ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 19:35

"Terör konusu gündeme gelmedi"


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, 2020 Olimpiyat Oyunları için aday olan 3 kent arasında İstanbul'un şansının yüksek olduğunu söyledi.
     Başkan Erdener, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen sohbet toplantısına katılarak, adaylıkta gelinen süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.
     İstanbul'un en şanslı aday olduğunu belirten Erdener, "İstanbul'un, 3 aday kent arasında ciddi bir şansa sahip olduğunu düşünüyorum. Yapılan anketlerde Türk halkı aday ülkeler arasında en fazla desteği verenler içinde ilk sırada" dedi.
     Erdener, İstanbul'un bundan önce olimpiyatlara 4 kez aday olduğunu hatırlatan Erdener, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bugün, adaylık çok farklı. Değerlendirme kriterleri çok ağır. Buna rağmen İstanbul'un avantajları var. En etkili yönü ise arkasında hükümet desteği var. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün süreç içinde destekleri var. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, adaylık konusunda hep işin başında. İktidarın ve ekonominin güçlü olması güzel bir tablo gösteriyor. Centilmence bir yarış söz konusu."
     Olimpiyat oyunlarının 150 bin kişiyi doğrudan etkilediğine değinen Erdener, "Olimpiyat, 10 bin 500 sporcu, 6 bin yönetici, 30 bin medya mensubu ve 75 bin gönüllünün katkılarını zorunlu kılan bir organizasyon. Olimpiyatlardan kentler, ekonomik ve sosyal alanda olumlu etkileniyor. İstanbul için uzman bir ekip çalışıyor" diye konuştu.
    
     -"Terör konusu gündeme gelmedi"-
    
     TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, 15 gün önce Türkiye'de gerçekleştirilen sunuma ilişkin, "Heyet terörle ilgili soru sormadı. Bu konuda bir sıkıntıları olduğunu sanmıyorum. Soru sormamaları da bunun göstergesi. Terör burada gündeme gelmedi, gelmez. Ancak ülkeniz kaos ortamında ise bu size olumsuz yansır" değerlendirmesinde bulundu.
     Eski dönemde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin rüşvet almalarına da değinen Erdener, "Bugün IOC üyelerinin hiçbirisinin, hiçbir şekilde çıkar ilişkisi içinde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bir üyeyle konuşmak istediğiniz zaman Lozan kentindeki Etik Komisyonu'ndan izin almanız gerekir. Bu da rüşvet konusunu gündemden düşürüyor" ifadesini kullandı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER