ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:36

Terim: Oyuncularımdan daha fazla performans bekliyorum


A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Hollanda karşısında diğer maçlarda gösterdikleri performansın yetmeyeceğinin farkında olduklarını belirterek, "Daha fazla performans göstermeliyiz ve açıkçası bunu da oyuncularımdan bekliyorum." dedi.

2014 Dünya Kupası Elemeleri D Grubu son maçında yarın Hollanda ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'nda teknik direktör Fatih Terim, kamp yaptıkları otelde basın toplantısı düzenledi.

Hollandalı basın mensubunun 'Hollanda maçının önemi nereden geliyor. Biraz açar mısınız?' şeklindeki sorusuyla başlayan toplantıda Fatih Terim, "Maçın önemi Hollanda'nın güçlü bir ekip olmasından geliyor." ifadelerini kullandı.

Terim, Hollanda'nın grupta yenilmediğini hatırlarak, "Sadece Estonya'ya karşı puan kaybettiler. Hatırladığım kadarıyla Hollanda, uzun zamandır da kaybetmiyor. Çok güçlü bir ekibe karşı oynuyoruz. Aynı zamanda Romanya'nın ve bizim içinde olduğumuz son maç, hesapların yapıldığı bir ortam. Enterasanlık buradan geliyor." dedi.

Terim, "Bundan 3 maç önce Avrupa hazırlığı yaparken birden bire ümitlerimiz son noktaya yükseldi. Hep beraber play-off kazanma isteğimiz doğdu. Bu anlamda ben çok önemli maç olacağını ifade ettim. Düşüncem de değişmedi. Şu anda dünyanın en güçlü ekiplerinden biri olan Hollanda'yı yenersek bunun önemi bizim için çok fazla olacak." diye konuştu.

'ORTA SAHADA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRİM'

Sarı kart cezalısı Caner'in yokluğunda orta sahada herhangi bir değişikliğe gidip gitmeyeceği yönündeki soruya ise Fatih Terim, "Caner'in sarı kartı hesapta yoktu. Ancak hayıflanacak zamanı geçtik. Değişiklik düşencesi içinde olabiliriz. Bu sadece Caner'in olmamasından değil Hollanda'nın konumundan veya bulunduğu durumundan kaynaklanabilir. Aynı defans kurgusunu devam ettirmek isterdim; ama maalesef oluyor böyle şeyler. Sarı kart almasını ençok istemediğimiz oyuncuya denk geldi. Bizim için de sürpriz oldu. Başka değişiklik yapabilirim." cevabını verdi.

"GÖNLÜMÜZDE BREZİLYA BİLETİNİ ALDIK; ŞU ANDA ORADAYIZ"

Bir basın mensubunun 1998 Avrupa Şampiyonası öncesinde 'Biz ailecek Londra biletimizi aldık' ifadesinin hatırlatılması üzerine Terim, "Kendi aramızda gönlümüzde biletleri aldık; şu anda oradayız. Ama işin realetisi başka bir şey. Hollanda çok kolay bir takım değil. Şu anda Hollanda dünya sıralamasında ilk 10 içinde. Başlarında da saygı duyduğum bir meslektaşım var. Tek tek de dünyanın en önemli oyuncularına sahip. Bunun bilincinde ve saygısı içerisinde elimizden gelenin en üstünü yapmak niyetindeyiz. Diğer maçlardaki performansımızın yetmeyeceğini biliyoruz. Daha fazla performans göstermek zorundayız ve açıkçası oyuncularımdan bunu bekliyorum." karşılığını verdi.

Fatih Terim, 'Grup aşamasında keşke bir kaç maç öncesinde milli takımın başına gelseydim' dediniz mi?' şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi:

"Ben daha evvel gelseydim de bir şey olmazdı. Bu durumu Abdullah Avcı ve ekibine borçluyuz. Eğer iyi bir takım bırakmasalardı bu iddiada olamazdık. Ekibiyle birlikte yaptığı güzel işler için meslektaşıma teşekkür ediyorum."

Maç öncesinde futbolcularıyla neler konuşacağı yönündeki soruya da Terim, "Oyuncularımdan daha fazla bir performans bekliyorum ve oyuncularımla bunu konuşmayı düşünmüyorum. Bizim şu anki görevimiz sadece takımı taktik olarak hazırlamak diye düşünüyorum. Futbolcular beyinlerinde kalplerinde Brezilya'ya gitmişler biz de onların peşlerine takılmak istiyoruz. Romanya maçının ne olacağını bilmiyoruz; ama bu hayalleri gerçekleştirmek için gruptaki diğer maçlardan daha fazla performans koymamız lazım. Hollanda da grubu yenilmeden tamamlamak ve dünya sıralamasındaki yerini koruyarak kurada güçlü rakiplerle karşılaşmama hedefinde." karşılığını verdi.

"TÜM OYUNCULAR O PODYUMDA OLMAK İSTER"

Fatih Terim, bir soru üzerine kendisini oyuncularından aldığı sinerji mesajın umutlandırdığını kaydetti. Terim, "Bu beni çok mutlu ediyor. Tüm oyuncular bu platformda olmak ister. Dünyanın en iyi organizasyonu. Neredeyse tüm dünyanın izlediği 1 aylık bir şenlik. Burada tüm oyuncular bu podyumda yürümek ister. Oyuncularımın hayalleri karşısında çok duygulanıyorum. Kazanamazsak da ‘Galiptir bu yolda mağlup’ diyeceğim. Bence onlar bunu hak ediyorlar." diye konuştu.

Fenerbahçe Stadı’nı doldurmuş coşkulu bir taraftarın yanlarında olacağını da belirten Terim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Böyle bir atmosferde bir uç nokta daha var. Bu da ‘Kazanamazsak gidemeyiz’ Buradan hareketle alınabilecek her türlü riski alan bir Türk Milli Takımı görecek herkes. Şimdiden Allah işimizi rast getirsin."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER