ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 19:49

"Sporcu sayımız arttıkça madalya sayısı da artacak"

"Sporcu sayımız arttıkça madalya sayısı da artacak"


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye’de sporcu sayısı arttıkça, olimpiyatlarda ve paralimpik olimpiyatlarda alınacak madalya ve elit sporcu sayısının artacağını söyledi.

Suat Kılıç, Manisa'daki temasları sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, gençler için güvenli spor alanları oluşturulması gerektiğinin farkında olduklarını ve bu sayede ailelerin çocuklarını kendilerine emanet edebileceklerini kaydetti.

Tesis sayısının çoğalmasıyla sporcu sayısının da artacağının altını çizen Bakan Kılıç, “Sporcu sayısı arttıkça olimpiyatlarda ve paralimpik olimpiyatlarda alacağımız madalya sayısı, elit sporcu sayısı artacak. 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları bizim motivasyon kaynağımız. 2020 Olimpiyatları'nda sadece organizasyon yapan ülke olmak kâfi değil. En başarılı ülkelerden biri olmak gerekiyor. Olimpik branşlarda dünya çapında iddialı sporcularımızın olması gerekli. Bu sporcuları dışarıdan getiremeyeceğimize göre bizim ülkemizin çocuklarını yetiştirmemiz lazım. Bunu sadece yarıştırmak için değil, aynı zamanda sağlıklı nesiller için yapmamız gerekiyor.” dedi.

Türk gençlerinin sporda başarılı olmaması için genetik bir engelinin bulunmadığını vurgulayan Kılıç, “Sporda bugün istediğimiz başarı seviyesinde olmamızın nedeni toplam sporcu sayımızın toplam ülke nüfusuna oranı. Sporda çok başarılı ülkelere baktığımız zaman, nüfusu çok olmayan ülkelerden de başarılı sporcular çıktığını görebiliyoruz. Türkiye'de nüfusumuz 75 milyon 600 bin, lisanslı sporcu sayımız ise 3,5 milyon. Baktığımız zaman nüfusun yaklaşık yüzde 4'ü lisanslı sporcu kategorisinde, haliyle başarı oranı istediğimiz seviyede değil. Lisanslı sporcu sayısı, faal sporcu sayısıyla artabilir, bu da tesisleşmeyle sağlanacaktır.” diye konuştu.

Bu artışın sağlanmasıyla başarının da geleceğini belirten Kılıç, “Biz hedefimize, biz objektifimizin merkezine madalya sayısını yerleştirmedik. Biz objektifimizin merkezine sporla iç içe bir toplum ve sportmen nesiller kavramını yerleştirdik. Bunları yakaladığımız takdirde zaten madalyalar, elit sporcular, dünya çapında marka olmuş önemli isimler olacaktır. Hedefi doğru olarak koyduğumuz zaman bu gerçekleşecektir. Şu anda doğru bir yoldayız. Hükümetimizin spora verdiği destek çok kuvvetli bir destek. Ayrıca sadece futbolu değil, sporu çok iyi bilen bir başbakanımız var. Dolayısıyla o takip de motivasyon sağlayıcı bir etken.” şeklinde konuştu.

"İSTANBUL'UN 2020 OLİMPİYAT ADAYLIĞI ÇOK ÖZEL BİR PROJE"

İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığının çok özel bir proje olduğunu belirten Kılıç, adaylık sürecinde özel sektörün desteğini almalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

Adaylık sürecinde Doğuş Holding, Sabancı Holding, Koç Holding, Yıldız Holding, Turkcell ve Digitürk'ün desteklerini aldıklarını söyleyen Bakan Kılıç, ''Adaylığın ardına sponsorları eklemiş olmak, Türkiye'nin olimpiyat adaylığı sürecinde gerek Madrid gerekse Tokyo'ya psikolojik olarak çok ciddi bir avantaj yakalamasını sağladı.'' ifadelerini kullandı.

Kılıç, Davos'ta sunum yapan holdinglerin desteğiyle Türkiye'nin 2020 adaylığını en kuvvetli şekilde vurgulayan ülke olduğunu belirterek, ''Bu desteği göründe ''Tamam şimdi oldu, olimpiyatın arkasında Türk sivil toplumu ve Türk sermayesi yerini aldı düşüncesi yerleşti.'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya seyahatlerinde olimpiyat adaylığı için de görüşmeler yaptığını kaydeden Kılıç, ''Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı yoğun gündemi içinde İstanbul'un olimpiyat adaylığını bu kadar öncelikli, bu kadar birinci sıraya yerleştiriyorsa, gerçekten ne kadar mesafe ettiğimizin bir göstergesi. Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız hafta başında Sırbistan Cumhurbaşkanı'nı Çankaya Köşkü'nde ağırladı. Cumhurbaşkanımızın muhatap cumhurbaşkanına bahsettiği birinci konu; 2020 olimpiyat adaylığı. Topyekün millet olarak bu işe inandık. İnanılan her iş başarılır. Bu adımların neticesi 7 Eylül 2013 tarihinde yapılacak oylamada ortaya çıkacak. Gerek bakanlığımızda, gerek hükümetin tüm birimlerinde başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, gerek kamuda, gerek özel sektörde, gerekse yabancı muhataplarımızda Türkiye'nin bu işi gerçekten hak ettiği, Türkiye'nin bu sefer adaylık konusunda gerçekten çok esaslı, çok helal olsun dedirtecek bir hazırlık yaptığımızı teyit ediyorlar, hakkımızı teslim ediyorlar. İnşallah bu süreçte hakkımızı teslim etmekle kalmaz bu olaylar, 7 Eylül tarihinde yapılacak oylamalarda da hakkımız teslim edilirse, millet olarak çok şükür hak ettiğimiz bir şeydi ve hak ettiğimizi aldık deme imkânını bulacağız.” açıklamasını yaptı.

Manisa'daki programı kapsamında, Atatürk Spor Kompleksi, Olimpik Yüzme Havuzu ve Gediz Spor Salonu'nda incelemede bulunan Bakan Kılıç, havalı atış salonunda bir atış gerçekleştirdi. Daha sonra Atatürk Spor Salonu'nda devam eden Gençler Boks Türkiye Şampiyonası'nı bir süre takip eden Bakan Kılıç, Çok Amaçlı Spor Salonu'ndaki Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda 74 kiloda dereceye giren sporculara madalyalarını verdi. Kılıç son olarak 19 Mayıs Stadı Tarzan Tribünü altındaki jimnastik salonunda minik jimnastikçilerle bir araya geldi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER