ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 11:47

Soçi 2014'ün ardından


Norveçli biatloncu Ole Einar Bjoerndalen, Soçi 2014'te kazandığı iki altın madalyanın ardından, kış oyunları tarihinin en başarılı sporcusu oldu.
Tecrübeli isim, Rusya'nın Soçi kentinde yapılan 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda biri bireysel, biri de takım olmak üzere elde ettiği iki altın madalya ile kariyerindeki 13. olimpiyat madalyasına ulaştı.
Soçi'de 5. olimpiyatını geçiren 40 yaşındaki Bjoerndalen, Kış Olimpiyat Oyunları kariyerinde, 5'i bireysel, 3'ü takım olmak üzere toplam 8 altın, 4 gümüş ve bir de bronz madalya elde etti. Norveçli, kış oyunlarında tüm zamanların en çok madalya kazanan sporcusu oldu.
Bjoerndalen toplam 12 madalyaya sahip vatandaşı Bjoern Daehlie'nin rekorunu eline geçirdi.

- Kadınlarda en başarılı yine bir Norveçli

Kış Olimpiyat Oyunları tarihinde kadınlarda da en başarılı sporcu bir Norveçli.
Soçi 2014'ü 2'si bireysel 1'i takım yarışı olmak üzere 3 altın madalya ile kapatan 33 yaşındaki Bjoergen toplam 10 olimpiyat madalyasına sahip.
Soçi'de 4. olimpiyat tecrübesini yaşayan Bjoergen, 4'ü bireysel 2'si takım olmak üzere kariyerinde 6 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyaya kazandı.

- Domracheva Soçi'de patlama yaptı

Belaruslu biatlet Darya Domracheva, Soçi 2014'te bireysel yarışmalarda en fazla altın madalya (3) kazanan sporcu oldu.
Biatlon kadınlar 10 kilometre takip, 12,5 kilometre toplu çıkış ve 15 kilometre bireysel yarışlarında altın madalyaya uzanan Domracheva Soçi'de ikinci olimpiyat tecrübesini yaşadı.
İlk olimpiyatında Vancouver 2010'de toplam 5 yarışa giren, sadece 15 kilometre bireyselde gümüş madalya kazanan Domracheva, 2014'te adeta patlama yaparak 3 altın birden aldı.

- 7. olimpiyata katılarak rekor kırdılar

Japon kayakla yüksek atlama sporcusu Noriaki Kasai ve luge sporcusu Rus Albert Demchenko Albertville 1992'den itibaren 7. kez kış oyunlarına katılarak bu alanda rekor kırdı.
Japon kayakla yüksek atlama sporcusu Kasai büyük tepe bireysel yarışında gümüş, takım yarışında da ülkesine bronz madalya kazandırdı.
Rus Demchenko ise luge tek erkeklerde ve bayrak yarışında ülkesine 2 gümüş madalya kazandırdı.

- Viktor An iki farklı ülke adına madalya sahibi

Soçi 2014'te Rusya için yarışan Güney Kore asıllı kısa mesafe sürat patenci Viktor An iki farklı ülke adına madalya kazanarak olimpiyat tarihine geçti.
Torino 2006'da Güney Kore adına 2'si bireysel 1'i de takım yarışında olmak üzere 3 altın madalyası bulunan An, sakatlık süreçlerinin ardından ülke milli takımıyla bağı koptuktan sonra Soçi 2014'de Rusya için yarıştı. Başarılı sporcu, Soçi macerasını da 2'si bireysel 1'i takım olmak üzere 3 altın, 1 de bronz madalya ile kapattı.

- En fazla madalyayı Hollandalı Wust aldı

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda en fazla madalyayı Hollandalı sürat patenci Ireen Wust kazandı.
Kadınlar sürat pateni 3000 metrede ve takım takip yarışında olmak üzere iki kez altın madalya sevinci yaşayan Wust, 1000, 1500 ve 5000 metre mücadelelerinde gümüş madalya elde etti.
Kariyerinde 3. kez kış oyunlarında yer alan Wust'un toplam 8 olimpiyat madalyası var.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER