ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 14:57

Transfer maliyetleri artıyor

Transfer maliyetleri artıyor

17 Aralık operasyonu ile artan döviz fiyatları Süper Lig Takımlarını zora sokuyor.


Bu hafta oynanacak maçlarla devre arasına girecek liglerde kulüpler kadrolarını güçlendirmek adına yapacakları transferlerin maliyetlerini şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

Mevcut kadrolardaki oyuncuların, özellikle yabancıların ücretleri döviz üzerinden ödenirken, yeni transfer edilecek oyuncuların maliyetleri de göz önüne alındığında kulüplerin kasalarından önemli bir miktar akacak. Operasyon başlamadan önce 2.80 TL olan Euro, dün piyasalar kapandığında 2,98 TL'yi gösteriyordu. İki haftada oluşan 0,18 TL'lik bu fark, kulüpleri önemli ölçüde etkileyecek.

GALATASARAY ŞİMDİDEN ORTALAMA BİR FUTBOLCU ALMIŞ KADAR OLDU

2013-2014 sezonunda kadrosundaki futbolcularına yaklaşık 44 milyon Euro ödeyecek olan Galatasaray'ın, son günlerdeki döviz artışından kaynaklanan zararı yaklaşık 8 Milyon TL. Bu miktar da bugünkü kurdan yaklaşık 2 milyon 650 bin Euro ediyor. Bu miktar ortalama bir futbolcunun transferini karşılayacak düzeyde.

FENERBAHÇE DE ARTAN DÖVİZ KURUNDAN ŞİKAYETÇİ

Tıpkı Galatasaray gibi futbolcularına yüksek bir miktar ödeyen Fenerbahçe de yaklaşan transfer dönemi öncesi sıkıntılı. Futbolcularına Galatasaray'dan sadece 2 milyon Euro, yani 42 milyon Euro ödeyecek olan sarı-lacivertli kulüp, son günlerdeki artan döviz kurundan yaklaşık 7 milyon 500 bin TL zarar etti. Bu miktar bugünkü kurdan 2 milyon 500 bin Euro ediyor.

Türkiye'nin en pahalı kadroları olan Galatasaray ve Fenerbahçe'den sonra, Beşiktaş başta olmak üzere diğer kulüplerin de artan döviz kurundan kaynaklanan zararları yönetimleri kara kara düşündürüyor.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER