ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:14

"Spor Eğitimiyle Sosyal Katılımın Desteklenmesi Projesi"


Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yiğit, Gençlik ve Spor Bakanlığının başlattığı "Spor Eğitimiyle Sosyal Katılımın Desteklenmesi Projesi"yle ilgili, "Bu projenin, gençlerimizin hem kişisel hem de sosyal gelişimlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.
Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak finansmanıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan "Spor Eğitimiyle Sosyal Katılımın Desteklenmesi Projesi"nin başlangıç toplantısı, Holiday Inn Hotel'de yapıldı.
Toplantıda, Gençlik ve Spor, Milli Eğitim ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarından temsilciler, AB Türkiye Delegasyonu ve proje illeri Diyarbakır, Şanlıurfa ve Batman'dan yetkililer ile paydaşlar ve projeyi yürüten teknik destek ekibi uzmanları hazır bulundu.
Yiğit, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, projenin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çocukların ve gençlerin hayat standartlarını geliştirmeyi ve böylece gelecekte karşılarına çıkacak fırsatları artırmayı amaçladığını belirterek, "Türkiye genç nüfusu oldukça fazla bir ülke. Genç nüfusumuz bizim için bir fırsat. Bu fırsat da bize çok büyük sorumluluklar getiriyor" diye konuştu.
Bu çerçevede bakanlık olarak 2 yıldır gençlerin sosyal ve kişisel gelişimine yönelik birçok projeye imza atmaya çalıştıklarını dile getiren Yiğit, "Bu proje de bunlardan biri. Projenin gençlerimizin hem kişisel hem de sosyal gelişimlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Proje Direktörü Bartosz Wojciechowski de söz konusu projenin aslında ağustos ayında başladığını ancak bu toplantıyla proje paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.
"Spor Eğitimiyle Sosyal Katılımın Desteklenmesi Projesi"nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde spor eğitimiyle sosyal katılımı destekleyen ilk sosyal proje olduğuna dikkati çeken Wojciechowski, bölgede örnek teşkil edecek projenin, toplumun hayat standartlarını artıracağını vurguladı.
Teknik destek ekibi lideri Anders Lönnqvist ve yardımcısı Milan Hosta da projenin hedefi, yönetim yapısı, proje ofisleri, konsorsiyum üyeleri, ana faydalanıcı ve paydaşlar, proje içeriği gibi teknik konularda sunum gerçekleştirdiler.
Toplantının, Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı ve Kıdemli Program Yöneticisi Ahmet Soğuktaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşen proje faaliyetleriyle ilgili tartışma bölümünde ise Diyarbakır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdüllatif Umut ile Batman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aydın Ekinci, projenin illerine kazandırdıklarını anlattı.
Konuşmaların ardından proje illerinden gelen çocuklar ve gençler, halk oyunları gösterileri ve sportif performanslar sergileyip, eğitmenler eşliğinde "İnsan Düğümü", "Güven" ve "Sesime Sel" adlı oyunları sergilediler.

- Proje

"Spor Eğitimiyle Sosyal Katılımın Desteklenmesi Projesi", Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki dezavantajlı çocukların sosyal katılımlarının ve uyumlarının artırılması için ilave spor eğitimi fırsatlarının sağlanmasını hedefliyor.
Proje illerinde 400 eğiticinin eğitilmesi ve 400'ü engelli olmak üzere 8 bin çocuk ve genç için sosyal ve sportif eğitimlerin organize edilmesi de amaçlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER