ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 01:50

Trabzonspor'da imza töreni


Trabzonspor, son olarak Chelsea'de forma giyen Fransız futbolcu Florent Malouda ve Queens Park Rangers'den Jose Bosingwa ile resmi sözleşme imzaladı.

Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yaklaşık 7 bin taraftarın katılımıyla düzenlenen ve bordo-mavili takımın futbol genel direktörü Ünal Karaman'ın hazır bulunduğu imza töreninde Malouda 2, Bosingwa ise 3 yıllık sözleşmeye imza attı.

İmza öncesi çocuklarıyla saha kenarında kurulan platforma gelen Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, taraftara seslenemeyeceğini ancak hizmet edileceğini belirterek, "Cenabı Allah inşallah sizlere layık olmayı bizlere nasip eder. Çünkü bu koltuk çok önemli bir koltuk. Türkiye'deki 10 koltuktan biri. Ona yakışan hizmetleri de inşallah Allah nasip eder" dedi.

"Saha içinde futbolcular mücadele edecek, saha dışında da Türkiye'nin gücünü sadece Türkiye'ye değil dünyaya göstereceğiz" diyen Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti:

"Arkadaşlar, yıllardır bizi Trabzon'a yıldız gelmez diyerek uyutuyorlar. Görevdeyken de başkan yardımcısıyken de birçok yıldız oyuncuyla görüştüm. Herkes gelir, almasını bilirseniz gelir. Bugün dünya yıldızları burada. Malouda, Bosingwa...Bunlar eğer İstanbul takımlarına gelmiş olsaydılar Türkiye ayağa kalkardı. Sizlere teşekkür ediyorum burdasınız. Onlar, sahada sizin yüreğinizi sahaya yansıtacaklar, bizi temsil edecekler. O zaman Türkiye'yi değil dünyayı ayağa kaldıracaklar. Malouda ile sözleşme yaparken şampiyonluğa kendisi için prim koyuyorduk. O da Şampiyonlar Ligi'ne, çeyrek finale, yarı finale, finale prim koydurdu ama bu rakam çok düşüktü. Ben rakamı 10 katına yükselttim."

"Yüreğini ortaya koyacak kadro kuracağız"

Hacıosmanoğlu, Trabzonlu duruşuna yakışan bir takım oluşturacaklarını belirterek, "Ezilmeyecek, yüreğini ortaya koyacak kadro kuracağız. Ancak sporda sonucu belirleyemezsiniz. Berabere kalır, mağlup olur galip de gelebilirsiniz. Önemli olan bunu hazmetmek. İsteğimiz, Trabzonlu duruşuna göre sahadaki 11 arkadaşımızın terinin son damlasına kadar mücadele etmesi. Biz de sonucu ne olursa ona katlanacağız" diye konuştu.

Taraftarların, "Trabzon seninle, dik dur eğilme" slagonları üzerine ise Hacıosmanoğlu, şunları söyledi:

"Bizim eğilmemiz söz konusu değil. Bugüne kadar kimse boynumu eğmedi. Bizim hiçbir beklentimiz yok, sadece hizmet etme aşkımız var. Bazı önünü göremeyenler 'Kazlıçeşme çöktü' diyor. Ama bilmiyorlar ki Trabzon insanı yaptığının karşılığında ne diyet öder, ne diyet alır. Biz Kazlıçeşme'ye gittik. Bu milletin geleceğiyle oynayan dış güçlerinin içerdeki maşalarını kullandığı uzantılarıyla bu ülkeyi karıştırmaktı amaçları. Biz de Trabzonlu duruşunu sergileyip oraya gittik. Ama şunu da bilmeniz lazım ki 10 senede bu ülkede yapılanları siyasi görüşünüz ne olursa olsun tasvip etmemek hainlikten başka bir şey değildir. Bir 10 sene daha bu ülke bu hızla giderse dünyada söz sahibi olacak. Dışarıda dünyanın kanını emenler ve onların uzantıları da bunu istemiyor. Bu yolda hep birlik olup beraber yürümek zorundayız."

"Başbakanımızı seviyoruz"

Hacıosmanoğlu, Türkiye'ye yaptığı hizmetlerden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sevdiğini dile getirerek, "Hizmetlerinden ötürü kendisine şükranlarımızı sunuyorum. Ama ne kadar Kazlıçeşmeye gittiysek, insanlar şunu da bilmesi lazım. Genel kurul sürecinde de söyledik, Trabzonspor'un haklarını gaspedenlerinden elinde emaneti almamız namus borcumuzdur. Her Trabzonlu'ya da namusuna sahip çıkmak yakışır. Canımızı dahi alacak olsa namusunuzun peşinden sonuna kadar gideceğiz. Bizim sesimizi kesecek hiçbir güç yok. Ama ben seçim sürecinde de söyledim, magazinsel olarak kupamızı verin diye söylemler bizden önceki yönetimlere aittir. Bunu benden duymayacaksınız, aldığım zamanda 'kupayı aldık' diye duyacaksınız. Metanetle sürecin tamamlamasını beklemek durumundayız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de temiz futbol inşa etmenin kendilerinin de görevi olduğunu kaydeden Hacıosmanoğlu, "Emin olun, ben yaşıyorum, söylüyorum. Bu ülkede Başbakan diyorlar müdahale ediyor (şike süreci). Müdahale etse bana söylerdi. Çünkü bu ülkede laf söylemediğim bu konuyla ilgili hiçbir insan kalmadı. Sayın Başbakanın yakınında bulunan insanlar da var bunun içerisinde. Kendisiyle de konuştuğumda bu konuyla ilgili hiçbir kelime dahi etmedi. Bunu art niyetli olarak kullanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Futbolcuların konuşmaları

Hacıosmanoğlu'nun konuşmasının ardından Malouda ve Bosingwa, taraftarların huzurunda kendilerini bordo-mavili renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladı.

Malouda, imzanının ardından yaptığı konuşmasında, "Hayatımda bir çok ülke gezdim ama ilk defa böyle bir ortam gördüm. Geldiğim ilk günde taraftarımız bu kenti nasıl temsil ettiklerini çok iyi gösterdiler. Buradayım çünkü hırslarım ve arzularım var. Tek istediğim burada başarılar kazanmak" dedi.

Bosingwa ise duygu dolu anlar yaşadığını ve bu nedenle cümle kuramadığını belirterek, "Kelimeler yan yana gelmiyor. Havaalanından şu ana kadar bana yaşattıklarınız için kalbimin derinliklerinden size çok teşekkür ediyorum. Şunu biliyorum ki sizi memnun etmenin tek yolu futbolumu göstermek ve bir şekilde bu takımı başarılı yapmak. Biraz utangaç bir insanım, çok teşekkür etmekten başka hiç bir şey söyleyemeyeceğim" diye konuştu.

10 milyon 857 bin avro

Trabzonspor, Malouda ile Jose Bosingwa'ya toplam 10 milyon 587 bin avro ödeme yapacak.

Forvet arkası ve sol kanatta oynayan 33 yaşındaki Fransız futbolcu Florent Malouda için her yıl 2,5 milyon avro olmak üzere toplam 5 milyon avro garanti ücret ödenecek.

Kongo asıllı 31 yaşındaki Portekizli sağ bek oyuncusu Bosingwa için ise ilk iki sezon yılda 2 milyon 126 bin avro, son sezon ise 1 milyon 605 bin avro olmak üzere toplam 5 milyon 857 bin avro garanti ücret ödemesi gerçekleştirilecek.

Futbolcuların sözleşmeleri bittiği için kulüplerine bonservis ücreti ödenmeyecek. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER