ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 19:20

"Short Track Federasyon Kupası" başladı


Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından Erzurum'da düzenlenen "Short Track Federasyon Kupası" müsabakaları başladı.
Palandöken ilçesindeki 500 seyirci kapasiteli salonda yapılan yarışlara, 11 kulüpten 56 sporcu katıldı. Gençler, yıldızlar ve minikler kategorilerinde yarışan sporcular, dereceye girebilmek için mücadele etti. Short Track Federasyon Kupası, yarın yapılacak final müsabakalarıyla sona erecek.
Türkiye Buz Pateni Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Short Track Kurulu Başkanı Ercüment Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Short Track Federasyon Kupası yarışlarının ikincisini yaptıklarını söyledi.
Altyapıya da ciddi önem verdiklerini belirten Yıldırım, "Çünkü bu spor altyapıdan başlayınca sporcuların daha başarılı olacağına inanıyoruz. Sporcuların kemik ve kas yapıları çok önemli. Küçük yaşlarda başlayınca daha başarılı oluyor. Özellikle bölgemizdeki gençler bu spora çok yatkınlar" diye konuştu.
Sporcuların yaşına göre yarışmalar yaptıklarını anlatan Yıldırım, "Yıldızlar ve gençler 500, bin 500 ve 777 metre kaydılar. Miniklerimiz ise 333 ve 111 metre kaydı. Yaş kategorilerine göre değişiyor" ifadelerini kullandı.
Minikler C kategorisini ilk kez gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:
"Bu kategoride ilk kez sporcularımızı yarıştırdık. Bunlar 10 yaşın altındaki sporcular. Ağırlıklı olarak 6 ve 7 yaşlarında sporcularımız var. Dört erkeklerde, beş de bayanlarda sporcumuz mevcut. Bunlar geleceğin sporcuları. Bu yaş grubunu biraz daha aşağı çekmeyi planlıyoruz. Altyapıda sporcu ne kadar çok yarışırsa daha iyi motive olur düşüncesiyle ilk kez minikler kategorisinde de yarışma yaptık. Yeni gelişmekte olan bir spor dalı olmasına rağmen 'short track'a ilgi yoğun."
- Minik sporcular, birincilik için ter döktü
Minikler kategorisinin ilk gün yarışlarında birinci olan Kağıtspor Kulübü'nden Sami Çınar Tezerer, 7 yaşında olduğunu belirterek, "İlk kez katıldığım yarışmada birinci oldum. Altın madalya kazandım. Piste çıktığım zaman çok heyecanlanmıştım çünkü ilk kez yarıştım. Hedefim hiç bronz madalya kazanmamak, hep gümüş ya da altın madalya kazanmak istiyorum" dedi.
Kocaeli Gençlik Hizmetleri Kulübü sporcularından Toprak Efe Eroğlu da Short Track Şampiyonası'nın en küçük yaştaki lisanslı sporcusu olduğunu ifade ederek, "Beş yaşında bu spora başladım. İlk başlarda biraz zorlandım ama sonra çok sevdim. İlk yarışmamda gümüş madalya kazandım" dedi.
Olimpiyatlarda yarışmayı hedeflediğini belirten Eroğlu, "6,5 yaşındayım. Sporcuların en küçüğü benim ama en hızlısıyım" diye konuştu.
Bayanlarda ise Zeynep Yağmur Dursun, "Kağıtspor Kulübü'nde oynuyorum. Piste çıkarken önce korktum, sonra alıştım. Yarışmada dördüncü oldum ama bundan sonraki yarışmalarda iyi bir derece almak istiyorum. Bayanlarda en küçük yarışmacı bendim" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER