ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 20:06

Şampiyon U18 Milli Takımı yurda döndü

Şampiyon U18 Milli Takımı yurda döndü


Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’da Avrupa şampiyonu olan U18 Milli Takımı yurda döndü.

Milli Takım, 2013 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın finalinde Hırvatistan'ı 81-74 yenerek tarih yazdı. Bu başarıyla tarihinde ilk kez genç erkekler kategorisinde altın madalyaya uzanmış oldu. Şampiyonluğun ardından yurda dönen millileri aileleri karşıladı. Havalimanında Milli Basketbol Takımı'nı çalıştıran Bogdan Tanjevic de basketbolcularla tek tek tokalaştı.

Basketbolculardan Kartal Özmızrak, şampiyonluğun gençler kategorisinde bu zamana kadar başarılamadığını hatırlattı. İlk olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Özmızrak, “Bu bizim attığımız bir adım olsun. Arkamızdan çok iyi bir jenerasyon geliyor. Onların da bizim yaptığımızı tekrar başarmasını istiyoruz. Turnuva sürecinde hiç kolay maç oynamadık. Tüm maçları zorlu oynadık. Bütün takım karakter ve yüreklerini ortaya koydular. Tüm arkadaşlara, bizi destekleyenlere yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Başantrenör Taner Günay, şampiyonluğa ilk olarak ulaşan takım olduklarını, ilkin çok önemli olduğunu ifade etti. Avrupa gençler şampiyonu olmanın bu takıma nasip olduğunu kaydeden Günay, “Bundan 4 -5 sene önce çıktığımız bu yolda hedefimiz buydu. Önemli olan doğru oyuncularla doğru yere gelmekti. Bunu başarmak için çalıştık. Şampiyonluk, derece, madalya bunu taçlandırdı. 4 -5 oyuncunun 2016 olimpiyatlarında olması, ondan sonraki dünya şampiyonasında 96-97-98’lerle beraber kemik kadronun oluşturulmasıydı. Bunun ilk adamıydı. Bu madalya bunun ilk habercisiydi. Daha güzel başarılarla devamının geleceğine emin olabilirsiniz.” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER