ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 21:07

Rakip taraftarın deplasmana gidememesi uygulaması Almanya'da


Almanya’nın en büyük derbileri arasında yer alan Schalke 04 ile Borussia Dortmund müsabakaları, Bundesliga tarihinde bir ilke sahne olacak. Ruhr bölgesi iki ezeli rakip taraftarlarının son dönemlerde karşılaşmalarda çıkardıkları olaylar nedeniyle, bundan böyle rakip takım taraftarlarının statlara alınmayacağı duyuruldu.

Almanya futbolda yaşadığı büyük çıkışa gölge düşürmek isteyen holiganlara karşı tedbir almaya devam ediyor. Özelikle Bundesliga’nın köklü takımlarından Schalke 04 ile Borussia Dortmund arasındaki ezeli rekabetin getirdiği olumsuzluklara karşı.

Aynı bölge takımı olan ve Almanya’nın en büyük derbisi olarak kabul edilen bu karşılaşmaları ise sadece futbolla sınırlı kalmadığı gibi birçok olumsuzlukta beraberinde getiriyor. Holiganların taşkınlıkları artık önlenemez boyuta ulaşırken, alınan tedbirler de artmakta.

Son alınan tedbir ise tıpkı Türkiye’de de uzun bir süredir uygulandığı gibi, rakip takım taraftarlarının statlara alınmaması oldu. Artık Dortmund taraftarları Schalke stadına, Schalke taraftarı da Dortmund stadına giremeyecek. Bu yasak Almanya’da bir ilk olarak tarihe geçecek.

Ruhr havzasının bu iki büyük takımı dışında birde üçüncü büyük takımı var ki, o da Bayer Leverkusen. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’nin üçüncü büyük takımı olan Leverkusen’in ise, havzası kültüründe kendine ayrı bir yer ayırtmış durumda.

Fakat diğer iki güzide kulüp taraftarı sürekli bir biriyle uğraş içerisinde. Schalke 04 taraftarları, yasaklı şehir ilan ettikleri Dortmund’a ismi ile hitap etmeyerek rakiplerini küçümser biçimde aynı bölgede bulunan ve daha önemsiz ufak bir şehir olan Lüdenscheid ismi ile hitap ediyor. Ayrıca Dormtund taraftarları arasında geniş bir şekilde yayıldıkları bilinen ırkçı gruplar ile de alay eden Schalke taraftarları birçok pankart ile Dortmund’a ırkçılık ile ilgili göndermede bulunuyor.

Schalke-Dortmund maçları hakkında konuşulduğu zaman başta sahada yaşanan mücadele konu edilmesi gerekirken, saha dışında çok sayıda etken de bu müsabakanın gidişatını, hatta öncesi ve sonrasını derinden etkiliyor. Bilhassa çok ateşli taraftarları bulunan iki kulübün holigan grupları karşı karşıya geldiklerinde nahoş durumlar yaşanıyor.

Yakın geçmişte iki takım arasında oynanan derbilerde hep olaylar çıktı. Mesela geçtiğimiz yıl Gelsenkirchen’den Dortmund’a giden güzergahta Essen ana tren istasyonunda bir grup Dortmund holiganları Schalke taraftarlarına organize bir saldırı düzenlemişti. Bu olaydan sonra Gelsnkirchen’de oynanan maçta Dortmund holigan grupları yasak olan bengal ateşini yakmışlardı ve sahada oynanan profesyonel müsabakayı sabote etmişlerdi.

Almanya Futbol Federasyonu bu gibi olaylara çok sert tavır sergiliyor. Müsabakanın hakemi Bengal ateşi yakıldığını fark ettiği an maçı tatil etme yetkisine dahi sahip. Futbol tutkusu ile bilinen KRV İçişleri Bakanı Ralf Jaeger ise özellikle bu spora olan gönül bağından dolayı futbolu terörize eden gruplara taviz vermemek istiyor. Bunun için kararlı adımlar atan Jaegeri holiganları kulüp yetkililerin reddetmeye davet ediyor ve bu yönde ilk resmi adımları atan Dortmund kulübünden övgü dolu sözler ile bahsediyor.

Yaşanan son olaylar bundan sonra Türkiye’de uzun süredir uygulandığı gibi artık Dortmund taraftarları Schalke stadına, Schalke taraftarı da Dortmund stadına giremeyecek. Bu yasak Almanya’da bir ilk.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER