ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:52

Tomuş'tan sert eleştiri

Tomuştan sert eleştiri

Kulüp kongre üyesi Lütfü Tomuş, "Başkan seçimli genel kurul, gerçeklerin ortaya çıkmasından kaçmaktır" dedi.


Fenerbahçe Kulübü'nde 26-27 Ekim  tarihlerinde, çoğunluk sağlanamazsa 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek  seçimli olağanüstü genel kurul öncesi, toplantının gündemine ilişkin değerlendirmeler sürüyor. 
  
Sarı-lacivertli kulübün kongre üyesi Lütfü Tomuş AA muhabirine yaptığı  açıklamada, gündemin, İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin daha önce  verdiği ve olağanüstü genel kurul yapılması kaydıyla kaldırdığı, kulüp başkanı  Aziz Yıldırım ile yönetim kurulu üyeleri İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu  hakkındaki görevlerinden uzaklaştırılma kararına ilişkin olarak, başkan ve iki  yöneticinin üyelik durumlarının görüşülüp değerlendirileceği şekilde tek maddeli  olması gerektiğini savundu. 
 
"Başkan seçimli genel kurul, gerçeklerin ortaya çıkmasından kaçmaktır" diyen Tomuş'un ifadeleri şöyle: "Bu kongre mahkemenin kararıyla yapılan zorunlu bir kongredir. Bu  nedenle olağanüstü genel kurul gündemi de tek olmalıydı. Fenerbahçe Spor  Kulübü'nün süreklendigi bu kaosun genel kurul üyelerince çok yönlü tartışılması,  3 Temmuz 2011'den bu yana yaşananlar ve ebedi müddet yaşayacak Fenerbahçe Spor  Kulübü için Sayın Mahkemenin kararı, bir fırsattı. Bu kararı verenler, herhalde  böyle önemli bir konuda tarihi bir oturum düzenler, duygusallıktan uzak, gerçekçi  ve geleceği aydınlatacak kararlar alır diye düşünmüştüm. Olağanüstü genel kurulun  gerekçesi bu iken, başkan seçimli genel kurul gerçeklerin ortaya çıkmasından  kaçmaktır. Mahkeme kararını yerine getirmek görüntüsü vererek, seçmek seçilmek  tartışmasıyla genel kurulda gerçekleri tartışmaktan kaçmaktır. Başkan adayı  olamayacağını, olursa bunun hukuki tartışmalarını göğüsleyemeyeceğini de bilmek  bir erdemliktir. (Aziz Yıldırım) Bu yüzden adaylığını açıklayamamıştır." 
 
"Mahkemenin kararını bilmeden üyeler neyi tartışacak?" 
 
Olağanüstü genel kurul gündeminin 10. maddesinin, İstanbul Anadolu 5.  Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda başkan ve iki yöneticinin üyelik  durumlarının görüşülmesi ve değerlendirilmesi olduğunu hatırlatan Tomuş, "Genel  kurulun bu maddeyi tartışabilmesi için genel kurul duyurusunda anılan mahkeme  kararının da ilave edilerek üyelere gönderilmesi gerekirdi. Mahkemenin kararını bilmeden üyeler neyi tartışacaklar?" sorusunu yöneltti. 
 
Konuyla ilgili tartışmada lehte ve aleyhte fikirler ortaya  çıkabileceğini anlatan Tomuş, genel kurulda bu konuya ilişkin bir karar alınırsa  geçerli olmayacağını, bunun iptal nedeni sayılabileceğini savunarak şöyle devam  etti: 
 
"Genel kurulca bu konunun değerlendirilmesi için bir komisyon kurulur,  bu komisyonun kararı genel kurulda değerlendirilir ve alınacak karar mahkemeye  bildirilirdi. Nihai karar verici makam İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk  Mahkemesidir. Sayın Başkan (Aziz Yıldırım) bunu bildiği için adaylığını bu saate  kadar açıklamamıştır." 
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu'nun, olağanüstü genel kurul için  hazırladığı gündemin 10. maddesi şöyle: "İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2013/369 esas sayılı  dosyası tahtında Recep Özcan tarafından açılan davada, mahkeme, 24.06.2013  tarihli ara kararı ile Başkan Sayın Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Sayın  İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun 'Kötü Şöhret Sahibi' olup  olmadıkları yönünde araştırılması gereken bir hukuki delil ve belirsizlik  oluştuğundan bahisle, araştırma süresince bu kişilerin kulüp üyelikleri sebebiyle  bulundukları görevlerinden uzaklaştırılmalarına karar verilmiş, bilahare aynı  mahkeme bu kararın Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzüğü'nün 6 ve 16. maddeleri  kapsamında değerlendirilmek üzere en kısa sürede olağanüstü genel kurula  gidilmesi kaydıyla kaldırılmış olup, anılan mahkeme kararlarına uygun şekilde adı  geçen üyelerin üyelik durumlarının görüşülmesi ve değerlendirilmesi." 
 
  
 
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER