ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 19:24

"Takım disiplini kurulmadan başarı olmaz"

"Takım disiplini kurulmadan başarı olmaz"


Eski Beşiktaş sporcusu ve bir dönem Ankaragücü takımını çalıştıran teknik adam Ziya Doğan, Türk Futbol Milli Takımı'nın başarı elde etmesinin 'takım disiplinin' hayata geçirilmesiyle mümkün olacağını bildirdi.

Teknik adam Ziya Doğan, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği(TÜFAD) 1. Veteranlar Futbol Turnuvası'nda yaptığı açıklamada, ülkede, milli takım seçmelerinin Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'daki yıldız futbolcuların hünerlerine göre belirlendiği için takım disiplinin kurulamadığını iddia etti. Türk futbolunun Avrupa futbolundan ileri olduğunu ve eksikliğin Milli Takım'da oyun disiplini sağlanması olduğunu anlatan Doğan, buna en güzel örneğin Türkiye-Macaristan maçı olduğunu, Macaristan'ın futbol bakımından Türkiye'nin beş gömlek altında olmasına karşın takım disiplinini sağladığı için başarılı olduğunu kaydetti.

Doğan, bir basın mensubunun, 'Türk Futbol Milli Takımı niçin başarılı olmuyor?' sorusuna şu cevabı verdi: "Milli takımda seçmeler hep büyük kulüplerin yıldız oyuncularına göre yapılıyor. Genelde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray ağırlıklı oluyor. Bu oyuncular kendi takımlarında yıldız özellikleriyle faydalı oluyor. Macaristan maçında gördük ki Macaristan oyun disipliniyle oyun kurdu. Dünya futbolu takım disipliniyle oynuyor. Bizde ise ferdi yeteneklerle oynuyoruz. Türkiye futbolda bu sistemi kırmadığı sürece başarılı olamaz. Teknik adam, yıldız futbolcuların yıldız özellikleriyle takım disiplini kuramaz. Artık kafa yapımızı değiştirmek zorundayız." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER