ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 14:38

"Trabzonspor, altyapı gerçeğini konuşmalı"


Trabzonspor Kulübü başkan adaylarından Muammer Usta, Trabzonspor’un en önemli ekonomik kayıplarını transferde yaptığını belirterek, mutlak manada alt yapı gerçeğini önüne koyması gerektiğinin altını çizdi.

Usta, bir kafede düzenlediği basın toplantısında, bordo-mavili kulübün sürekli başarı için mutlaka her sene Avrupa’da olması gerektiğinin altını çizdi. Ekonomik büyüklük, taraftar sayısı ve sportif başarının yanında bir spor takımının lobisinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Usta, şunları söyledi:

“O kulübün taraftarının içerisindeki ekonomik boyutu, bürokratik boyutu, uluslararası ölçüdeki etkinliği nedir? Hangi düzeyde ne kadar etkinliği vardır? Bütün bunların toplamında oluşan sonuç bir kulübün uluslararası ölçekteki büyüklüğünü, konumunu ve yerini bize vermiş olur. Belki de bizim üzerinde en çok konuşmamız gereken konu bu olsa gerek.”

Trabzonspor kulübünün şuandaki gelirinin yaklaşık 75 milyon lira olduğuna değin Usta, her sene yüzde 25 büyüyüp, dünyanın en iyi büyük şirketleri arasına girse 2018 yılındaki sportif gelirinin 175 milyon lira civarına çıkacağını kaydetti. Usta, ancak bu gelirle Trabzonspor’un 2018 yılında yarışın çok gerisinde kalacağını savundu. Bordo-mavili kulübün, 2018 yılında sportif gelirini 250 milyon liraya çıkartmak zorunda olduğuna vurgu yapan Usta, Galatasaray’ın şuanki gelirinin bile 300 milyon liranın üzerinde olduğuna işaret etti.

Trabzonspor’un taraftar sayısının da masaya yatırılması gerektiğini ifade eden Usta, “Taraftar oranımız 1985 yılından daha düşüktür, aradan geçen yaklaşık 30 yıla rağmen. Bunun cevabını hep birlikte bulmak zorundayız. Türkiye’de şartlar değişmesine rağmen Trabzonspor için şartlar değişmemiştir. Trabzonspor, son 30 yılda Türkiye’nin ve dünyanın büyümesi ile orantılı büyüyememiştir. O büyümeyle orantılı olarak taraftarı da büyüyememiştir.” dedi.

Trabzonspor’un en fazla ekonomik kaybı transferde yaptığını dile getiren Usta, “Ekonomisi daha güçlü takımlar gibi hareket etmemiz durumunda biz kaybediyoruz. Çünkü bütçemiz o kadar büyük değil." diyerek, şunları söyledi:

"Değeri yüksek olan oyuncuları getirerek, olmadı değiştirerek, olmadı teknik direktörü değiştirerek, güçlü ekonominin verdiği rahatlıkla daha kolay hareket eden bir kulüp gibi olduğumuz sürece bizim başarılı olmamız mümkün değil. O nedenle alt yapı, Trabzonspor’un mutlak manada önüne koyması gereken kaçınılmaz bir gerçektir.

Trabzonspor alt yapıdan her sene direkt oynayacak düzeyde bir kararlılıkta, en az 1-2 futbolcuyu A takıma kazandırma karalılığında olması lazım. Ve bu başarılamadığında da yönetimin kendini en çok sorgulayacağı bir konu olmalıdır.”

Bu amaçla oluşturulan 1461 Trabzon takımının yola böyle devam etmesinden yana olduğunu anlatan Usta, 1461 takımının artık verim alınacak hale geldiğini söyledi. Usta, teknik heyet ve oyuncularına gerekli değerin verilerek bundan sonra oranın tam bir üretim merkezi haline dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Usta, ‘kamuoyunda merkezin adayı yok’ şeklinde değerlendirmelerin yapıldığı şeklindeki bir soruya da, “Merkezin ne olduğunu toplum mühendisleri karar vermiyor. Toplum çok zeki, delege çok uyanık. Kimin merkezde olup olmadığına bence oy sahibi olanlar karar verecekler.” cevabını verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER