ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 15:52

Trabzonsporlu taraftarlardan Taksim'de temiz futbol eylemi


Yargıtay'ın dün şike kararını açıklamasının ardından Turkish Fair Play Platformu üyeleri Taksim tünelde temiz futbol eylemi yaptı.

Şike sürecinden beri eylemlerine devam eden grup, Taksim girişinde açmış oldukları pankartlarla eylemlerini sürdürdü. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan platform basın sözcüsü Yavuz Saltık, bu eylemleri sadece Türkiye'de değil dünyanın değişik noktalarında da yaptıklarını hatırlatarak, "Dünyanın en büyük şikesinin yaşandığı 2010-2011 sezonundaki rezilliği tüm dünyaya anlatıyoruz. Türkiye'de şike yapıldığını futbolun kirli olduğunu ve temiz futbol isteyenlerin bu kirlilikten rahatsız olduklarını 94 haftadır eylem yapıyoruz. Dünyanın değişik yerlerinde eylemler yaptık." dedi.

DERDİMİZ BİRİLERİNİN DAHA ÇOK HAPİS YATMASI DEĞİL

Yargıtay'ın vermiş olduğu dünkü karar sonrasında hedeflerinin birilerinin daha çok hapis yatması olmadığına vurgu yapan Saltık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargıtay'ın kararı çıktı. Bizim birilerinin daha fazla hapis yatsın diye bir derdimiz yok. Biz Türkiye'de şikenin olduğunu iddia ediyorduk. Dünkü yargıtay kararı sonrası bu durum tescillendi. Bizim derdimiz, 2010-2011 sezonunda hakkıyla Trabzonspor'un şampiyon olduğunu tüm dünyaya anlatmak. 2010-2011 sezonunda Türkiye'de şike yapıldı. Yapanlar da hem çeteden hem şikeden sadece Türkiye'de değil, dünyada bu konudaki tüm karar vericiler tarafından 'şikeci' olarak tescil edildi. Aziz Yıldırım'ın yeniden yargılanacağı iddia ediliyor. Buna itirazım yok. İsterse 10 defa yargılansın. Bu şike yapıldığı gerçeğini değiştirmiyor."

FEDERASYON DERHAL İSTİFA ETMELİ

Yargıtay kararı sonrası sürecin kendileri için yeni başladığını kaydeden Basın Sözcüsü, Türkiye Futbol Federasyonu'nun hemen görevi bırakması gerektiğini vurgulayarak, "Ama maalesef TFF 'mahkemeler ne karar alırsa alsın, biz kararımızı değiştirmeyeceğiz' şeklinde açıklama yapıyor. TFF yönetiminin derhal istifa etmesi gerekiyor. Yerine de adil bir yönetimin gelmesini istiyoruz. Yargılama da yeniden yapılmalı. Çünkü ortada adli yargının vermiş olduğu bir karar var. Bu yargılama sonrasında kime ne ceza verirler bu durum kendilerinin bileceği iş. Trabzonspor'un hakkını teslim etmek zorundalar." dedi.

2010-2011 sezonunda Türkiye Ligi'nin şampiyonun kim olduğu kararını Türkiye'de yargı, Avrupa'da UEFA ve Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin verdiğini belirten Saltık, "Tüm mahkemelerde şike tescil edilmiştir. Bunun çete başı Aziz Yıldırım'dır. Önceden çete başı diyemiyorduk ama artık diyebiliyoruz. Aziz Yıldırım'ın cezasını almasını, futbolun bu şaibeli insanlardan temizlenmesini istiyoruz." diye konuştu.

Yavuz Saltık, 20 Şubat 2014 tarihinde UEFA önünde bir eylem hazırlığı içinde olduklarını ve Türkiye'de dağıtılmayan haklarını uluslararası mercilerde de arayacaklarını kaydetti.

Grup sonrasında alkışlarla protestosunu yaparak dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER