ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:39

''Tura, tırmanışçıları daha fazla cezbeden bir karakter kazandıracağız''


Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na eklenecek yokuşlarla tırmanışçıları daha fazla cezbeden bir karakter kazandıracaklarını söyledi.
     Uluslararası Bisiklet Birliği'nin (UCI) yönetim kuruluna seçilen Müftüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 ile 28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'ndaki en büyük yeniliğin, Bodrum-Selçuk arasında koşulacak 182 kilometrelik 6'ncı etabın, Meryem Ana Tepesi'nde bitmesi olduğunu ifade etti.
     Müftüoğlu, geçen yıl eklenen Elmalı Zirvesi'nden sonra bu yıl da Meryem Ana Tepesi'ni tura ekleyerek, ''Hem Meryem Ana'yı tanıtmak hem de turu ikinci bir yokuşla düz etaplıktan kurtarmak istiyoruz'' dedi.
     Tırmanışlar eklenmesine rağmen parkurun çok zorlu yokuşlardan oluşmadığını belirten Müftüoğlu, şunları söyledi:
     ''Geçen yılki tırmanıştan sonra bu yıl bir tane daha koyduk. Gelecek yıllarda parkura daha çok sayıda zorlu yokuş ekleyerek, tura, tırmanışçıları daha fazla cezbeden bir karakter kazandıracağız. Ancak şu anki durumda etaplar sprinterlere yönelik. O nedenle dünyanın en iyi sprinterleri buraya geliyor. Bir tek Mark Cavendish gelmedi.''
     Müftüoğlu, geçen yıl turda takım birinciliğini alan Astana'nın kaptanı Alexander Vinokourov'un, Londra Olimpiyatları'ndaki yol yarışında altın madalya kazandığını hatırlatarak, ''Bu turdan olimpiyat şampiyonu çıktı. Geçen yılki yarışta yer alan Matthew Goss, 2011 dünya ikincisi, Andre Greipel ise aynı şampiyonanın üçüncüsü. Kısacası geçen yıl, önemli organizasyonlarda madalya sahibi 16 sporcu buradaydı'' diye konuştu.
    
     ''Armstrong'u temiz çıkaran kurumlar sorgulanmalı''
    
     Müftüoğlu, ABD Anti-Doping Ajansı (USADA) tarafından, doping yaptığı gerekçesiyle 7 Fransız Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınarak, ömür boyu pistlerden men edilen Lance Armstrong'un hatasından dolayı bisiklet camiasının sorumlu tutulamayacağını dile getirdi.
     Tüm bisiklet severler gibi üzüldüğünü belirten Müftüoğlu, şöyle devam etti:
     ''Her branşta bu işler oluyor. Bugün atletizmde o kadar çok doping çıkıyor ki... Çok önemli sporcuların doping yaptığını gördük. Keza yüzme aynı şekilde. Doping, yalnızca bisikletle alakası olan bir durum değil. Lance Armstrong doping yapmıştır. Bence burada sorgulanması gereken Armstrong'u o kadar testten temiz çıkaran kurumlardır. Armstrong açıklamasaydı nereden bilecektik- Neden olaydan 7 sene sonra dosya açıyorlar da o gün açılmıyor-''
     Londra Olimpiyatları'nda pist bisikleti yarışını izlemek için 6 milyon kişinin bilet talebinde bulunduğu, yol yarışını ise yaklaşık bir milyon kişinin izlediği bilgisini veren Müftüoğlu, gösterilen ilginin, seyircinin bisiklete karşı kafasında şüphe olmadığını söyledi.
     Müftüoğlu, ''Usain Bolt'un yarın dopingli çıkmayacağını nereden bileceksiniz- Doping tehdidi her zaman var. Doping konusu üzerinde saatlerce konuşulabilir ama bu farklı bir şey... Sonuçta bisiklet sporu olimpiyatlardan alınıp alınmaması bile düşünülen sporlar gibi değil, çok farklı bir boyutta'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER