ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:17

Şekip Mosturoğlu: Çok farklı kararlar çıkabilir

Şekip Mosturoğlu: Çok farklı kararlar çıkabilir


UEFA Disiplin Kurulu'na sevk edilen ve Duruşmalı Savunma için Nyon'a gelerek UEFA yetkililerinin huzuruna çıkan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve beraberindeki heyet savunmalarını tamamladı. UEFA'nın konuyla ilgili kararını 24 ya da 25 Haziran'da açıklayacağı belirtildi.

Başkan Aziz Yıldırım başkanlığındaki heyet savunmanın ardından UEFA'nın Nyon'daki merkezinden ayrılırken, Denetim ve Disiplin Komitesi'ndeki savunma hakkındaki açıklamayı ise Şekip Mosturoğlu ve Deniz Tolga Aytöre yaptı.

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios'un yanı sıra Avusturyalı, İsviçreli ve Macar komite üyelerinin yer aldığı öğrenilen savunma hakkında Aytöre ve Mosturoğlu açıklama yaptı.

Deniz Tolga Aytöre, UEFA’nın 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarını birebir önlerine sunduğunu ve müfettiş tarafından hazırlanan raporun tam olarak gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Aytöre, "16. Ağır Ceza’dan farklı bir şey önümüze konmadı. Duruşmada süreci açıklayacak tek cümle de bu zaten. Türkiye’deki 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesine göre rapor oluşturuldu ve soruşturma bunun üzerinden yürüdü." diyerek şöyle devam etti:

"Disiplin müfettişinin raporu bizim açımızdan iyi ve doğru hazırlanmış bir röpor değil. 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hükümlerinden farklı hiçbir şey yok. UEFA talimatlarına ilişkin hiçbir şey ortaya konmadı. Basında da yer aldı, Infantino’nun bir taahhütnamesinden bahsederken, uluslararası bir maçı katmadan hazırlanan bu raporun çok ciddi bir rapor olmadığını söylemeliyiz. Kamuoyu bunu bilsin. Çok çok ağır bir karar çıkmasını beklemiyoruz bizim adımıza. 24 Haziran Pazartesi ya da 25 Haziran Salı günü karar verilecek. Bu yönde bilgi verildi. Farklı iki rapor ve iki bakış açısı var. Müfettiş neden değişti diye savunma yapmamız da bizim için bir şey değiştirmeyecekti. O yüzden gündeme getirmedik."

MOSTUROĞLU: ÇOK FARKLI KARARLAR DA ÇIKABİLİR

Şekip Mosturoğlu ise Deniz Tolga Aytöre'ye oranla biraz daha karamsar bir açıklama yaptı. Mosturoğlu, "Çok farklı kararlar da çıkabilir. 6 saate yakın bir duruşma oldu." derken, pazartesi ya da salı günü kararların çıkacağını tekrarladı.

Mosturoğlu, kişisel değerlendirme yaptığını açıklarken, "Burada çok farklı kararlar da çıkabilir. Bizim savunmamız çok tatminkar oldu. Kişisel değerlendirmemi söyleyeyim, rapor 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına göre hazırlanmış, o da belli zaten. O kararın üzerinden gidildiğinden bir ön yargı oluşmuş, ona göre davrandılar. 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı için biz temyiz hakkımızı kullandık. Oradaki bazı ibareler bile şüphe yaratmaya yetiyor. Çok tek taraflı bir rapor vardı karşımızda. Ben ön yargının konuşmaların ardından aşıldığını düşünüyorum. Savunmalar da bizim için tatminkar geçti." diye konuştu.

Mosturoğlu, farklı bir uygulamadan da bahsederken, Türkiye'de olmayan ama UEFA'da olan bir suçlamayla ilgili olarakta, "Bir de ‘Transfer şikesi kavramı var. Bu UEFA’da var ama Türkiye’de yok. Yüksek standartlı bir duruşma yaşadık. Transfer şikesi kavramı Türkiye’de kanunda yeri olmayan bir durum, ancak UEFA tarafından oldukça açık bir şekilde yeri var." ifadelerini kullandı.

Görüntü izleme imkanının olup olmadığının sorulması üzerine ise Mosturoğlu, "Çok zaman olmadığı için maç ya da başka görüntü izlemedik. Ancak biz elimizdeki maç görüntülerini de teslim ettik. Maçlarla ilgili ayrıntılı konuşmalarımız da oldu." diye cevap verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER