ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 13:52

Seba 87. doğum gününü yarın hastanede kutlayacak

Seba 87. doğum gününü yarın hastanede kutlayacak

Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba 87 yaşında...


Beşiktaş Onursal Başkan Süleyman Seba, yarın 87. yaşını kutlayacak.

5 Nisan 1926 Sakarya Hendek İlçesi'ne bağlı Bıçkı Köyü'nde doğun Süleyman Seba, yarın 87. yaşını kutlayacak. Bir önceki hafta geçirdiği rahatsızlık sebebiyle hastanede tedavi altında tutulan Seba, doğum gününü de hastanede geçirecek. Yakınları ve sevenleri de bu mutlu günde Seba'yı hastanede yalnız bırakmayacak.

Ayrıca onursal başkan için taraftarların yaptırdığı ve hastanenin karşısında bulunan "Geçmiş Olsun Efsane Başkan Süleyman Seba" pankartının yanına "Doğum Günün Kutlu Olsun Seba" pankartı ve "Dur Başkanım, Kapanış Golü Var Daha" pankartları yer aldı.

Beşiktaş tarihinde hiç ara vermeden 16 seneyle en uzun süre görev yapan başkan unvanına sahip Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Süleyman Seba, 1946 yılında Siyah Beyazlı kulüpte A takıma yükseldi. 1950'li yıllarda 5 senede 4 İstanbul Lig şampiyonluğu kazanan kadroda yer aldı. 1947 yılında İnönü Stadyumu'nun açılışı sebebiyle İsveç'in AIK takımıyla yapılan maçta İnönü Stadı'ndaki ilk golü atarak tarihe geçti. 1957'de Beşiktaş'a üye oldu. Altı sene sonra 1963'de ilk kez Yönetim Kurulu'nda yer aldı. Bundan sonra çeşitli dönemlerde aralıklarla kulüpte yöneticilik yaptı. 1984 yılında çok zor bir dönemde Mehmet Üstünkaya'dan yönetimi devraldı ve kolay kolay kırılamayacak bir rekora sahip oldu. 16 yıl süren Başkanlığı boyunca 8 kongrede rakiplerine sürekli üstünlük sağladı. Süleyman Seba başkanlığı döneminde kazanılan kupalar şöyle:
5 Lig Şampiyonluğu
4 Türkiye Kupası
4 Cumhurbaşkanlığı Kupası
2 Başbakanlık Kupası
6 TSYD Kupası
Seba döneminde Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve Kamp Tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli Tesisleri, Beşiktaş Koleji yapılırken, BJK İnönü Stadı da 49 yıllığına Beşiktaş'a devredilmişti. Süleyman Seba, 1999/2000 sezonunda futbol takımının gösterdiği kötü performans sonucu tribün ve muhalefetin tepkisini çekmesi üzerine 2000 yılı Mart ayındaki kongrede aday olmamış ve yerine Serdar Bilgili seçilmişti.

 
 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER