ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 11:47

Sahadaki şiddete, "kasten yaralama" davası


Spor hukuku uzmanı avukat Gurur Gaye Günal, 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Yasa" kapsamında, müsabaka ve antrenmanda sakatlanmalara yol açan sporcu hakkında, "kasten yaralama" suçu ile dava açılabileceğini söyledi.
     Günal, AA muhabirine, özellikle futbolda son haftalarda saha içi ve dışında yaşanan olaylarla 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Yasa"nın yeniden gündeme geldiğini belirtti.
     Yasanın sadece taraftarları kapsamadığını, sahada görev yapan sporcular ve teknik adamların da kanun içinde yer aldıklarını ifade eden Günal, bunun da çok fazla bilinmediğine dikkati çekti.
     Türk futbolunda son dönemlerde yaşanan şiddet olayları incelendiğinde, yasal düzenlemelerin yapılmış olmasına rağmen olaylarda belirgin bir azalmanın olmadığını gözlemlediklerini ifade eden Günal, "En çok tartışılan konulardan bir tanesi de 6222 sayılı Yasa'nın saha içindeki olaylara karışan futbolcu, teknik direktör ve hakemler için de Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) disiplin talimatı ile birlikte uygulanabilip uygulanamayacağı sorusu" dedi.
     TFF disiplin talimatının 43. maddesinde kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit, 45 ve 47. maddelerinde ise kural dışı hareketler, saldırı ve kavga hallerinde sporculara ve saha içinde bulunan diğer ilgililere uygulanacak cezaların belirtildiğini kaydeden Günal, bunların da para cezası, hak mahrumiyeti ve belli sayıda müsabakadan men cezaları olduğunu vurguladı.
    
     -TFF Disiplin Talimatı-
    
     Günal, kulüpler, yöneticileri ve çalışanları ile müsabaka görevlileri, amatör ve profesyonel futbolcular, teknik adamlar, müsabaka organizatörleri ve futbolcu temsilcileri, taraftarlar, müsabaka veya etkinlik kapsamında görevlendirilmiş kişilerin TFF disiplin talimatı kapsamında ceza alabilecek kişiler olduğunu anımsattı.
     Disiplin talimatının "holigan" diye nitelendirilen şiddete eğimli taraftar grupları için bir çözüm getirmediğinden bu soruna 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Yasa" ile çözüm getirilmeye çalışıldığını anlatan Günal, şunları söyledi:
     "Yasa ile her ne kadar holiganlar cezalandırılmak istenmişse de burada sahada görev yapan sporcular ve diğer teknik adamlar da kanunda açıkça istisna tutulmamıştır. Kanun, tüm ilgilileri kapsam içine alacak şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle 'sahada sporculara ve teknik adamlara sadece TFF Disiplin Talimatı'nın uygulanabileceği' şeklinde dar bir yorum yapmak mümkün bulunmamaktadır. Kaldı ki 6222 sayılı Yasa'nın 19. maddesinde de 'Bu kanuna göre bir spor kulübüne veya spor kulübünün mensubuna ceza verilmesi, bu kulübün bağlı olduğu federasyonun yaptırım uygulama yetkisini ortadan kaldırmaz' demek sureti ile ilgililer hakkında hem disiplin talimatının hem de 6222 sayılı Yasa'nın ilgili hükümlerinin uygulanabileceğini açıkça belirtmiştir."
    
     -Sahadaki şiddete cezalar -
    
     Günal, saha içinde meydana gelen çeşitli olaylarla ilgili 6222 sayılı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Yasa" kapsamında teknik heyet ve futbolculara yönelik yaptırımların bulunduğuna değindi.
     "Müsabaka ve antrenman sırasında rakibine sinirlenip dirsek, yumruk, tekme atan, boğazını sıkan, yüzüne top fırlatan veya oyun kurallarını aşan sert bir faulle sakatlanmasına yol açan sporcu hakkında yetkili savcı tarafından, Yasa'nın 17. maddesi gereğince 'kasten yaralama' suçu ile dava açılır" hatırlatmasını yapan Günal, şöyle devam etti:
     "Yetkili savcı ayrıca, sinirlenerek statta reklam panolarına vurarak zarar veren sporcu hakkında 'kamu malına zarar vermek' suçundan, yine yasanın 17. maddesi gereğince şikayet şartı aranmaksızın resen harekete geçerek dava açmak durumundadır. Aynı şiddet eylemleri görev yaptığı esnada hakeme karşı işlenmesi halinde ise Yargıtay Ceza Dairesi kararları doğrultusunda hakemler görev esnasında kamu görevlisi sayıldıklarından verilecek ceza, Türk Ceza Kanunu'nun 86/2-C maddesi uyarınca ağırlaştırılarak verilecek ve cezası 2 ila 5 yıl olacaktır."
     Günal, Trabzonspor Kulübü'nün Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu hakkında 6222 sayılı Yasa'nın 14/2 maddesi gereğince Zokora'ya ırkçı sözler sarf ettiğini gerekçe göstererek Kadıköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş olmasının da yasanın taraftarlar kadar sporcular ve teknik adamlar için de uygulanabileceğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER