ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:54

Rıdvan Dilmen: Kadıköy'deki avantaj dezavantaj olmasın

Rıdvan Dilmen: Kadıköydeki avantaj dezavantaj olmasın

Fenerbahçe'nin Benfica ile deplasmanda oynayacağı tarihi maç ile ilgili Rıdvan Dilmen, Sabah Gazetesi'nde sorulara çarpıcı yanıtlar verdi.


Fenerbahçe turu kaybederse; orada değil burada kaybetmiş olur

Fenerbahçe, Benfica karşısında nasıl bir ruh halinde olmalı?
Şu anda mevcut kadroda Avrupa'da daha önce tecrübeler elde etmiş, hatta Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmış (Meireles oynamasa da) isimler var. Milli takım turnuvalarında da derece yapmış futbolcuları kadrosunda barındırıyor Fenerbahçe. Yani Fenerbahçe, tecrübeli bir takım. Futbolcularının tamamı Milli Takım oyuncusu. Dolayısıyla konsantrasyon çok üst düzeyde olacak. Yani özel bir motivasyona gerek görünmüyor. Aykut Kocaman ilk maçta Benfica'yı çok iyi analiz edip, rakibi oynatmayarak takımını oynattı. Ama ilk maç için aynı hazırlığı rakip teknik direktörde görmedim.

Aykut Kocaman'ın kafasındaki taktik anlayış sizce nasıl olacak?
Mümkün olduğu kadar topa sahip olmak isteyecektir. Zaten Avrupa'daki en büyük başarısı da bu özelliğinden dolayı geldi. Maça hızlı başlaması muhtemel rakip karşısında kontratak yapacak oyun tarzı ve oyuncusu olmadığı için rakibin hızlı oyununu pasla yavaşlatmak isteyecektir. Bunda da genelde başarılı oluyor. Ama bu kez hemen hemen ilk kez 60 bin kişilik bir statta, tam bir deplasmanda oynayacaklar. Fenerbahçe'nin bu sezon Avrupa'da buna yakın gördüğü tek deplasman Almanya'daki Mönhchengladbach maçındaydı.

GOL ATAN MAÇIN ADAMI OLUR

Fenerbahçe adına maçın adamı ya da adamları kim olur?
Fenerbahçe adına kim gol atarsa o olur. Aslında klasik olarak "Ya bir defans oyuncusu ya da kaleci Volkan" dememiz gerekiyor. Ama bence orada defans yapmak kadar rakip ağları havalandırmak da lazım. Gol attığınız zaman rakibin motivasyonu ve her şeyden önemlisi oyun motivasyonu kopar. Eğer Fenerbahçe turu kaybederse orada değil burada kaybetmiş olur. Çünkü burada tavan yaptığı bir oyun ve direkten dönen toplar ile yakalanan pozisyonlar vardı.

Benfica evindeki maçı nasıl oynayacak sizce? Buradaki maçta Benfica'nın 11'inde Cardozo'yu görünce mutlu olmuştum. Ama orada görürsem mutlu olmam. Bu çok önemli. Çünkü buradaki maçta orta sahayı Fenerbahçe'ye kaptırmışlardı. Ama orada hücum zorunluluğu ve baskı mecburiyeti olduğu için ceza alanı çevresinde tehlikeli olabilir. Yani burada bizim için avantaj olan orada dezavantaj olabilir.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER