ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 12:42

Tekvandoda olimpik umut


Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Dünya Tekvando Federasyonu'nun (WTF), farklı ülkelerde düzenlenecek grand prix turnuvalarında yüksek puan toplayan sporculara ''doğrudan'' olimpiyat oyunlarına katılma imkanı sağlayacak bir projenin üzerinde çalıştığını açıkladı.
     Olimpiyat oyunlarında erkeklerde ve bayanlarda 4'er sıklette tekvando müsabakalarının yapıldığını, ülkelerin ise erkeklerde ve bayanlarda en fazla 2'şer sporcuyla olimpiyatlarda yer alabildiğini hatırlatan Metin Şahin, ''WTF'nin yeni projesi hayata geçirilirse, bu yıldan başlayarak 2016 Rio Olimpiyatları'na kadar, farklı ülkelerde ve farklı tarihlerde grand prix turnuvaları düzenlenecek. Bu turnuvalarda yüksek puan toplayan sporcular, kıta seçmelerine katılmadan, doğrudan olimpiyatlara gidebilecek. Bu proje, Türkiye gibi tekvandoda başarılı ülkelerin olimpiyat oyunlarına 4'ün üzerinde sayıda sporcuyla katılabilmelerinin önünü açmış olacak'' dedi.
     Metin Şahin, söz konusu projeyle ilgili uygulamanın, Haziran ayında İsviçre'nin Lozan kentinde yapılacak WTF Yönetim Kurulu toplantısında netleşeceğini sözlerine ekledi.
    
     -''Akdeniz Oyunları'nda iddialıyız''-
    
     Metin Şahin AA Muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk kez tekvandoda Akdeniz Oyunları'na katılacağını hatırlatarak, şöyle devam etti:
     ''Tekvando Milli Takımının, 2013 Akdeniz Oyunları'nda da büyük başarılar elde edeceğine inanıyorum. 4 erkek, 4 kadın sporcuyla, 8 sıklette mücadele edeceğiz. Akdeniz Oyunları'na çok iyi hazırlandık, madalyalar bekliyoruz" diye konuştu.
     Akdeniz Oyunları'nın ardından Meksika'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası ve WTF Olağanüstü Genel Kurulu'na dikkati çeken Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Şampiyonlardaki tecrübemizi artırarak, altyapıya gereken önemi vererek, 2016 Rio Olimpiyatları'na doğru emin adımlarla yürümek istiyoruz ve orada da başarılı olacağımızı düşünüyoruz. WTF ve ETU (Avrupa Tekvando Federasyonu) yönetim kurulu üyesi olarak, Akdeniz Oyunları'na Türkiye'nin ilk kez katılması dolayısıyla, burada kazanılacak madalyaların, tekvando sporuna önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. 10 yıldır uluslararası federasyonların yönetimlerinde yer alıyorum. Temmuz ayında Meksika'da WTF ve ETU seçimleri yenilenecek. Her ikisinde de yeniden yönetime girme konusunda iddialı olduğumu da ifade etmek isterim."
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER