ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 15:20

Sahada olan herşey tribünleri etkiliyor

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan seyirci olaylarıyla ilgili, "Maçın öncesindeki yaşanlar, süreç düşünüldüğünde bir nebze daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum" dedi.


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan seyirci olaylarıyla ilgili, "Maçın öncesindeki yaşanlar, süreç düşünüldüğünde bir nebze daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Akdeniz Oyunları'nda madalya alan sporcuların ödüllerinin dağıtıldığı törenin ardından basın mensuplarıyla tanışma toplantısında bir araya gelen Kılıç, çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Trabzonspor Fenerbahçe maçını izleme şansı olmadığını, ancak yaşanan olayları takip ettiğini söyledi.

Kılıç, sporun neresinde olursa olsun centilmenlik dışı davranışlar ve sporla alakası olmayan hareketleri tasvip etmelerinin, hafife almalarının ve gözardı etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Volkan'ın elinde taşıdığı kaya var''

"Volkan'ın elinde taşıdığı bir kaya var. Allah muhafaza atılan kaya oradaki bir futbolcuya, görevliye veya basın mensuplarına gelse ciddi sıkıntılara neden olur hatta ölüme bile yol açabilir. Maytaplar, patlayıcılar bunların statlarda kullanılıyor olması...Herkesin centilmen olması gerekiyor. Bir kitlenin karşısında bu sporu yapıyorsunuz. Sahada oynanan her şey tribünleri, tribünlerdekiler de sahayı etkiliyor. Bu noktada herkesin hareketlerine biraz dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle Trabzonspor-Fenerbahçe maçının öncesinde yaşananlar... Süreç düşünüldüğünde bir nebze daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum."

Karşılaşmanın hakeminin yapılması gerekeni yaptığını anlatan Kılıç, o şartlar altında maçın devam etmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Hakemin, karşılaşmanın yapılabilmesi için elinden geleni yaptığına dikkati çeken Kılıç, "Herkesin bir sorumluluğu var. Nasıl ki sporcuların da sorumlulukları varsa, spor kulübü yöneticilerinin de sorumlulukları var. Herkes söylediği sözün nereye gidebileceğini, nelere yol açabileceğini düşünmesi gerekir ve buna göre konuşması gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Tribün sıkıntıları farklı braşlarda da var''

Kılıç, bundan sonrasının Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) sorumluluğunda olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Biz spor müsabakalarındaki tribün sıkıntılarını sadece futbolda yaşamıyoruz. Başka spor branşlarında da birtakım sıkıntılar oluyor zaman zaman. Bunların hepsinin temelden çözümü için hep beraber çalışmamız gerekiyor. Bunu yapanlar taraftar değil ben ona inanmıyorum. Şehrini seven, kulübünü seven birisi o kayayı atmaz. Bu, başka bir şeydir. Yüksek stresli bir spor müsabakası oynanıyor ama bunun adı spor müsabakası. Hiç hoş olmadı. Bunun uluslararası camiadaki yansımaları da hiç hoş değil. Utanç verici."

Statlara giriş için e-bilet uygulamasının 14 Nisan'da başlayacağına işaret eden Kılıç, bu konudaki iradelerini ortaya koyduklarını belirterek, "İnanıyorum ki bununla birlikte pek çok konu hallolacak. Kulüpler Yasası'yla ilgili de çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor" dedi.

Bakan Kılıç, bir gazetecinin "Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüplerinin başkanları arasında bir barış elçiliği gibi bir plan var mı?" sorusu üzerine de "Soru güzel bir soru ama aynı zamanda da acı bir soru. Çünkü bu sorunun aslında hiç sorulmaması lazım. Bu sorunun sorulmasına mahal verilmemesi lazım. İki büyük camianın en üst noktasında olan başkanlardan bahsediyoruz" yanıtını verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER