ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 20:18

"Trabzon'da dev adımlar atıldı"


Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Trabzon'da da sportif tesisleşme anlamında dev adımların atıldığını söyledi.
     Yusuf Tekin, Yomra ilçesinde bir otelde düzenlenen, AK Parti Gençlik Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı Bölge Toplantısı'na katıldı.
     Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Türkiye genelinde sportif tesis anlamında ciddi bir atılımın olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Trabzon'da da sportif tesisleşme anlamında dev adımlar söz konusu. Bütün Trabzonlular da bunu takdir ediyorlardır. Avrupa Gençlik Oyunları kapsamında buraya yapılan tesisler dünya çapında çok güzel tesisler. Aynı şey Erzurum'da yapılmıştı. Şimdi Mersin'de yapılıyor. Bunların hepsi dünya çapında örnek gösterilen türden tesisler'' diye konuştu.
     Devletin yatırımlar yaptığını, sportif olanaklar olmayan insanlara olanak ve imkan sağladığını anlatan Tekin, şöyle konuştu:
     ''Bizler yatırım yaptık, olanak sunduk. Bundan sonra geriye kalan şey işlevsel olması. Basın mensuplarının da aralarında bulunduğu herkes buna katkı sağlamalı. Sizler yayın yapacaksınız, vatandaş ilgi duyacak ve bu tesisleri dolduracak. Aksi takdirde tesisler boş kalır, yaptığımız tesislerin hiçbir anlamı kalmaz. Ne kadar mükemmel tesis olursa olsun, trilyonlar harcayın, boş yatacak tesis bizim arzuladığımız bir şey değil. Bizim istediğimiz az yapalım, ama içi dolu olsun. İçi dolu olmadığı zaman yaptığımız tesisin anlamı yok. Bütün bu tesislerin içini doldurmak için bize katkı sağlayın, yardımcı olun.''
     Trabzon'a da yeni bir stadın yapılacağını anlatan Tekin, ''Süreç devam ediyor. Onla ilgili kararlar spekülatif birşey olmasın diye herhangi birşey söylemeyelim. Projesi çiziliyor, yer tahsisi yapıldı, ihale süreci olacak ve en kısa sürede Trabzon yeni bir stada kavuşacak. Trabzon, bir spor şehri ve özellikle bir futbol kenti. Trabzon'da yeni bir stadyum yapılmazsa olmaz zaten. Biz de bu hassasiyetle hareket ediyoruz. Ümit ediyorum en kısa zamanda Trabzon çok modern ve Trabzon'a yakışır bir stada kavuşacak'' diye konuştu.
    
Şike konusu
    
     Bakan Yardımcısı Tekin, bir gazetecinin, ''Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Trabzonspor'un şike kararlarına yönelik duruşunu, hak arayışı olarak yorumladı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz'' sorusu üzerine, şunları söyledi.
     ''Biz bakanlık olarak tesis yapıyoruz, sportif etkinliklerin hukuka uygun bir biçimde yürütülmesi için gözetim görevini yerine getiriyoruz. Süreç içerisinde hukuka aykırı davranışlar sergileyen kişiler, sporcular, yöneticiler, spor adamları mutlaka olmuştur. Bunların davranışlarının hukuka uygun olup olmadığını belirleyecek yerler, yargı organlarıdır. Biz bakanlık olarak bu sürecin hiç bir yerinde yokuz.
     Futbol Federasyonu bağımsız bir yapı. Futbol Federasyonu'nun eylemleri hukuka açıktır. Yargı bu konuda nihai kararı verecektir. Davanın sürecini herkes takip ediyor. Temyiz süreci devam ediyor. Bu konuda hepimiz yargıdan çıkacak kararı bekliyoruz. Biz bakanlık olarak yargıyla, yargının ne yönde karar vereceğine dair birşeyimiz yok. Bir tek temennimiz olabilir, hiç kimsenin hakkının yenmediği sportif bir etkinlik dönemi yaşanmış olsunu arzu ederiz. Hakkı yenen insanlar varsa bu Trabzonspor, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş biz renkler üzerinden bakmıyoruz, hukuk prensibi üzerinden bakıyoruz. Hukuk devleti açısından hiç kimsenin hakkının yenmediği bir ortam oluşsun istiyoruz. Eğer Trabzonspor'un hakkı yendiyse de bu hakkın Trabzonspor'a teslim edilmesi gerekir. Yaklaşımımız bu.''
     Tekin, bir gazetecin, ''Yargıtay cezaları onarsa Trabzonspor'un hakkının teslim edilmesi adına herhangi bir girişimde bulunacak mısınız'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:
     ''Spor Bakanlığı'nın bu konuda herhangi bir yetkisi yok. Yetki Futbol Federasyonu'na ait. Fakat bu ülkedeki bütün kişiler gerçek ve tüzel kişiler hepsi yargı organlarının verdikleri kararları hayata geçirmekle mükellef. Mahkemeler öyle bir karar verirse Futbol Federasyonu da üzerine düşeni yapar o zaman. Fakat bilemiyoruz. Yargıtayın nasıl bir karar vereceğini bilemiyoruz. Adı Futbol Federasyonu da olsa bütün kişiler gerçek ve tüzel kişiler, hepsi yargı organlarının kararlarıyla bağlıdırlar. Yargı organlarının kararlarını uygulamak zorunda kalırlar, o zaman.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER