ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:00

Tahkim Kurulu kararı değişebilir!

Tahkim Kurulu kararı değişebilir!

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Beyazlı, UEFA’nın karar vermek için yargı sürecini beklemesi gibi bir şeyin söz konusunu olmayacağını söyledi.


Beyazlı, “Tahkim kurulunun verdiği kararlar da değişebilir. Demokrasi de her şey bitmiş diye bir şey yoktur. Ayrıca UEFA Disiplin Kurulu karanını özgürce alacaktır” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Kurul Başkan Yardımcısı Mustafa Beyazlı, UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı Disiplin Kurulu’na sevk etmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Beyazlı, DHA’ya yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“3 Temmuz'da başlayan ve devam eden bir süreç var. Bununla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu bir karar verdi. Bu karar Tahkim Kurulu’na gitti ve kesinleşti. Fakat bu konu kapanmadı. Çünkü UEFA bu evrakların aynısını isteyip, tercüme ettirdi, atadığı 4 müfettişe incelettiriyordu. Neticede bunlar da incelemeyi tamamlayıp bir karar verdiler ve rapor yazdılar. Bu rapor, 2 takımı ve yöneticilerini ilgilendiren bir süreci başlatıyor. Bu süreç devam ediyor. 24 Haziran’da bir karar verilecek. Neticede, iki farklı karar çıkmış oluyor, idari yoldan bakıldığında. Bu noktadan sonra gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz."

"AZİZ YIDIRIM FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU"

Aziz Yıldırım’ın olayın hemen ardından TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile görüşmesine de açıklık getiren Beyazlı, “Kulübünü ve şahsını ilgilendirdiği için gelmiş olabilir. TFF, bütün takımların federasyonudur. Bunun içerisinde 108 takım var. Normal şartlarda gelip ziyaret etmiştir. Bir takım fikirler tartışılmıştır diye düşünüyorum. Federasyonun dışında olan bir gelişme bunlar. UEFA’nın kendi inceleme metotları var. Dolayısıyla UEFA’nın vermiş olduğu kararları TFF’da dışardan takip ediyor. Bundan sonra hep birlikte takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

"DİSİPLİN KURULU İLE GÖRÜŞEMEZLER"

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bir ekibinde görüşme yapmak için UEFA binasına gittiğini ancak bu görüşmenin asla Disiplin Kurulu kararını etkilemeyeceğini de vurgulayan Beyazlı, şöyle konuştu:
“Ortada büyük bir bilgi kirliliği var. İdari soruşturmanın ikinci ayağı devam ediyor. UEFA’da devam ediyor. Onun dışında diğer şeyler spekülatif. TFF’dan bazı arkadaşlarımızın oraya gittiği doğrudur ama bunların Disiplin Kurulu ile görüşme şansı yoktur. TFF’daki idari yapı neyse, UEFA’da da aynı durum var. Orada da Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu var. Orada da Disiplin Kurulu kararlarını özgürce alır. Dolayısıyla oraya gidenlerin de, Disiplin Kurulu ile görüşme imkanı ve ihtimali yok. Oradaki yöneticilerle bilgi alışverişinde bulunulmuş, süreçle alakalı bir takım konular üzerinde görüşülmüştür diye düşünüyorum.”

“TFF’DE ADLİ YARGIYI BEKLEMEDEN KARAR VERDİ”

Beyazlı, UEFA’nın Türkiye’deki yargı sürecini bekleyemeyeceğini de ifade eden Beyazlı, “Bu süreç adli ve idari yoldan ilerliyor. İdari ve adli süreç bir birinden tamamen farklı. İdari mekanizmanın karar vermesi için mahkeme kararı belirleyici olamaz. İdari kararlar sonrasında hak mahrumiyeti ve kulüplerle ilgili cezalar olabilir. Adli yargı ise şahıslarla ilgili ceza içerir. Bunlar birbirinden bağımsız. Dolayısıyla bazı kişilerin ortaya attığı gibi Adli yargının beklenmesi gerekmez. Zaten Türkiye Futbol Federasyonu da Adli yargının kararını beklemeden karar verdi" açıklamasında bulundu.

“DEMOKRASİLERDE HER ŞEY NİHAYETE ERMİŞ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

UEFA Disiplin Kurulu’nun vereceği kararın ardından, Türkiye’deki Tahkim Kurulu’nun vereceği kararın da değişebileceğine işaret eden Beyazlı, “Hukukun içerisinde bütün alternatifler söz konusu. Burada anayasal bir kuruluş olan Tahkim Kurulu kararları nihai kararlar olmakla birlikte yeni deliller ortaya çıktığında yeniden davanın açılmasına hükmedebilir. Böyle bir olay var. Demokrasilerde sonuç bitmiş, her şey nihayete ermiş gibi bir durum söz konusu değildir. Yeni deliller ortaya çıktığında yeniden başa dönülebilir. Bu hukuksal olarak bir realitedir" diyerek açıklamasını noktaladı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER