ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 12:40

Trabzonspor taraftarı, takımını yalnız bırakıyor


Trabzonspor, bu sezon Avrupa ve lig maçları olmak üzere sahasında oynadığı 10 müsabakayı da kaybetmemesine rağmen bir türlü yeterli taraftar desteğini bulamıyor. Taraftarın tavrını daha önce doymuş olduğu futbol rengini aradığı için kendilerine bir mesaj verdiği şeklinde yorumlayan teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay, “Biz ihtiyacımız olduğu günlerde de onları yanımızda görmek isteriz.” dedi.

    Spor Toto Süper Lig’in 10. haftasında sahasında Elazığspor’u 4-0 yenerek bu sezonki en farklı galibiyetini alan Trabzonspor, 17 puanla 5’inci sıraya yerleşerek zirve takibini de sürdürdü. Bu sonuçla ligde 3 haftalık galibiyet özlemini sonlandıran Bordo-mavililer, ligde kendi sahasındaki yenilmezlik ünvanını da 5 maça çıkarttı. Deplasman performansının aksine kendi sahasında ise bileği bükülmeyen bordo-mavili ekip, bu sezon evinde oynadığı 5 Süper Lig maçını da kaybetmedi. Karadeniz fırtınası, taraftarı önünde oynadığı 5 lig maçının 4’ünü kazanırken, bir maçta ise sahadan beraberlikle ayrıldı. Bordo-mavili takım, evindeki 5 Avrupa maçının da 3’ünü kazandı, 2’sinde ise berabere kaldı. Ligde istikrarsız bir görüntü çizse de Avrupa’da fırtına gibi esen Trabzonspor, bu sezon sahasında oynadığı 10 maçta yenilgi yüzü görmesine rağmen yeterli taraftar desteğini ise bir türlü yanında bulamıyor. Yönetimin bilet fiyatlarında yaptığı indirime rağmen Elazığspor maçındaki taraftar sayısının daha da düşük olması yönetici, teknik heyet ve futbolcuları üzüyor.

    Taraftarın tavrını, ‘toplum daha önce doymuş olduğu futbol rengini arıyor’ şeklinde yorumlayan teknik direktör Mustafa Akçay, “Bizim sahada gösterdiğimiz mavinin ya da bordonun tonunu kendi rengi ile ya da spor anlayışına henüz yaklaştıramadı diye düşünüyorum. Bize bir mesaj vermeye çalışıyor toplum; daha iyi oynamalısınız ki biz sizin yanınıza gelelim. Bu işin bir boyutu, bunu biz algıladık.” özeleştirisinde bulundu.

    ‘Taraftar kimdir, takım tutmak nasıl bir şeydir?’ diye soran tecrübeli hoca, şu serzenişte bulundu: “Güzel olan şeylerde herkesi yanınızda bulabilirsiniz. Bu tek başına taraftarlık olarak açıklanamaz. Biz ihtiyacımız olduğu günlerde de onları yanımızda görmek isteriz. Ama dediğim gibi, beklentilerindeki maviyi ve bordonun tonunu henüz onlara veremedik diye düşünüyorum. Eksikliği kendimizde arayarak gitmeyi uygun görüyorum.”

HAKEMLERİN ART NİYETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

    Trabzonspor’un 18 aydır penaltı kullanmasıyla ilgili de önyargılı olmak istemediğini kaydeden Akçay, bir hakemin art niyetli karar vermesinin kendi oturduğu sandalyeyi altından çekmesinden farksız olacağını dile getirdi. Hakem camiasını bir bütün olarak ele aldığını anlatan başarılı taktisyen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Onların Trabzonspor’a karşı bir önyargılarının olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Trabzonspor olmadan, Trabzonspor’u yaşatmadan Türk futbolunun heyecanının, rekabetini yaşatamazsınız. Hakemlerin varlığı ya da maç yönetebilmesi Trabzonspor’un yaşaması ve varlığını sürdürmesine bağlı. Bir hakem cemiyeti ya da bir hakem eğer Trabzonspor’a kasıtlı bir hata yapıyorsa bu kendi altındaki sandalyeyi çekmekten farksız, bu çok aptalca bir şey olur.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER