ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 10:23

Rosalind Franklin'den hayat değistiren bulus

Rosalind Franklinden hayat değistiren bulus

Google bugün yine önemli bir ismi Doodle yaptı. Rosalind Franklin kömür,DNA grafiti yapılarını inceledi ve bunların anlaşılmasında büyük katkılarda bulundu.


Rosalind Franklin İngiltere'de hayata geldi. Rosalind Franklin 25 Temmuz 1920'de Londra'da doğdu. Çalışkanlığı ile eğitim hayatı boyunca hep ön plana çıkan Rosalind Franklin fizik ve kimya eğiti aldı.
 
Rosalind Franklin 1938 yılında Cambridge'de bulunan Newnham Koleji'ne girdi. Bu karar Rosalind Franklin için bir dönüm noktasıydı. Rosalind Franklin'in biliminsanı olma hayali için ilk adımını atmış oldu. 
 
Rosalind Franklin kömür ve grafitin mikro yapıları üzerine ince bir araştırma yaptı.Ve sonucunda çok önemli bir buluş gerçekleştirdi.
 
Rosalind Franklin Fransa'da X ışınlarının kırınımı yöntem sayesinde fark ettiği teknik kok kömürü sanayide demir çelik sektöründe kullanılmaya başladı. 
 
Rosalind Franklin çok erken yaşta hayata veda etti. Rosalind Franklin 1938 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonucu hayatını kaybeti. Rosalind Franklin hayatını kaybettiğinde 37 yaşındaydı.
 
İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi (Royal Society) 2003 yılından beri Rosalind Franklin bilim ödülü veriyor.
 
 
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER