ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2013 Salı 21:55

Schwazer, 3,5 yıl spordan men cezası aldı


2012 Londra Olimpiyatları öncesinde doping yaptığı tespit edilen İtalyan yürüyüşçü Alex Schwazer, 3,5 yıl spordan men cezası aldı.

İtalya'da Ulusal Anti-doping Mahkemesi'nde görülen davada, İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) savcılığı, Schwazer için 4 yıl men cezası isterken mahkeme, sporcuyu 3,5 yıl spordan men etti.

2012 Londra Olimpiyatları öncesinde doping yaptığı belirlenen Schwazer'ın cezasının 30 Temmuz 2012 tarihinden başlatıldığı ve 30 Ocak 2016'da sona ereceği belirtildi. İtalyan yürüyüşçünün, Brezilya'da düzenlenecek 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmasına engel bulunmadığı ifade edildi.

Pekin-2008'in altın madalyalı ismi, kararın ardından yaptığı açıklamada, daha düşük bir ceza beklediğini dile getirerek, "Ben, daha olumlu bir duruşma bekliyordum. Görüyorum ki benim olayım üzerinden bazı insanlar dopingle mücadelenin yürüdüğünü göstermek istiyor" yorumunu yaptı.

Schwazer'ın avukatları Gerhard Brandstatter ve Thomas Tiefenbrunner de kararın savcılığın istediği 4 yıllık cezaya göre çok daha iyi olduğunu ancak kendilerinin daha düşük ceza beklediklerini ifade etti. Avukatlar, karara itiraz edip etmeme konusunda gerekçeli kararı bekleyeceklerini açıkladı.

2012 Londra Olimpiyatları'na gitmeden önce dopingli olduğu ortaya çıkan Alex Schwazer, o günlerde düzenlediği basın toplantısında, doping maddesi EPO'yu, Antalya'daki bir eczaneden aldığını öne sürmüştü.

Schwazer, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda 3:37.9 saatlik derecesiyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazanmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER