ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:03

Sadri Şener'den itiraf

Sadri Şenerden itiraf

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, başarısızlıktaki sorumluluğun kendisine ait olduğunu belirterek "Hoca değişimi daha önce olmalıydı" dedi.


Beşiktaş maçı öncesi Trabzon'a gelerek Tolunay Kafkas ve yönetimle toplantı yapan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, dün gece Trabzon'a geldiğini belirterek, ''Hoca ile toplantı yaptık sıcağı sıcağına. Bugün diğer arkadaşlarla toplantı yapacağız. Önümüzü görmek istiyoruz. Üzücü bir noktadayız. Sevimsiz bir yerdeyiz. Kim suçlu kim suçsuzu ayırt etmek mümkün değil ama tabi başarısızlığın en büyük sorumluluğu bana ait. Bir takım radikal tedbirleri geç aldık. O benim hatam. Hoca değişimi daha önce olmalıydı. Devre arasından önce olmalıydı ki devre arasında bir çözüm üretmeliydik. Şimdi mevcut kadroyla işi götürmemiz lazım. Büyük camia ve büyük kulübüz. Bunları aşarız, aşmamız da lazım. O tecrübeye sahibiz. Beşiktaş maçında alacağımız galibiyet psikolojik olarak işleri yoluna sokar. Bizim sorunumuz da gördüğüm kadar psikolojik" dedi.

"YILDIRIM BEY'LE HAKEMLER KONUSUNDA GÖRÜŞTÜM"
Hakemler hakkında fazla açıklama yapmadığı hatırlatılan Başkan Şener, şöyle devam etti:
"Benim demeç verme şeklim de bazen sivri oluyor herhalde. Hemen ceza alıyorum. Bu sene çok ceza aldım. Sadece hakem kulvarında değil şike kulvarında da demeç verme durumunda kaldık sık sık federasyonla ilgili. Arkasında cezalar geldi. Bir demeç vermedik yakınmada bulunmadık hakemler hakkında. Ama dün en sonunda Yıldırım Bey'le görüştüm. 'Hakem konusunda canımızı yakmazsanız memnun olurum' diye ifade kullandım. Burada Bülent Yıldırım'ın maçı. Kasımpaşa maçı. Gol girip gol vermeyen hakem bile vardı. İnsanda şöyle görüş oluyor, hiç bir tepki koymazsanız onlar da bildiğini okur. Tek sevinç duyacağım durum şu; bilerek yaptıklarına inanmıyorum. Önümüzdeki Beşiktaş maçı var. İnşallah o maçı yönetecek tipte bir hakem verirler. Federasyon şunu yapıyor; hakemle ilgili konuştun mu inadına öbür hafta ona maç veriyor ya da çok az ceza veriyor. Biz böyle tavır sergiledik. Doğru yanlış tartışılabilir ama biz de iyi top oynamadık yani. O da bir gerçek."

ŞENER: "BAŞKA ÇARESİ YOK, FUTBOLCU DÜZELECEK"

Şener, "Futbolcular neden kendine gelemiyor, üzerlerindeki ölü toprağını atamıyorlar?" şeklindeki soruyu da yanıtlarken şunları söyledi:

"Benim bildiğim yönetimler transfer yapar. Bu tip konular hocanın konusudur. Yönetimin yapması gereken paraları ödemektir. Bizim öyle bir sorunumuz yok. Paralar ödenmiştir, fazla primler ödenmiştir. Diğer psikolojik konular hocalar tarafından çözülmesi gereken konular. Şenol Güneş bir noktaya geldi bu sene başarısızdı. O başarısızlıktan maddi kaybımız 12 trilyon. Sonra da diyorsun ki borsada da satmayalım, ama futbolculara da para ödeyelim. 12 trilyon para alamamışım. Onun çözümünü bulmak mecburiyetindeyim. Tolunay hoca, (Bu benim görevim) diyor. Net konuşuyor. Onda sıkıntı olmuyor. Dediğime net cevap veriyor. Bir cümleyi söylerken şaşırmıyor. Başı başka sonu başka çıkmıyor. Tolunay'a o yönden bütün yönetim olarak destek veriyoruz. İnşallah muvaffak olur. Sorunuzun cevabı, psikolojik ve düzeltmesi lazım. Başka çaresi yok. Düzelecek yani futbolcu".

"KADRO DIŞILAR OLABİLİR"

Başkan Şener, Kasımpaşa maçının ardından kadro dışı bırakılacak futbolcular olup olmayacağı konusunu da değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

"Hocanın yetkisi kadro dışı konusu. Zannedersem öyle şeyler yapmayı planlıyor. İsim olarak bilmiyorum. 2 – 3 sene önce yine bir Kasımpaşa maçından sonra 4-5 kişiyi dışarıda bıraktık. O kararı alabiliriz. Faydası olmayacaksa, niyeti yoksa kadro dışı bırakırsın. Biraz daha öteye gidersin, satmazsın. Seneye de kadro harici olur. Bu da bizim yetkimiz. Futbolculara o disiplini vermek önemli. Hocanın dediği, disiplin kaybı çok. Umarım hepsi düzelir. Ama bu Trabzonspor'dur öyle bir patlama yapar ki arkası gelir. Ama bizim futbolcular koşmadan kazanmaya istiyor. Öyle bir teori yok zaten. Koşan bütün takımlar seni yeniyor."

Şener, bazı oyuncuların Trabzonspor'u kafasında bitirdiği şeklindeki söylentileri de değerlendirirken, "Trabzonspor'u kafasında bitirdi de nereye geliyor, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'tan birine değil herhalde. Onlardan birine giderse güle güle gitsin. Parasını getirsin gitsin. Trabzon doğumlu olmayan oyuncuların bir kısmı buraya uyumda sıkıntı çekiyor. Burası kendi şartlarına göre iyi şehir. Para da kazanıyorsunuz. Ama yine de İstanbul'a gitmek istiyorsa söyleyecek işe olmaz."

"GİTMEK KADAR BASİT BİR ŞEY YOK AMA.."

Şener, Beşiktaş maçında alınabilecek olası bir kötü sonuçta yönetim olarak kendi durumlarını da değerlendireceklerini vurgulayarak, "Beşiktaş ile kötü bir sonuç alırsak şimdiden planlamamız lazım ne yapmamız gerektiğini. Kendimiz için de konuşmamız lazım. Halk çok isterse, tabi bunlar matematik bilmeden konuşulan konular. Diyelim ki; ben gittim. Seçimin 20 - 25 gün hukuki süreci var. 10 maç var nasıl oynayacaksın. Zor bir iş. Yoksa hepsi buyursun arkadaşların gelmek istiyorlarsa. Sonra bakacaksın ki; finansal ilişkilerin var. Finansman işlerinde, karşındaki kişiler başta bankalar olmak üzere, sende en ufak bir zafiyet görürse önüne duvarı çeker. Bunlar hep buranın perişan olması demektir. Onları da düşünüp masaya yatırmamız lazım. Yerel gazetelerde sorumsuz arkadaşlar yazıyor. Gitmek kadar basit bir şey yok. İnsan mesuliyetten kurtuluyor. Yazarsın bir dilekçe, koyar yola gidersin. Ama Trabzonspor'un ne olacağını da iyi düşünmek lazım" dedi.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER