ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 17:06

"Spor Sağlığı ve Doping Sempozyumu"


Türkiye Doping Kontrol Merkezi Başkanı Ahmet Başaran, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından yeniden akredite edilmeyi umduklarını söyledi.
Başaran, Judo ve Boks federasyonlarının işbirliğiyle Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "1. Spor Sağlığı ve Doping Sempozyumu"nda, Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin 2013 yılındaki durumuyla ilgili sunum yaptı.
Merkez olarak iki kez ciddi hata yaptıklarını ve bunu WADA yetkilileriyle paylaştıklarını anlatan Başaran, tekrar akredite olmak için de 30 Eylül'de başvurduklarını belirtti.
WADA'nın başvuruları üzerine 23 Mart'ta toplandığını ve tespit ettikleri bazı eksiklikleri kendilerine ilettiğini ifade eden Başaran, "Eksiklikleri tamamladık ve dosyamızı yarın WADA'ya göndereceğiz. WADA uzmanları 18 Haziran'da tekrar toplanacak. Yeniden akreditasyon almayı umuyoruz. Türkiye, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi'nin prestiji için bu çok önemli" dedi.
Başaran, Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin artık hata yapma lüksünün bulunmadığının altını çizerek, Almanya'nın Köln kentinde bulunan doping merkezi gibi düzgün çalışmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
- Numuneler Atina'ya gönderilmekte
Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç ise sempozyumu düzenlemekteki amaçlarının Türkiye'nin gündeminde sürekli yer tutan dopingle ilgili sıkınıtları aşmak olduğunu dile getirdi.
Sporcuların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Özgeç, "Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları öncesinde Türkiye'de sporculardan alınan numuler Atina'ya gönderilmekte. Bu durum, ülkemizin ve spor camiamızın hazmedemeyeceği bir konu" diye konuştu.
A Milli Bayan Hentbol Takımı'nın kaptanı Yeliz Yılmaz da sporcuların psikolojik desteğe ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Üsküdar Belediyesi olarak bu sezon şampiyonluğu Antalya Muratpaşa Belediyesi'ne kaptırdık. Takım olarak ciddi yıkım yaşadık. Gecelerce uyuyamadığımı biliyorum. Karşılaşmadan bir hafta önce stres yaşamaya başlıyorum. Bu durumun bazı maçlarda negatif etkisi oluyor. Milli takım kamplarında sürekli olarak psikolojik destek almadık. Külüp takımlarında ise hiç psikolog görmedim."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER