ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:44

Schalke'den dahiyane plan

Schalkeden dahiyane plan

Alman yetkililer, Beşiktaş derbisini yerinde izleyerek tribünlerin sesini kayda aldı.


Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Galatasaray'ın rakibi Schalke 04'ün, İstanbul'da 20 Şubat’ta oynanan ve 1-1 biten maça son derece ince bir planla hazırlandığı öğrenildi.

24 Aralık’ta çekilen kuranın ardından Schalkeli yetkililer, Arena'da 27 Ocak’ta oynanan Galatasaray-Beşiktaş derbisine gelerek gördükleri ne varsa videoya kaydettiler. Özellikle atmosferle ilgilenen Almanlar, stattaki bütün tribün aksiyonunu, özel olarak da tezahüratları kayda aldılar.

  Jermaine Jones ipucunu vermişti

Schalke teknik direktörü Jens Keller’in fikir babası olduğu planın amacı Türk Telekom Arena'nın müthiş atmosferine futbolcuları erkenden hazırlamaktı. Bu nedenle Schalke’nin maçlarını oynadığı Veltins Arena özel olarak hazırlandı ve futbol takımı burada antrenman maçları yaptı. Bu maçların başından sonuna kadar da tüm stat hoparlörlerinden Galatasaray taraftarının kaydedilen sesi verildi. Böylece takım Türkiye’ye gelmeden Arena'yla ilgili önemli bir izlenim edinip, zorlu maça motive oldular. İstanbul'da golü atan Jermaine Jones maçtan sonra “Atmosferle ilgili fikrimiz vardı. Başta baskı altında kaldık ama sonra hemen adapte olduk” diyerek, ortama hazırlıklı geldikleri konusunda önemli bir ipucu vermişti.

Fatih Terim bu yöntemi 2000 yılında uygulamıştı

Birçok ilke imza atan teknik direktör Fatih Terim, 2000 yılında UEFA Kupası'nda yarı finalde oynanan Leeds United-Galatasaray maçı öncesi futbolculara yaptırdığı son antrenmanda Leeds United'ın kendi sahasında yaptığı bir maçta taraftarının tezahürat seslerini kaydettirmiş, idman sahasında hoparlörlerden bu sesi verdirmişti. Böylelikle futbolcularının psikolojik açıdan o atmosfere hazır bir şekilde maça çıkmasını sağlamıştı.  

Diğer Bundesliga ekipleri takdir etti

Öte yandan Schalke’nin planı diğer Alman ekiplerinin de takdirini topladı. Borussia Dortmund'lu yetkililer “İnanılmaz bir fikir” yorumunda bulunurken Kaiserlautern Başkanı Stephan Kuntz, "Mükemmel bir fikir diyebilirim. Kimsenin aklına gelmemişti. Son derece akılcı. Tebrik etmek gerekir" dedi.
 
Schalke Teknik Direktörü Jens Keller, Arena’daki maç öncesinde de ilginç bir motivasyon uygulamasına gitmişti. Alman teknik adam oyuncuların tribünlerdeki atmosfere alıştırmak adına soyunma odasına hoparlör yerleştirmişti.

(Bugün)
 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER