ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 21:47

Tarihi Murat Köprüsü'nde kano coşkusu

Tarihi Murat Köprüsünde kano coşkusu


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Muş Su Sporları Spor Kulübü’nün işbirliğinde Kano ve Rafting faaliyetleri başladı. Hafta sonu Tarihi Murat Köprüsü'nde yapılan kano faaliyetleri yoğun ilgi görmeye başladı.

Muş Valiliği Koordinasyonu'nda Sosyal Destekleme Programı (SODES) destekli kano faaliyetleri başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Muş Su Sporları Spor Kulübü, tarafından Murat Nehri'nde bir yıldır yürütülen kano ve rafting faaliyetlerine ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Her hafta guruplar halinde verilen eğitimlere, Muş Alparslan Üniversitesi'nden öğrenciler de katılmaya başladı.

SODES destekli kano ve raftinf ekibinin yaptığı faaliyetlerine katılan Valilik Proje Koordinatörü, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, Tarihi Murat Köprüsü'nde uygulamalı eğitimleri devam eden kano projesinin başarılı bir şekilde uygulandığını söyledi. SODES ile Muş’ta çok büyük adımların atıldığını belirten Solmaz, büyük emeklerin sarf edildiğini söyledi. Tarihi Murat Köprüsü’nün bulunduğu mevkide kano sporcunun yapılmasının Muş için ciddi bir hizmet olduğunu açıklayan Solmaz, şunları söyledi:

“SODES destekli proje ile temeli atılan su sporları faaliyetleri devam ediyor. Bu proje ile Murat Nehrinde Kano ve rafting sporları düzenleyerek ilimizin güzelliklerini tanıtmak ve gençlerimizin bu sporla tanışmasını sağlamaktır. Proje kapsamında 7-18 yaş arası 180 kişi ve 18-29 yaş arası 20 kişinin katılması planlanmıştı. Proje ile ilgili yapılan spor malzemeleri ve 5 adet kano alınmıştır.”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Şirin Karatekin ise İl Müdürlüğü olarak gerekli desteklerin verildiğini ve su sporlarının Muş’ta gelişmesinin büyük bir şans olduğunu söyledi.

“KANO SPORU İLE YARIŞMALARA KATILACAĞIZ”

Kano-Kürek-Yelken Suyun Bereketi Projesi’ sayesinde uluslar arası kano yarışmalarına sporcuların yetiştirilmesini amaçladıklarını ifade eden Muş Su Sporları Spor Kulüp Başkanı Şahin Şahin, Muş’ta su sporları için çok uygun parkurların olduğunu ifade etti. Şahin, projenin birkaç kişiyle başladığını, aradan geçen zamandan 150 kişiye ulaştıklarını söyledi.

Dağlardaki kar birikintilerin erimesi ile Murat Nehri'nde su seviyesinin yükseldiğini ve başta gençler olmak üzere her yaştan insanların buraya gelerek kanolarla rafting yaptığını ifade eden Şahin, şunları söyledi:

"Suyun halen soğuk ve çok olması sebebiyle ilk defa katılan öğrencilerimiz biraz zorluk çekti ama zevkli ve güzel bir spor yaptıklarına inanıyorum. Burada rafting yapan kişilerin can güvenli bizim için çok önemli. Rafting yapmak isteyen kişiler, öncelikle uymaları gereken kurallar konusunda uyarıldıktan sonra izin veriliyor. Amacımız bu spor dalını bölgemiz ve Muş’ta yaygınlaştırmak.”

“KANO FEDERASYONU MUŞ'LU GENÇLERE EĞİTİM VERECEK”

Türkiye Kano Federasyonu’nun Temmuz ayında 2 eğitmeni Muş’a göndererek yaklaşık 20 sporcuya kano eğitimi vereceğini ifade eden Şahin, “Kano Federasyonu Temmuz ayında ilimize 2 eğitmen göndererek yaklaşık 20 sporcuya eğitim verecek ve daha sonra ise bu sporcuları Trabzon’a götürerek kamp yapacak." diyerekşöyle devam etti:

"Bu Muş için gerçekten büyük bir adım diyebiliriz. Temennimiz Muşlu gençlerimizde kano sporunda görev alır ve ülkemizi temsil ederler. Bize bu şansı veren ve hayallerimizi gerçekleştiren Muş Valiliğimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca Valilik Proje Sorumlusu Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, Valilik Proje Koordinatörü Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Solmaz, Koordinatör Yardımcısı Fethi Akman, SODES uzmanları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu faaliyetlerin hepsi büyük emek ve gayretlerle ortaya çıkıyor. Muş ve Muş gençliği için projenin hayırlı olmasını diliyorum.”

İlk defa rafting yaptıklarını dile getiren öğrenciler ise, daha önce kentte bu tür su sporu faaliyetlerinin olmadığını, zevkle yaptıkları bu sporda korku ve heyecanı birada yaşadıklarını kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER