki etkiler. Dünya liderlerinin çözemediği bir sorunu İstanbul mu çözecek? Bunu mu tartışacağız. Adaylık sürecini çok fazla etkilemez." diye cevap verdi.

'İlk turu geçer finale kalarız.' iddiasını da "Doğrudur. Finale Tokyo ile kalırsak, ilk turda Madrid’e giden oylar ikinci turda bize gelir ve olimpiyatları alırız." diye cevapladı.

LEVENT ÖZÇELİK; 3-5 AY ÖNCE İSTANBUL’UN ŞANSI DAHA FAZLAYDI

Yıllarca olimpiyatları takip eden TRT'nin tecrübeli spor spikerlerinden Levent Özçelik ise yaptığı açıkılamada, 3-5 ay önce İstanbul'un şansı daha fazlaydı." dedi.

Özçelik, ilk adaylık süreci deneyiminin 1997 Lozan olduğunu da belirterek, "2. defa başvurduğumuz dönemdi. Sayın Başbakan'ın (Recep Tayyip Erdoğan) o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem. Orada 11 ülke vardı, eleminasyon vardı, arkasından da finale gidilecekti. 11 şehir arasından elenen 6 şehir içinde kaldık." ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

"O günkü oylama öncesinde üst düzeyde bu işin içinde olan yetkili, ‘Biz bu işi bitirdik, biz finale kaldık’ diyorlardı. Ama bırakın finali, biz elenen 6 şehir içinde kaldık. Bu nedenle böylesi büyük oylamaların öncesinde söylenenlerin ne denli gerçeği yansıttığını hiçbir zaman tam olarak anlayamamışımdır. Çünkü 97 tane IOC üyesinin kendi iç dinamizmi içerisinde verecekleri kararın ne olacağını tam olarak bilmiyoruz. Mutlaka bir takım parametreler var. Mutlaka şuana kadar belirlenmiş bazı oylar var, Ama ne olacak kesinlikle belli değil.

Söylenen şu var, bundan 3-5 ay evvel İstanbul’un şansı çok daha fazlaydı. Ama İstanbul kan kaybetti ve Madrid ile birlikte Tokyo biraz ön plana çıktı. Ben bunu belediye başkanlığı seçimlerine benzetiyorum. İki güçlü aday, bir de daha az şansı olan güçsüz aday vardır, bunlar kendi aralarında çekişirken, 3. aday 2 güçlü adayın arasından çıkar, öne geçer ve seçilir. İstanbul’un bugün için çok fazla avantajlı olmaması belki burada avantaja dönecek. Belki de bu avantaj 2. oylamada kendisini çok daha fazla gösterecek.

Kimileri diyorki, İstanbul, Tokyo ile kalırsa şansı çok daha fazla. Çünkü Madrid’in oyları, Madrid’e giden Latin Amerika oyları İstanbul’a gelir. Bunun tersini söyleyen üst düzey olimpiyat komitesi üyeleri de var. Madrid ile kalırsak, Tokyo’nun elenmesi durumunda bizim şansımız daha fazla olur diyenler de var. İstanbul’un bu 5. adaylığı. İstanbul Madrid’e ve Tokyo’ya göre çok daha fazla isteyen ve artıları olan şehir. İstanbul’un ciddi anlamda şansının olduğu düşünüyorum. Yeterki son ikiye kalalım.

Bu kadar önemli işte ön plana çıkan şahıslar Madrid ve Tokyo içinde seçim yapamazken bizim seçim yapmamız doğru olmaz. Son 2-3 gün içindeki IOC üyeleri ile olan ilişkiler, son derece önemli. Şu ana kadar kemikleşmiş bazı oylar var. Yüzde 10 ile 15 arasında değişiklik olabileceği söyleniyor. TMOK Başkanı Uğur Erdener’in de dediği gibi bazen karar verilmiş bir oy vardır, enteresan bir sunuş yapılır, öyle enteresan konuşmaların arkasından öylesine güzel bir final filmi oynatılırki, o zaman bir numarayı işaretleyecek parmak gider iki numarayı işaretler. Dileriz 7 Eylül’de de böyle olur."

MURAT AĞCA: İSTANBUL, HİÇ OLMADIĞI KADAR OLİMPİYAT DÜZENLEMEYE YAKIN

Habertürk gazetesi yazarı Murat Ağca ise Arjantin’e gelirken, her üç finalist adayında zorlu bir süreçten geçeceğini tahmin ettiğini ve burada da ona şahit olduğunu söyledi.

3 aday kentin hararetli bir şekilde final günü yapacakları sunuma hazırlandıklarını da belirten Ağca, "Zorlu süreci biliyorduk, burada da bunu gördük. Bugün üç şehir arasındaki yarışında at başı bir yarış olduğunu gördük. IOC üyelerini çok zorlu bir seçim bekliyor." diyerek şöyle devam etti:

"Yabancı meslektaşlarımız, ‘IOC üyelerinin bu zamana kadar olimpiyat adaylığı için yapılan yarışların hiç birinde bu kadar yakın çekişmeli bir yarış yaşamadıklarını' söylüyorlar. Her kentin avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar var. Bu da yarışı kızıştırıyor. Doping konusunda Uğur Erdener çok iyi bir sunum yaptı. Ülkemizde doping olayları çok gündeme geldi, bu bir avantaj olarak yansıtıldı. Çalışmaların iyi yapıldığı, doping konusunda sıfır tolerans politikası sonrasında testlerin yoğunlaşması uygulamaya kondu.

Bir de Gezi Parkı olayları sonrasında yaşananlar iyi anlatılmış. İki toplantı yapıldı bu konuda hiç soru gelmedi. Suriye’deki olaylarla ilgili soru geldi, bunun uluslar arası politikanın problemi olduğu söylendi. 96-97 üye oy kullanacak. İlk turda salt çoğunluğu sağlayıp 3 adaydan biri seçilemeyecek. Kemik oylar var. İlk turda bir şehir elenecek. Her şehrin bir kemik oyu var. İlk turda İstanbul elenmesin diye her türlü çaba harcanıyor.

İlk tur çok çekişmeli geçecek. Finale kalırsa Tokyo ya da Madrid’den oyunları almak için Türkiye büyük bir mücadele verecek. Finale kalmak, ondan sonrası için şansı da çok yükselecek. Finale kaldıktan sonra kazanabilirsiniz veyahut birkaç oy farkıyla kaybedebilirsiniz. Büyük bir ekip ve hummalı bir çalışma var. Sonuna kadar çalışmaya devam etmeliyiz. İstanbul, hiç olmadığı kadar olimpiyat düzenlemeye yakın olan şehir görünümünde."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER