ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 00:41

Transfer dönemi ne zaman başlıyor?

Transfer dönemi ne zaman başlıyor?

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal, transfer döneminin başlangıç ve bitiş tarihlerini açıkladı.


Kulüpler Birliği Başkanı ve Eskişehir Başkanı Halil Ünal, "18 Süper Lig takımın, Türkiye Spor Tahkim Mahkemesi kurulması konusunu TFF Başkan ve yöneticileriyle paylaşacağım" dedi.

Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı Ankara'da yapıldı. Vakfın Balgat'taki merkezinde yapılan toplantıda, Spor Toto Süper Lig'deki takımların yabancı futbolcu kontenjanı, kulüplerin resmi transfer tarihleri, Türk kulüplerinin Uluslararası Tahkim Kurulu'na (CAS) giden dosyaları, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu öncesi durum değerlendirmesi ve yeni sezon öncesi hazırlık çalışmaları gibi konular görüşüldü.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kulüpler Birliği ve Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, Süper Lig'de yer alan 18 takımın mali disipline, FIFA ve UEFA kriterlerine göre uluslararası kulüp lisansı alması, Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek kulüplerin ulusal lisansı alması ve kulüplerin bu konuda sıkıntı yaşamaması için birçok prensip karar aldıklarını açıkladı.

"TRANSFER SEZONU 20 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR, 6 EYLÜL'DE SONA ERECEK"
Resmi transfer tarihinin başlama ve bitme tarihlerini TFF ile görüşerek belirlediklerini bildiren Ünal, "Ancak ben bu kararı bugün açıklamakta bir mahsur görmüyorum ve her kulüp kendine göre bu tarihler arasında resmi transfer olacağını bilsin diye açıklıyorum. Resmi transfer tarihi 20 Haziran'da başlayacak, 6 Eylül'de de sona erecek. Süper Lig kulüplerimizin buna göre oyuncu transferlerini gerçekleştirmesini karar bağladık" dedi.

"ALT YAPIYA DAHA ÇOK ÖNEM VERİLECEK"
Takımların altyapılarına ilişkin önemli kararlar aldıklarını vurgulayan Ünal, "Altyapıya ne kadar önem vermemiz gerektiğini başta milli takımlar açısından, milyon euo'ları nereye kadar yabancı oyunculara vereceğimiz konusunda Türk futbolunun altyapıya daha eğimli olması ve her yaş grubunda milli takımlarımızın başarı sağlaması adına da esasen bir karara vardık" diye konuştu.
Kulüpler Birliği'nin bugün aldığı karara göre, bugünden itibaren Süper Lig'deki birçok kulübün altyapıya daha çok önem vereceğini belirten Ünal, "Bunu da birçoğu başarıya, tesisleşmeye ve milli takımlara verdiğimiz oyuncu sayısına göre bir kritere oturtturup ekonomik desteği 18 takımın alt yapısına aktarmak istiyoruz" diye konuştu.

YABANCI FUTBOLCU KONTENJANI
Ünal, yabancı kontenjanı konusunda TFF'nin daha önce kulüplerle beraber aldığı karara ilişkin, "Bir anda 6 yabancıya düşmenin birçok problemi de beraberinde getireceğini ve başta ekonomik sorunlar olmak üzere kulüplerin sıkıntı yaşayacağı gerçeğini toplantıda tartıştık. Fakat TFF'nin almış olduğu kararın da saygıyla karşılanmasını benimsedik" dedi.
Yabancı futbolcu sayısının 10 sözleşmeliyle sınırlı kalması konusunda Süper Lig takımları olarak hem fikir olduklarını vurgulayan Ünal, "Ancak 6+2 noktasında o iki oyuncunun da kulübede oturmasını Süper Lig takımları benimsiyor. Bu konuyu da bu akşam Sayın TFF Başkanı ve yöneticileri ile görüşme yetkisini arkadaşlarım bana verdi" değerlendirmesinde bulundu.

CAS'A GİDEN TÜRK TAKIMLARININ DOSYALARI
Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) giden Türk takımlarının dosyalarının, haklı ya da haksız boyutta çoğu zaman kaybedildiğine dikkat çeken Ünal, "UEFA'nın, FIFA'nın CAS noktasında, bu sistemi birçok yerde kurduğunu biliyoruz. Ekonomik açıdan ve kalite açısından Spor Toto Süper Lig bunu çok daha fazla hak eden noktada. Bu anlamda TFF'ye 18 Süper Lig takımının, Türkiye Spor Tahkim Mahkemesi kurulması konusunu TFF Başkan ve yöneticileriyle paylaşacağım. Bugün bu prensip kararına Süper Lig takımları olarak varmış bulunmaktayız" açıklamasında bulundu.

"KULÜPLER BİRLİĞİ'NİN KENDİ LİGİNİ OLUŞTURACAK"
"Kulüpler Birliği'nin de kendi ligini oluşturacağını" açıklayan Ünal, TFF'nin milli takımlar ve futbol organizasyonları çerçevesinde kalması gerektiğini belirtti. Ünal, "Bu noktada da bir prensip kararına vardık. Ligi oluşturmak arzusundayız. Yani malın gerçek sahibi olan 18 Süper Lig takımının mali disiplin kriterleri çerçevesinde kendi ürününü kendisinin ihale etmesi konusunda prensip kararına vardık" dedi.
Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Ünal, "Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın UEFA'daki dosyalarına ilişkin bir toplantıda görüşmeniz oldu mu?" sorusu üzerine, "Onu kulüplerimiz, federasyon ve Kulüpler Birliği olarak yakından takip ediyoruz ancak yargı içinde bir mesele. Onunla ilgili görüşümü daha önce açıkladım" cevabını verdi.
Kulüpler Birliği ve Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, Galatasaray Sportif A.Ş. Genel Müdürü Lütfi Arıboğan, Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Atalay, Kardemir D.Ç. Karabükspor Başkanı Nevzat Şahin, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Medical Park Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, Konyaspor Başkanı İbrahim Şan, Sivaspor Mecnun Otyamaz ile Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Başkanı Hüseyin Eryüksel katıldı.
Toplantıya, Fenerbahçe, Gaziantepspor, Kayserispor, Kayseri Erciyesspor, Çaykur Rizespor, Kasımpaşa, Bursapor ile Sanica Boru Elazığspor'dan katılım olmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi olan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu toplantı başlamadan vakıf merkezinden ayrıldı. Öte yandan toplantıya, Kulüpler Birliği Hukuk Danışmanı Kemal Kapulluoğlu da katıldı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER