ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 17:56

Sağlam: "Yabancı transferi yok"

Sağlam: "Yabancı transferi yok"

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, "Yabancı transferi olmayacak" dedi.


Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam Özlüce Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Karamsarlık içine girenlerin olduğunu belirten Sağlam, "Biz bu filmi bundan önceki 4 senede de çok somut bir şekilde yaşadık. Her sezon başında transferle alakalı çok ağır eleştiriler vardı. Ama sezon bittiği zaman bu eleştirileri yapan insanların biz çok erken davranmışız dediğini gördük" dedi.

"İKLİM ŞARTLARI NEDENİYLE"

Kamp çalışmalarını Özlüce Tesisleri'nde başladıklarını belirten Sağlam, " Birkaç senedir olduğu gibi devre arası kamp çalışmalarımızı bir çok takımın olduğu gibi Antalya'da yapmadık. Bunu bu şekilde düşünürken kendimizce haklı sebeplerimiz var. Tesislerimiz Avrupa standartlarının üzerinde. Burada kendimizi daha rahat hissediyoruz. Aranın kısa olması, 13 Ocak'ta maç oynayacak olmamız, seyahatte zamanın geçmesi nedeniyle burayı tercih ettik. Sivas'ta maç oynayacağız, sonra iki tane üst üste kendi sahamızda maç oynayacağız. İklim şartları açısından da böyle bir karar aldık. Arada hazırlık maçı yapmayı düşünmüyoruz. Bu dönem içinde kendi aramızda çift kale düşünüyoruz" diye konuştu.

"KAMPA KATILMAYAN ARKADAŞLAR VAR"

Dün itibariyle kampa katılmayan futbolcuların olduğunu belirten Sağlam, "Bunların arasında bizden izinli olanlar da vardı. Deniz aşırı ülkelerde böyle. Uçak kaçtı gibi bir çok takımda yaşanan mazeretler bizim de karşımıza çıktı. O yüzden bir kaç arkadaşımızla gelince görüşeceğiz. Şu anda aramızda değiller ama en kısa zamanda burada olacaklarını düşünüyoruz. Bugün Vederson katılacak. Sestak akşam geldi. Forsell'in problemi var. Geçerli mazeret. Onun dışında diğer arkadaşlarımız da herhalde yola çıktılar. En kısa zamanda da aramızda olmalarını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"YENİ BİR SAYFA AÇILSIN"

2013 yılı Bursaspor açısından çok özel bir yıl olduğunu dile getiren Sağlam, "1963 yılından 2013'e bu sene 50'inci yılımızı kutlayacağız. Benim en büyük dileğim, Bursaspor'un 50'nci yılına yakışır birlik beraberliği ve bu dostluk havasını kendi içimizde yaşayıp bunu tüm dünyaya çok güzel bir şekilde sergilememiz olacaktır. Bu sezon başından itibaren yaşadık. Herkesin kendine göre haklı sebepleri vardır. Bizim maçımıza bu sezon devamlı gelenler kadar, gelmeyenlerin de ben çok iyi birer Bursasporlu olduklarını biliyorum. 2013 yılıyla beraber geçmişe sünger çekip, tüm kırgınlıkların, tüm huzursuzlukların, tüm sıkıntıların, tüm kızgınlıkların ortadan kalkmasını istiyorum. Bursaspor açısından yeni bir sayfa açılıp tüm ülke ve dünyaya Bursasporluluk bilincini çok güzel bir şekilde anlatılabilecek mesajların verilmesini istiyorum" dedi.

"GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUM"

Saha sonuçları açısından da geleceğe umutla baktığını ifade eden Sağlam, "Karamsar olmak için kimsenin geçerli bir sebebi olmadığını düşünüyorum. Yaşadığımız şanssızlık ve olumsuzlukları ortaya koymadan sadece 3 maçı kendi lehimize çevirseydik bugün 31 puanımız vardı. Ortada farklı bir görüntü olacaktı. Olayı bu şekilde değerlendirmek istiyorum. Çok büyük şanssızlıklar yaşadık. İlk devrenin bizim adımıza büyük şanssızlıklarla geçtiğini söyleyebilirim. Bu kadronun geçmişten ders alarak, gelecekte bunları iyi tecrübeye dönüştüreceklerini düşünüyorum. Arada karamsarlık içine girenler oluyor. Böyle düşünmeye gerek yok. Biz bu filmi bundan önceki 4 senede de çok somut bir şekilde yaşadık. Her sezon başında transferle alakalı çok ağır eleştiriler vardı. Ama sezon bittiği zaman bu eleştirileri yapan insanların biz çok erken davranmışız dediğini gördük. Hep de bu insanlar özür dilediler. Bu sene de öyle olacak. Bu takım sezonu çok iyi yerde bitirecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Bu süreci hep beraber yaşayacağız. Takımın sezonu çok iyi bir yerde bitireceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu.

"YABANCI TRANSFERİ OLMAYACAK"

Transferle alakalı gazetelerde bir çok isim yazılıp çizildiğini sözlerine ekleyen Sağlam, "Devre arasında yabancı transfer yapmayacağız. Bu işin yüzde yüzü yoktur ama şu an böyle düşünüyoruz. Takımımıza baktığınız zaman, Carson, Basser, Pinto, Alfred, Belluschi, Batalla gibi direk oynatacağımız isimler var. Mevkilerden birine alacağımız yabancı açıklık çıkaracaktır. O yüzden bunun yararlı olmayacağını düşünüyoruz. Yerli oyuncu takviyesi yapmaya çalışıyoruz. Şener uzun süredir takip ettiğimiz bir oyuncuydu. Bunun yanında da transfer çalışmalarımız devam ediyor. Bir iki arkadaşımızı gönderebiliriz. Bunların içinde yabancı oyuncular da var. Kiralama da olabilir. Beklediğimiz ücreti bulursak satış da olabilir" dedi.

"DAHA İYİ OYUNCU OLMASI GEREK"

Mevcut takımlarda oynayan futbolculardan daha iyi oyuncu almaları gerektiğini belirten başarılı teknik adam, "Şu an oynayanlardan daha iyi bir oyuncuyu koymamız gerekir. Ya da Şener gibi, Ferhat gibi genç, daha alt liglerden oyuncular bulup bunları geliştirip takımımıza adapte etmeye çalışacağız. İkisi de olabilir. Çalışmalarımız devam ediyor. Takımımıza takviye yapmayı düşünüyoruz ama bu konuda kriterler çok önemli. Yerli bir oyuncu koyacaksak kesinlikle hepimizin içine sinen, katkı sağlayacak oyuncu olacaktır. Ülkedeki yerli futbolcuların durumuna baktığınız zaman da kolay bir iş gibi görünmüyor" diye konuştu.

"KIYMETİNİ BİLELİM"

Takımda bulunan futbolcuların kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirten Sağlam, "Aykut'u Gençlerbirliği'nden şu dönemde alabilme şansımız sıfırdır. İlhan Cavcav'ı hepimiz biliyoruz. Orta sahaya gelelim. Alper Potuk diyeceksiniz. Başarılı bir oyuncu. Ama alamıyorsunuz. O yüzden taraftarımızın da böyle bir beklenti içine girdiği zaman bu şartları ortaya koyup düşünmesi lazım. Yerli transferi yapmak hakikaten çok kolay bir iş değil. Alt ligden oyuncuyu da kimse kabul etmiyor. Bizim düzeyimizdeki takımlar için alttan hemen oyuncuyu alıp direk takıma koymak kolay olmuyor. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Elimizdeki oyuncuların kıymetini iyi bilelim" şeklinde konuştu.

"MACERAYA GİRMENİN MANTIĞI YOK"

Gökhan Zan ve Hurşut konusuna da açıklık getiren Sağlam, "Hurşut ile ilgilenmiyoruz. Kesinlikle ilgilenmiyoruz. İyi bir futbolcudur ama biraz önce saydığım sebeplerden dolayı ilgilenemiyoruz. Gökhan Zan ile de ilgilenmiyoruz. Batalla'yı kesinlikle satmayı düşünmüyoruz. Kulübü tatmin edecek rakam olsa da düşünmüyoruz. Serdar için de düşüncümüz yok. Faydalandığımız oyuncuları vermeyi düşünmüyoruz. Takıma takviye yapmak için çırpınırken sadece çok iyi para aldığımız için oyuncu vermeyi kesinlikle düşünmüyoruz. Sonra yerine koyamıyorsun. Böyle bir maceraya girmenin mantığı yok" diye konuştu.
 

"1461'DE İYİ FUTBOLCULAR VARDI"
1461 Trabzon'dan izlenen futbolcularla ilgili ise Ertuğrul Sağlam şunları söyledi:
"Onlarla ilgili bir girişimimiz olacaktı. Ozan ile alakalı Trabzonspor'un isteği vardı. Öyle bir görüşme oldu. Görüşmede bir miktar para artı oyuncu düşüncesi hakimdi. O yüzden öyle bir araştırmamız oldu. Ama orada gerçekten iyi oyuncular var. Hep beraber gördük. Olabilir. İlerleyen dönemlerde."

"SİYASETİ DÜŞÜNMEDİM"

Bursa'da yerel bir gazetede çıkan, "Sağlam AK Parti'nin Mustafa Bozbey'e karşı Belediye Başkanlığa adaylığına sunacak" köşesine ilişkin yöneltilen soruya ise Ertuğrul Sağlam şu yanıtı verdi:
"Mustafa Bozbey'i çok seviyorum. İyi bir Bursasporlu. Siyasete girmeyi hiç aklımın ucundan geçirmedim. Hayat insana neler yaşatır bunu kestirmek mümkün değil ama yaptığım işten memnunum. Çok güzel bir kulüpte görev yapıyorum. Antrenörlüğü de çok uzun yıllar yapmayı düşünüyorum. Aklımın ucundan bile geçmedi. Tamamen asparagas bir haber."

"BUNLARDAN BİRİ OZAN İPEK'Tİ"

Bir gazetecinin, "Takımdan ayrılan oyuncuların sitemi oluyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna ise Sağlam, "Hayat devam ediyor ve seneler ilerliyor. Keşke elimizde imkan olsa da şampiyon olan kadroyu dondursak ve devam etsek. Değişim kaçınılmaz. Yönetimlerde de, teknik kadrolarda da oluyor. Bu değişim yapmak zorundaydık. O kadroya baktığınız zaman iki grup hakimdi. Yaşı ilerlemiş, geçmiş dönemde bu ülkede diğer takımlarda oynamış bir kesim vardı. Bunlarla da biz 38 yaşına kadar oynayamayız. Böyle bir şeyi ortaya koymak doğru değil. 10 sene aynı takımda oynayan birini gösterebilir misiniz? Arada kendi gitmek isteyen oyuncular da oldu. İstemeyerek birçok oyuncuyla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Bunlardan biri de Ozan İpek'ti" cevabını verdi.
 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER