ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 22:13

Terim'den Arda ve Emre Can açıklaması

Terimden Arda ve Emre Can açıklaması

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim bir basın toplantısı düzenledi.


Emirates Turnuvası'nda mücadele edecek Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim ve oyunculardan Emmanuel Eboue turnuva öncesinde basın toplantısı düzenlediler.

Teknik direktör Fatih Terim, Londra'da olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, "Böyle önemli bir turnuvada Galatasaray olarak bulunmaktan mutlu ve sevinçliyiz. Özellikle lig öncesinde kendimizi tartacağımız, eksiklerimizi göreceğimiz bir turnuva. Güzel 2 gün geçireceğimizi tahmin ediyorum. Burası lige en yakın kendinizi tartacağınız bir platform. Neredeyse Şampiyonlar Ligi'nde bir grup gibi. Bütün takımlar Şampiyonlar Ligi'nde mücadele ediyor. İyi ve kötü şeylerimizi görmek adına iyi bir imtihan olacak. Özellikle Emirates ambiyansında oynamak güzel. Burada kaybetseniz bile pozitif katkı yapacaktır. Sonuç değil oyun odaklı bir düşünce içindeyiz. Bu yüzden bizim için önem arz ediyor bu tür turnuvalar. Mümkünse her sene katılmamız gerekiyor" diye konuştu.

Futbol Federasyonu'nun yabancı sınırlamasına da değinen Terim, "6 yabancı ile oynayacak olmamız bizim için dezavantaj. Çok da mantıklı olduğunu hiçbir zaman söylemedim, hala da söylemiyorum. Olaya sadece 6 yabancı olarak bakarsak çok yanılırız. Bugün dünya yedek kulübesini artırmak için uğraşırken 6 yabancı tehlike arz ediyor. Bence de oturmak umut taşımaktır. Ama tribüne göndermek oyuncu için psikolojik düşüş oluşturabilir. Oyuncu, 'hoca beni düşünmüyor' endişesine kapılır. Antrenmanlarda takımı hazırlayıp yabancı oyuncuyu taktik olarak dışarda bıraktığınız zaman oyuncunun motivasyonu, psikolojik olarak da fizyolojik olarak da sıkıntıya düşecektir. Şampiyonlar Ligi'nde yabancılar serbest diye düşünebilirsiniz ama oraya kadar gelebilirlerse sorun yok. Bu durum bizler adına hiç iç açıcı gözükmüyor. Bu kadar önemli bir kararı teknik adamlara, oyunculara danışmadan aldığınız zaman sağlıklı olmuyor. Türk futbolcunun yetişmesine engel olarak düşünülüyorsa, Türk Milli Takımı çalıştırmış biri olarak söylüyorum, bu tip hayati kararlar böyle keyfi alınmamalı. Tabii bu konuda iyi incelemiş federasyonda uzman kişiler de vardır. Bu durum transferi de etkiliyor. Elinizde kalan oyuncuları boşaltmazsanız başka imza atmıyorsunuz. Ama büyük kulüpler bunlara karşı önlem geliştirmelidir" dedi.

Transferde adı geçen Emre Can'la ilgili de Fatih Terim, "Emre Can'a Erdal Keser vasıtası ile orada ulaştık. Ancak kendilerine yakın bir yerde olmasını istediler. Bu da çok doğal. Bunu da hedef olarak kabul edip, olmadıkça olması için uğraşmak gerek. Başka genç oyuncular da var. Geç kaldık diye bir şey yok. Emre Can transferini basın biraz büyüttü" ifadesini kullandı.

Teknik direktör Fatih Terim, Arda Turan'a teklif götürmeleriyle ilgili de şunları söyledi:
"Arda ile ilgili bir spekülasyon olmaması gerek. Arda'yı hep istedim. O yüzden Arda mevzunu şu anda kapatmak gerek. Ama tamamıyla kapatmayacağız. Arda Galatasaray'ın çocuğu. Zamanla yine gündeme gelecek."

Terim, atak oynamaktan vazgeçmeyeceklerini de vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:
"İki maçta 3 gol yiyince defansif manada eleştirilmek son derece normal. Genel olarak son 2 senede Galatasaray, yediğinden fazla attığı için bir alışkanlık oldu. Bu yüzden eleştiriler olabilir, doğaldır. Takım defansı adına doğru işler yapmadık. Bizim verilerimize göre bu durum gayet doğal. Bazı arkadaşlarımızın zamana ihtiyacı var. Ağır çalışmaların ardından Napoli maçına çıktık. Atak oynamaktan vazgeçmeyeceğiz."

EBOUE: "DROGBA VE SNEIJDER LİDER OYUNCULAR"

Yıllarca Arsenal formasını giyen Emmanuel Eboue'ye İngiliz gazeteciler büyük ilgi gösterdi. Eboue, çoğunlukla İngiliz gazetecilerin sorularına şu yanıtları verdi:

"Porto'ya karşı ilk mücadelem olmayacak. Porto'ya saygı duyuyoruz. Kimseden korkmayız, elimizden gelenin en iyisi yapacağız. Drogba ve Sneijder grup liderleri. Takımda olmalarından çok memnunuz. Son 6 ayda iyi işler çıkardık. Yine devam etmeye çalışacağız. Drogba iyi bir insan, her zaman onun için iyi şeyler düşünüyorum. Türkiye ligi çok zor bir lig değil. Burası gibi değil, ama o kadar da kolay değil. Orada oynamanın da zorlukları var. İlk 6 maç benim için zordu gerçekten. Oradaki futbolu ve takımları anlamaya çalıştım. Türkiye'de gerçekten çok iyi oyuncular da var. Orada olmaktan mutluyuz. Türkiye'deki taraftarlar futbolu çok seviyor. Havalimanında her zaman bizi karşılayıp, destekliyorlar. Gerçekten çok muhteşem Türk taraftarlar."

Bir İngiliz gazetecinin, "Ramazan'la nasıl başa çıkıyorsunuz" şeklindeki sorusuna ise teknik direktör Fatih Terim, "Bu konuyu ben açıklayayım" dedi ve şu cevabı verdi:
"Oyuncularımızla konuştuk, izin günlerinin haricinde diğer günler tutmuyorlar. Öyle bir sorunumuz yok."

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER