ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2018 Çarşamba 11:36

Satrancın çocuk ustası

Satrancın çocuk ustası

Kariyerinde Avrupa şampiyonluğu ile dünya ikinciliği bulunan milli sporcu Ekin Barış Özenir, 2 bin 400 ELO puan barajını 13 yaşında aşan ilk Türk sporcu oldu.


Satranç kariyerinde dünya ikinciliği ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Ekin Barış Özenir, 13 yaşında 2 bin 400 ELO puanı seviyesine ulaşan ilk Türk sporcu oldu.

Mersin'de 6 yaşındayken satranç oynayan arkadaşından etkilenerek kursa başlayan milli sporcu Ekin Barış, ailesinin desteğiyle katıldığı turnuvalarda önemli dereceler elde etti.

Ekin Barış, 7 yaşında Türkiye birincisi, Dünya Okullar ve Avrupa ikincisi olurken, 9 yaşında Avrupa Okullar birinciliğine, dünya üçüncülüğüne ve 12 yaşında ise Avrupa Yaş Grupları ikinciliğine ulaştı.

Satrançta yetenek düzeyini ölçmek için kullanılan ELO derecelendirmesinde 13 yaşında 2 bin 400 puanı geçen ilk Türk sporcu olmayı başaran Ekin Barış, başarıları dolayısıyla Uluslararası Usta (IM) unvanı almaya hak kazandı.

- "Hedefim büyük usta olmak"

Ekin Barış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yaşındayken çok sevdiği bir arkadaşının satranç oynadığını, kendisinin de onunla vakit geçirmek için satranç kursuna başladığını söyledi.

Kursta satranca yeteneğinin olduğunu ve oynarken eğlendiğini fark edince, oynamaya devam ettiğini dile getiren milli sporcu, şöyle konuştu:

"Dünya Olimpiyatları'na 8 yaşında katılarak, bu organizasyonda unvan alan en küçük sporcu oldum. Onun dışında çeşitli yaşlarda Dünya Okullar ikinciliği ve üçüncülüğünü, Avrupa Okullar birinciliğini ve ikinciliğini ve 12 yaşında Avrupa Yaş Grupları ikinciliğini kazandım. Şu anda uluslararası usta unvanının ilk normunu almayı başardım. Üç norm daha aldıktan sonra hedefim büyük usta (Grand Master) olmak."

Satrancın zihninin açılmasını sağlayan bir spor olduğunu vurgulayan Barış, "Satranç, benim derslerimi iyi yönde etkiledi. Yurt dışına çıkmamı ve çok fazla ülkeyi görmemi sağladı. Çok fazla da yabancı arkadaşım oldu. Yabancı dilim de gelişiyor." ifadelerini kullandı.

- "Dünya zirvesine oynamak istiyoruz"

Baba Alaaddin Özenir de oğlunun satrançta çok başarılı olduğunu, bunun için de çok emek harcadığını belirtti.

Elinden geldiğince çocuğuna destek olmaya çalıştığını vurgulayan Özenir, "2017'nin son günlerinde barajı aştı. Türkiye'de normalde bunlar önemli ama dünyanın elit sporcuları arasına giremiyorsanız bunun bir anlamı yok. Dünya zirvesine oynamak, dünyanın elit satranççıları arasına girmek istiyoruz. Buna da kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER