ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 21:26

Şampiyonun gözü Kırkpınar'da


Gürcistan'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 120 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, gelecekte Kırkpınar başpehlivanlığını hedef belirledi.
     Akgül, AA muhabirine, 2012 yılında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta gerçekleştirilen Avrupa şampiyonasında altın madalya kazandığını hatırlatarak aynı başarıyı bu sene Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te tekrarladığını ifade etti.
     Avrupa şampiyonasında Türk bayrağını üst üste ikinci kez göndere çektirdiği için gururlu olduğunu belirten Akgül, "Henüz 23 yaşındayım. Büyükler kategorisinde 3 kez milli takıma girdim. İkisi Avrupa şampiyonası, biri de olimpiyatlar. Avrupa şampiyonasının ikisinde iki altın madalya kazandım. Londra'daki olimpiyatlara favori olarak gitmeme rağmen başarısız oldum" diye konuştu.
     Akgül, belirlediği büyük hedefleri teker teker gerçekleştireceğine inandığını dile getirdi. Avrupa şampiyonluğunun ardından dünya ve olimpiyat şampiyonluğu unvanlarını da kazanmak istediğini anlatan Akgül, şunları söyledi:
     "Kendime her zaman hemşehrilerim olan Ahmet Ayık ve Hamza Yerlikaya'yı örnek alıyorum. Her ikisi de Sivas'a Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları götürdüler. Şimdi sıra bende. Bunların dışında benim başka bir hedefim daha var. Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluklarının ardından hedefim Kırkpınar başpehlivanı olmak. Kırkpınar'ın çok ayrı bir havası var. Kırkpınar başpehlivanlığı çok farklı bir şey. Şu an resmiyette ben de Kırkpınar başpehlivanı olabiliyorum. Şimdi istesem Kırkpınar'da güreşebilirim. Ancak henüz çok gencim. Gençken değil de daha çok minderden uzaklaşmaya başladığım zaman Kırkpınar'da başpehlivan olup altın kemer almayı hedefliyorum. Minderde de altın kemer aldım. İnşallah orada da kemer alıp hem minderde hem yağlıda başarılı olup tarihe geçmek istiyorum. Bunu başaran bir kaç kişi var. O çayırın çok farklı bir havası var. Ben de o havayı solumak istiyorum."
     Akgül, Türk halkının büyük bir bölümünün minder güreşi yerine yağlı güreşlere daha ilgili olduğunu vurguladı.
    
     -"İlk hedefimiz Akdeniz"-
    
     Akgül, Londra'daki başarısızlığının ardından daha çok hırslanıp, iyi bir çalışma temposu yakaladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Her şeyde bir hayır varmış. Çalışmamın sonucunda Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası'nda, Yaşar Doğu Turnuvası'nda birincilikler yaşadım. Ardından Avrupa şampiyonluğu unvanımı ikiledim. Şimdi önümüzde Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunları var. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz' dediği gibi biz de 'İlk hedefimiz Akdeniz' diyoruz. Burada serbest stilde 7 altın hedefliyoruz. Ondan sonra da eylül ayında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de dünya şampiyonası gerçekleştirilecek. Ben ilk madalyamı gençlerde Budapeşte'de almıştım. Bu kez büyükler kategorisinde yine oraya gitmek nasip olacak. Budapeşte inşallah gençlerde uğurlu geldiği gibi büyüklerde de uğurlu gelir ve ilk dünya şampiyonluğu madalyamı kazanırım. Ondan sonra da 2016 yılında Rio'da yapılacak olimpiyatlara hazırlanacağım."
    
     -"Güreşçinin psikolojik desteğe ihtiyacı var"-
    
     Güreşin, çok stresli ve zor bir spor dalı olduğunu dile getiren Akgül, güreşçilerin özellikle maçlar yaklaştığında büyük bir stres içine girdiklerini dile getirdi.
     "Güreşçinin psikolojik desteğe çok ihtiyacı var" diyen Akgül, şöyle devam etti:
     "Her güreşçinin psikolojik destek alması gerekli. Sadece Avrupa ve dünya şampiyonaları kamplarında değil bizimle iç içe, bir ağabey, bir kardeş olacak psikologa ihtiyacımız var. Kamplarımızda bizimle birlikte olmalı. Bu da madalyaları artırır. Psikolojisi sağlam olan, inanan insan maçı götürüyor. Maçı kendisine güvendiği, inandığı için alıyor. Psikolojisi iyi olmayan, stres yapan kendisine güvenemiyor ve kazanabileceği karşılaşmayı da kaybediyor."
    
     -"Melih Gökçek, güreşi ayakta tutuyor"-
    
     Taha Akgül, 2011 yılından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor'da güreştiğini ve bu kulüpte olmaktan mutlu olduğunu belirtti.
     Kulübünün, güreşe büyük önem verdiğini anlatan Akgül, "Özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e çok teşekkür ederim. Melih Gökçek, güreşi ayakta tutuyor. Daha önce 'futbol' diyen başkanımız futbolu soran herkese 'Artık futbol yok, güreş var' diyor. Böyle bir başkana sahip olduğumuz için de çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.
    
     -Antrenöründen tam destek-
    
     Akgül'ün ASKİ Spor Kulübü ve milli takımdaki antrenörü Abdullah Çakmar da genç şampiyonun çok özellikli bir güreşçi olduğunu anlatarak, gelecekte daha büyük başarılar beklediğini söyledi.
     Taha Akgül'ün her geçen gün üzerine bir şeyler koyarak ilerlediğini anlatan Çakmar, "Ben Taha'nın olimpiyat şampiyonu olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü her zaman hedefleri var. Hedefleri doğrultusunda da ilerliyor. Taha, Türk milletine olimpiyatta altın madalya sevincini yaşatacaktır" diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER