ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 14:50

Şahika Ercümen’den yeni bir rekor denemesi


Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, 1-2 Haziran tarihlerinde, Van Gölü’nde, paletsiz değişken ağırlık ile 55 metre olan dünya rekorunu, 60 metre üstüne çıkarmaya hazırlanıyor.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ve Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) resmi hakemlerinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan dalış, gölün yüksek irtifada olması ve ekstrem su kalitesi nedeniyle dünyanın en zor dalışlarından biri olarak kabul ediliyor.

1650 metrede tüpsüz dalış rekoru deneyecek ilk sporcu olan Şahika Ercümen, gerçekleştireceği rekor denemesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlhamımı, Van Gölü’nde bulunan inci kefalinin, akıntıya karşı olan inanılmaz yolcuğundan aldım. Van Valisi, Sayın Münir Karaloğlu ve ekibinin desteğini alarak bu rekor denemesine karar verdik." diyerek şöyle devam etti:

"Van Gölü’nün 1650 metrede olması sebebiyle, yüksek irtifada zorluk derecesi çok zor bir dalış. Oksijenin az ve suyun sodalı olması gibi bölgenin coğrafik yapısındaki etkenler, dezavantaj gibi görünse de beni yeni keşifler için heyecanlandırıyor. Ayrıca, bu rekor denemesiyle bölgenin simgesi olan inci kefalinin zorlu yaşamına da dikkat çekmek istiyorum."

Performans gerektiren ve deniz seviyesine göre çok daha riskli olan dalışın yönetimini, uzman bir bilim ekibi ile yürüten Odtu Sas takımı sporcusu Şahika Ercümen’in Akdamar Adası açıklarında yapılan dalış antrenmanları; sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, İstanbul Üniversitesi Çapa Sualtı Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şamil Aktaş ve ekibi, Van Afad, Jandarma Alay Komutanlığı, Deniz Polisi gözetiminde gerçekleşiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER