ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:29

Sivasspor’dan hakem tepkisi


 Sivasspor Kulübü bir açıklama yaparak, maçlarda yapılan hakem hatalarına tepki gösterdi. Açıklamada,” Oynanan maçlarda yapılan hataların büyük bir çoğunlukla aleyhimize ve sonucu etkileyecek şekilde derecede olması, süreklilik arz etmesi rahatsızlık veren bir durumdur.” İfadeleri kullandı.

Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, giderek yoğunlaşan hakem hatalarının, telafisi mümkün olmayan maçların oynandığı bu dönemde çok fazla kazandığı gerçeğinden hareketle açıklama yapma gereği duyulduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ligin ilk yarısında hakemlerin formsuzluğundan kaynaklı, oyunun sonucunu etkileyecek hatalar sonucu mağdur olan kulübün, bu rahatsızlığını, Merkez Hakem Kurulu'nun(MHK) huzurlu bir ortamda çalışmasına yardımcı olmak ve çeşitli polemiklere yol açmamak için basın açıklaması yapmak yerine sözlü olarak yetkililere iletildiği hatırlatıldı.

Buna karşısın ligin ikinci yarısının başlaması ile birlikte oynadıkları son 6 maçın 4'ünde kamuoyu tarafından da kabul edilen bariz hakem hataları karşısında artık sözlü olarak değil, basın açıklaması yaparak konuya dikkati çekmenin bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Söz konusu maçları tek tek dile getirmenin basın açıklamasını gereğinden fazla uzatacağından, gerek duymasak ta hepsini görüntülü olarak futbolseverlerin hafızalarını tazelemek amacı ile bir sunum yapabilecek durumdayız. Bununla birlikte son oynadığımız Sivasspor- Beşiktaş maçındaki penaltı pozisyonları henüz tazeliğini korumaktadır. Bu hatalar, 'hakemler de insandır', 'Hangimiz hata yapmıyoruz ki', 'Hata olur, yeter ki art niyet olmasın', 'Lig bu hakemlerle bitecek', 'Elimizde sınırlı sayıda hakem var' gibi klasik laflarla geçiştirilecek hatalar değildir. Yıllardır bu cümleleri duymaktan artık bıktık. Oynanan maçlarda yapılan hataların büyük bir çoğunlukla aleyhimize ve sonucu etkileyecek derecede olması, süreklilik arz etmesi rahatsızlık veren bir durumdur. Sorumlular sorumluluklarının gereğini yaparak hakem hatalarını kabul edilebilir bir seviyeye indirmek zorundadırlar.”

Kulübümüzün maçlarında hata yapan hakemlerin ertesi hafta önemli maçlarda görev almaları bu işin ciddi olarak takip edilmediği ve hakemlerin ceza almadığı izlenimini doğurmaktadır. Oysa İstanbul takımlarının maçlarında hata yapan hakemlerimizin uzun zaman maç alamadıkları hatta düdüklerini asmak zorunda bırakıldıkları da hala hafızalarımızdadır. Sivasspor Kulübü olarak hakemlerimize işlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için gerekli ortamı hazırlamakta üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getireceğimizi taahhüt etmekle birlikte kendilerinden de form grafiklerini yükselterek hatalarını en aza indirmelerini bekliyoruz. Umarız bundan sonra maçlarımıza atanacak hakemlerin tecrübeleri göz önünde bulundurulur ve maçlarımız hakemlerimizin istedikleri kadar hata yapabilecekleri bir tecrübe maçı olmaktan çıkar.''
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER