ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:05

Tolga Zengin veda etti

Tolga Zengin veda etti

Trabzonspor'dan Beşiktaş'a transfer olan mili kaleci Tolga Zengin, basın toplantısı düzenleyerek veda etti


Beşiktaş ile anlaşan milli kaleci Tolga  Zengin,Trabzonspor'dan ayrılmak gibi bir talebi ve ısrarının hiçbir zaman  olmadığını söyledi. 
 
Tolga Zengin, kentten ayrılmadan önce Faroz mevkisinde kendise ait  balıkçı barınağında basın mensuplarıyla bir aray geldi. 
 
Transfer sürecinde çok şeyler yazılıp çizildiğini, toplantıyla hem  bunlara açıklık getirmek hem de veda etmek istediğini belirten Tolga, 1996  yılından bugüne kadar 17 yıl boyunca çeşitli kategorilerde Trabzonspor'un şanlı  formasına hizmet ettiğini ifade ederek, "Türk futbolunda Tolga Zengin olarak bir  yerlere geldiysem de bunu önce Allah'a sonra Trabzonspor'a borçluyum.  Trabzonspor'un bana kattığı değerler parayla pulla ölçülecek değerler değildir"  dedi. 
 
Annesinin sağlık sorunları ve tedavi sürecinin çok speküle edildiğini  dile getiren Tolga, "Annemin hastalığını öğrendiğimin ertesi günü takımın başında  Bursaspor maçına, ameliyat masasındayken de Antalyaspor maçına çıkmış birisiyim.  Annemin sağlığı benim için her şeyden önemlidir fakat Trabzonspor'dan ayrılma  sebebi gösterelimez. Kaldı ki tedavi süreci devam etmektedir, şükürler olsun ki  sağlığı da gayet yerindedir. Artık bu konunun konuşulmasını da çok doğru  bulmuyorum" ifadelerini kullandı. 
 
"Trabzonspor'dan ayrılmak gibi bir talebim ve ısrarım hiçbir zaman  olmamıştır" diyen Tolga, "Bu transfer tamamen Trabzonspor'un menfaatleri  doğrultusunda gerçekleşmiştir. Şahsımın kulüp yönetiminden tek talebi,  Trabzonspor'dan ayrılışım söz konusu olacaksa, annemin yanında olmak adına  tercihimi yurt  dışı değil de yurt içi olarak kullanmaktı. Yurt içindeki tek  tercihim de Beşiktaş'tı. Yurt içinden gelen diğer tekliflere de menajerim  vasıtasıyla aynı cevabı verdim. Ayrıca transferim sürecinde Trabzonspor kaptanına  yakışır şekilde hiçbir konuya müdahil olmadan ve hiçbir açıklama yapmayıp,  sessizliğimi koruyarak doğru bir duruş sergilediğimi düşünüyorum." 
 
"Şampiyonluk vurgusu" 
 
Bü sürecin kendisini çok yorduğunu ifade den mili kaleci, "Bu benim  ilk transferim inşallah son transferim olacak. Trabzon'un bir evladı olarak, bu  ayrılık benim için hiç de kolay değil fakat insan hayatında böyle şeyler  yaşayabiliyor. Acısıyla tatlısıyla bu kulüpte çok güzel günler geçirdim" dedi. 
 
Tolga, '3 Temmuz' sürecine de vurgu yaparak, " Bu şanlı forma altında  Allah bana bir de şampiyonluk yaşamayı nasip etti. Trabzon'u, Trabzonspor'u ve  Trabzonspor taraftarını asla unutmayacağım ve onlar benim için hep özel  kalacaklar" diye konuştu. 
 
Trabzonspor kaptanı olarak camiadan son isteğini bu takıma, oyuncular,  özelikle de Mustafa hocaya en önemlisi de kulübe sahip çıkmaları olduğunu  söylleyen Tolga, şöyle devam etti: 
 
"Bu kulübün gerçek sahibi taraftarlardır. Her zaman dediğim gibi  şahıslar geçicidir, baki kalacak olan kulüptür. Allah Trabzonspor'a zeval  vermesin. Bu transferin hem Trabzonspor'a hem de şahsıma hayırlı olmasını  diliyorum. Hakkım yoktur ama varsa da herkese helal olsun, siz de hakkınızı helal  edin" dedi. 
 
"Şampiyonluk kutlaması maddesi koydurmadım" 
 
Bir gazetecinin Beşiktaş ile sözleşmende  "2010-2011 sezonu  şampiyonluk kupası Trabzonspor'a verilmesi halinde, kutlamalara katılabileceğiniz  yönünde bir madde var mı" şeklindeki sorusu üzerine ise Tolga, "Hayır, ben  Beşiktaş ile olan sözleşmemi daha iki gün önce konuştum. Ben böyle bir madde  koydurtmadım. Ben zaten şampiyon olan bir takımın futbolcusuyum. Her zaman  söyledim, kupasında değilim. Kupa dediğim gibi teneke parçası. Ben zaten şampiyon  olmuşum. Burada olsaydım da kutlamayacağımı söylemiştim. Ben bunu kutlamam. Geç  gelen adelet  benim için adalet değildir" yanıtını verdi. 
 
Tolga, "2010-2011 sezonu son maçı sonrasında sadece Fenerbahçeli  futbolcuları kutladığını bunun dışında kimseyi kutlamayacağını söyledin. Futbolcu  olarak bir şeyleri biliyor muydunuz" şeklindeki bir başka soru üzerine, "Bir  şeyleri bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Çıktığı zamanda bir şeyler  olmuyor, ortaya çıksa da memleket değişmiyor. Benim söylediğim göz var, nizam  var. Ben her zaman şunu söyledim. Kimsenin emeğini göz ardı etmedim. Ondan dolayı  oyuncuları kutladık. Şahıs olarak ta kimseyi kutlamadım. Bir şeyleri  bildiğimizden değil ama müneccim olmaya de gerek yok" ifadelerini kullandı. 
 
  
Tolga, ligin ilk haftasında Beşiktaş ile Trabzonspor'un karşılaşacak  olmasına ilişkin de "Bir maç olacaktı. Bu ilk maç da olabilirdi 17'nci. maçta  olabilirdi. Hayat bu. Yapacak bir şey yok. Birinci hafta olmasa 17'nci hafta  olacaktı" dedi. 
 
Tolga, hangi numarayı gideyeceğine ilişkin henüz bir karar vermediğini  belirterek, "Aslen Gümüşhaneliyim ama Trabzonluyum. Bugüne kadar 29 numaralı  formayla buraya geldim. Formamı yarıda bırakmak istemem. 61 numarayı da hayatımın  her yerinde gururla taşıyorum, taşımak isterim" diye konuştu. 
 
Trabzonspor'un İrlanda yolculuğu öncesinde takımla bir araya geldiğini  söyleyen Tolga, "Ayrılıklar zordur. Hepsi benim kardeşim. Güzel günlerimiz geçti.  Yani zor oldu ayrılmak. Ben onların yine ağabeyi, kaptanıyım, bir telefon kadar  yakınız. Her zaman onların yanındayım. Trabzonspor'u da onlara emanet ettim.  Çiçek yaptırdılar takım olarak. Bir tane kart verdiler. Kartı saklayacağım" dedi. 
 
"Benimsediğim bir camiaya gidiyorum" 
 
Trabzonspor'a nasıl hizmet ettiyse Beşiktaş camiasına da öyle hizmet  edeceğini söyleyenTolga, "Beni gerçekten isteyen bir yere gidiyorum. Hem beni  benimseyen hem de benim bemimsediğim bir camiaya gidiyorum. Duruşu olan bir  camiaya gidiyorum. Benim gibi haksızlığa karşı dik duran bir camiaya gidiyorum.  Ondan dolayı mutluyum. Buradan ayrılacaksam tek tercihimin Beşiktaş olacağını  söylemiştim" diye konuştu. 
 
Tolga, "Senin için veliahtım diyen Rüştü'nün eski takımına gidiyorsun.  Bu seni ürkütüyor mu" şeklindeki bir soru üzerine, "Beni ürküten şey yok. Futbol  İstanbul'da da Trabzon'da da aynı, her şey aynı. Ondan dolayı korkulacak bir şey  yok. Gideceğiz güzel çalışacağız ve işimizi yapacağız. Güzel başarılar elde  edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
"Beşiktaş ile şike süreciyle alakalı nasıl Beşiktaş'a transfer oldu  şeklinde bazı şeyler yazılıyor" diyen Tolga, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
  
"Şunu ayırt etmek lazım. Bir tarafta ben her zaman şunu söyledim.  Yapılan şeyleri camiaya hiçbir zaman mal etmedim ama camia bunu sahiplenirse  kendilerine mal etmiş oluyorlar. Onları ayırmak lazım. Bizim tavrımız bu işi  yapanlara, onlara sahip çıkanlaraydı. Benim gittiğim camia Allah'a şükür  buna  karşı duruşunu sergiledi. 'Aklanın gelin' demiştir, kupasını iade etmiştir.   Bizim şampiyonluğumuzu ilk kutlayan, bizim değerlerimize sahip çıkan camiadır.   Bugüne kadar ne yaptıysam doğrulukla, vicdanımla yaptım. Bu iki şeyi ayırt etmek  lazım. Her zaman ne söylediysem onun arkasındayım. Bu işi para ön planda  yapmadım.  Hiç bir zaman kimsenin kalbini kırmayacağım dedim. Allaha şükür hep  öyle devam edeceğim." 
 
Toplantının ardından basın mensupları Tolga Zengin'e gümüş işlemeli  kutu içerisinde Kur'an-ı Kerim hediye etti. 
 
Tolga, bugünTrabzon'dan ayrılarak İstanbul'a gidecek. 
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER