ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 22:14

Sındırgı'nın Başpehlivanı İsmail Balaban

Sındırgının Başpehlivanı İsmail Balaban


Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde belediye tarafından merhum başpehlivanlar anısına gerçekleştirilen Sındırgı Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kocakonak Panayır alanında yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen güreşler sonunda İsmail Balaban Başpehlivan oldu.

Sındırgı belediye başkanı Özgür Ertuğrul’un ev sahipliği yaptığı güreşler bugün saat 11.00’da minik 1’lerin güreşiyle başladı. Yağlı güreşleri Sındırgı Merkez ve köylerinden, çevre il ve ilçelerden yaklaşık 10 bin kişi izledi. Güreş Ağası Beytullah Özdil olduğu yağlı pehlivan güreşlerine Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Sındırgı Kaymakamı Hüseyin Çelik, Belediye Başkanları, Daire Amirleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Her kategoride birinci olan güreşçilere Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok küçük altın hediye etti. Sındırgılı Başpehlivanlar anısına gerçekleştirilen Sındırgı Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul, “Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşini yakan Kuvay-ı Milliye'nin doğduğu topraklar olan kahramanlar yurdu, pehlivanlar diyarı Sındırgımıza hoş geldiniz şeref verdiniz. Sındırgı halkı geleneklerine, göreneklerine, örf ve adetlerine her zaman sahip çıkan bir ilçedir. Böyle bir ilçenin Belediye Başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Bugün burada Kırkpınar'da başpehlivan olmuş güreşçilerimiz kıyasıya mücadele edecekler. Böyle zevkli mücadeleleri izleyebilmemiz için destek olan sponsorlarımıza huzurlarınızda teker teker teşekkür ediyorum” dedi.

13 kategoride güreşçiler birinci olmak için tüm hünerlerini sergiledi. Tarihi Kırkpınar güreşlerinde başpehlivan olmuş, Kırkpınar'da dereceye girmiş 15 güreşçinin mücadelesi izleyicilerden bol alkış aldı. Başpehlivanlık güreşlerinde Recep Kara, Yüksel Kalay’ı, İsmail Balaban ise Mükerem Kıyı’yı yenerek finalde karşılaştı. Oldukça heycan dolu dakikalara sahne olan final müsabakasını İsmail Balaban, Recep Kara’yı yenerek başpehlivan oldu.

Başpehlivanların ödülünü Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul ve Güreş Ağası Beytullah Özdil verdi.

Sındırgı Belediyesi güreş severlere lokma ve keşkek ikramında bulundu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER