ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:25

Tatvan’da 3. triatlon yarışları yapıldı

Tatvanda 3. triatlon yarışları yapıldı


Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliğince Bitlis’in Tatvan ilçesinde 3. Triatlon Tatvan yarışları yapıldı.

Sabah saat 10.00’da startı verilen yarışlar Tatvan polis kampında yüzme yarışlarıyla start aldı. Yaklaşık 10 ilden 40 sporcunun katılımıyla gerçekleştirlen yarışlarda Van Gölü’nün soğuk ve sodalı suyunda yüzün sporcular dereceye girmek için bir birleriyle kıyasıya yarıştılar. Renkli görüntülerin yaşandığı yarışlarda yüzme etabınıu bitiren sporcular gölden çıktıktan hemen sonra bisiklet yarışına katıldılar. Bisiklet yarışını da tamamlayan sporcular son olarak koşu yarışmasında derece için ter döktüler. Yapılan yarışlar sonucunda dereceye giren sporculara para ödülü ve madalya verildi.

Düzenlenen ödül töreninde konuşan Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, bu yıl 3.’sünü düzenledikleri Tatvan Triatlon yarışlarının 3 etaptan oluştuğunu bunların ise yüzme, bisiklet ve koşu yarışları olduğunu söyledi.

Federasyon olarak yaklaşık 10 ilden 40 sporcuyla yarışlara katıldıklarını ifade eden Federasyon Başkanı Güneş, "Bu yarışların gelecek yıl daha çok katılımla gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Federasyonumuz 3 yıldır buradaki yarışları belli sporcularla düzenlemektedir. Bu aradaki amacımız spor alışkanlığının yanında triatlon sporunu burada tanıtmak ve sevdirmektir." diyerek, şunları söyledi:

"Bu yıl 3.’sünü düzenledik hedefimiz buradaki yarışları ulusal düzeye taşımaktır. Çünkü burada ulusal yarışlar yapılabilir. Bu yıl itibariyle Eren Üniversitesi'yle işbirliği içerisindeyiz. Bundan sonra Eren Üniversitesi burada bu yarışların yapılmasına öncülük edecek. Bu sayede bu yarışların Tatvan’da daha yüksek katılım ve profesyonel düzeyde geçmesini sağlayacağımıza inanıyorum. Ancak buradaki tek sıkıntı Van Gölü’nün kirli olmasıdır. Gölün kirli olması bizleri üzüyor. Ben gölün temizlenmesi içinde devreye girilmesini istiyorum."

Federasyon üyesi ve Bursa Yenişehir Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise, Tatvan’da Triatlon yarışlarının artık geleneksel hale geldiğini söyledi. Triatlon yarışlarının Tatvan’da ciddi bir mesafe kazandığına vurgu yapan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Tatvan Doğu’nun incisi ve ticaret merkezidir. Gerçekten artık Van Gölü bizim deniz dediğimiz bir bölge. Deniz, göl ve Nemrut Krater Gölü’nü birleştirme zamanı. İnşallah bu noktada ciddi mesafe katettik. Artık Türkiye’de ki bu güzelliklerin Doğu’da ki, Batıda ki ve Kuzeyde ki insanların görmesini istiyoruz. Tatvan bir spor merkezi, bir spor camiası ve turizm bölgesi olarak öne çıkmak istiyor. İnşallah buda kısa sürede gerçekleşecek. Ben burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Yapılan yarışlar sonucunda elit erkelerde Bahadır Toma, elit bayanlarda Ece Bakıcı, genç erkeklerde Erolcan Yeraş, genç bayanlarda İpek Öztosun birinci oldu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER