ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:06

Samet Aybaba: En iyi 3...

Samet Aybaba: En iyi 3...


Beşiktaş teknik direktörü Samet Aybaba, sınırsız yabancıya karşı olduğu, 3 yabancıdan fazla olmasının doğru olmadığını belirterek, "Türkiye gelmiş en iyi yabancılar Hagi, Popescu ve Taffarel." dedi.

TSYD 50. Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nde konuşan ve basın mensuplarının sorularını cevaplayan Beşiktaş teknik direktörü Samet Aybaba, Türk futbolundaki sorunları da masaya yatırdı. Türk futbolunun şuanda battığını belirten Aybaba, Türkiye'de altyapıya gereken önemin verilmediğini de belirterek, "Alt yapıların halini görseniz ağlarsınız. Ben Fulya'ya gidemiyorum. Genç arkadaşlarımız barakada soyunuyorlar, barakada kalıyorlar ve orada yiyip içiyorlar. Ondan sonra Türk futbolu kalkınacak diyorouz. Bunların hepsi boş. Gerçekçi olmadığımız sürece, birbirimize saygı duymadığımız ve birbirimizi sevmediğimiz sürece başarı gelmez. Türk futbol şu anda batmıştır." dedi.

Samet Aybaba, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yıllardır altyapılara yardım yaptığını da belirterek, "Kulüp başkanları TFF'nin verdiği bu paraları alır yabancı transferindeki hatalarını örtmek ve açıkları kapatmak için harcar. Tekrar ediyorum, Türk futbolu batmıştır. Kriatif oyuncu deniyor, şurada dur diyecek oyuncumuz yok. Bir solbek bulamıyoruz. A Milli Takım da Abdullah hoca (Avcı) gurbetçi oyuncularla vaziyeti kurtarmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Türk futbolundaki sistemsizlikten de yakınan Aybaba, "Milli takım teknik direktörünün yapacağı hiç bir şey yok. O sadece gurbetçi oyunculara göre sistem oluşturmaya çalışıyor. 70 Milyon ülkede 1 sol ve sağ bek bulamıyoruz. Ondan sonra kalkıyoruz, süslü laflar kullanıp birbirimizi kandırıyoruz. Ben bugün Beşiktaş teknik direktörüyüm, yarın olmam. Teknik direktöre saygı duymuyoruz. Meslektaşlar birbirine saygı duymuyor. Bu işleri nasıl düzelteceğiz? Yatırım bile yapmıyoruz." ifadelerini kullandı.

Samet Aybaba, ilk yarı sonunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? şeklindeki bir soruya ise "Her teknik adam 6 ila 8 puan az aldık der. Biz maç maç bakıyoruz, gizli hedefimiz var diyoruz, öyle de gidiyoruz." diye cevap verdi.

Yabancı sayısına tepki gösteren ve 3 yabancıdan fazla olmaması gerektiğini söyleyen Aybaba, "Yabancı konusunda farklı bir düşüncem var. Bizde yabancı sınırsız, başarı sıfır. Menejerler tavsiye ediyor, seyirci ve basın baskı yapıyor, yönetim de transfer ediyor. Sonra da sen göreve geliyorsun senin üzerine kalan bir sürü yabancı. Teknik adam olarak bize verilen bir şans yok. Yabancı sadece birkez başarı getirdi. Galatasaray 2000 yılında UEFA Avrupa şampiyonu oldu. Ben Türkiye’ye gelen 3 yabancı bilirim. Hagi, Popescu ve Taffarel. Onun dışıdakiler hangi takıma Avrupa'da hangi başarıyı getirmiş." diye konuştu.

Aybaba, "Sınırsız yabancı Türk futbolunu bitirdi. Hepimiz biliyoruz kurtuluş altyapıdan gelecek isimlerle olur. Bunu biliyoruz ve uygulayamıyoruz. Futbolun içinden gelen insanları ne kulüp başkanı ne de federasyon başkanı yapabiliyoruz. Varın işin ne kadar vahim olduğunu görün." diyerek şunları söyledi:

"Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yaptığı büyük bütçeli transferler ortada. Böyle olunca Avrupa'da en az bir çeyrek final bekleniyor. Final oynansın isteniyor. Takımlarda harcanan paraların ardından başarı gelmeyince tekrar bu konular tartışılıyor. Altyapıların başında profesoyonel düzeyince antrenörlerimiz yok. Biz bunları aşacağız. Her türlü sıkınya hedefiz. Size hedefi 12'den vurma konusunda başarılar diliyorum."

Aybaba, oyuncuları Fernandes ve Almeida ile ilgili yaptığı açıklamada ise "Biz de Fernandes ve Almaida var. Onlara diyorum ki sizin başka işiniz de var. Boş boş bakıyorlar. Gençsiniz, Portekiz milli takımında oynuyorsunuz. Bizim genç oyuncularımız var Oğuzhan, Olcay ve bunun gibi, bunları eğitin diyorum ve çalışıyorlar. Böyleleri gelsin, sayısız gelsin 200 tane gelsin. Evimizde kalsınlar, arabamızı kullansınlar ama böyleleri gelsin. Yabancı 3 tane olsun çünkü benim aklıma yabancı deyince Hagi, Popescu ve Taffarel geliyor. Böyle oyuncularla başarı gelir. Eğer böyle oyuncu alamıyorsak neyi tartışacağız. 30 yaşı geçmiş insanları getiriyoruz." diye konuştu.

YÖNETİCİLER NASIL BİR HOCA İSTİYOR BİLMİYOR, SİYASİLER HOCA BELİRLİYOR

Kulüp yönetimlerini de eleştiren Samet Aybaba, teknik adamları siyasilerin belirlediği iddiasında da bulunarak, "Türkiye'de hiçbir takım yöneticisi nasıl bir teknik adam istediğini bilmiyor. Biz kendi özeleştirimizi yapıyoruz, ama yönetimler kendi çalışma sistemine uygun teknik adam arayışında değil. Şimdi siyasi erk teknik adam belirliyor. Kulüpler kendi teknik adam kriterlerini koymalı, hedeflerini belirlemeleri gerekiyor. Son örnek Antalyaspor ve bu takım 2 sezon son anda ligde kaldı, teknik adamını değiştirmedi. Şimdi geldiği nokta ortada." ifadelerini kullandı.

Aybaba, FIFA ve UEFA'nın 6 hakem ve çipli top uygulamalarıyla ilgili olarak ise "6 hakem uygulaması biz antrenörlerin işini zorlaştırır biz üçüyle uğraşamıyoruz şimdi 6 hakemle uğraşacağız. Bu 6 hakem uygulaması sıkıntı. Krize neden olur. Orta hakem 3 metre mesafede yardımcı hakem penaltı verdiriyor. 6 kişinin iyi organize olması lazım, orta hakem son sözü söylemeli, yoksa curcuna çıkar." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER